Binlerce Bayburtlu, Kop Şehitliğine yürüdü

Binlerce Bayburtlu, Kop Şehitliğine yürüdü

ABONE OL
20.02.2022 10:48
Binlerce Bayburtlu, Kop Şehitliğine yürüdü
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bayburt Portalı – Bayburt’un Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 104. Yıl Dönümü etkinlikleri kapsamında Bayburt Belediyesi tarafından Şehitlere Saygı Yürüyüşü organize edildi.

Bayburt halkı tarafından yoğun ilgi gösterilen yürüyüşe Bayburt Valisi Cüneyt Epcim, 3. Ordu Komutanı Korgeneral Yavuz Türkgenci, Belediye Başkanı Hükmü Pekmezci,  Garnizon Komutanı Topçu Albay Zekeriya Tosun, Bayburt Cumhuriyet Başsavcısı Huzeyfe Yücedağ, Adalet Komisyonu Başkanı Mehmet Demirci, Vali Yardımcısı Göksel Yüksel,  Belediye Eski Başkanı Mete Memiş, Bayburt Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Savaş Bülbül, İl Emniyet Müdürü Ayhan Bodur, İl Jandarma Komutanı Alb. Ramazan Yiğit, MHP MYK Üyesi İdris Aydın, İl Genel Meclis Başkanı Bülent Yardımcı, Gökçedere Belediye Başkanı Yavuz Bakır, Arpalı Belediye Başkanı Abdurrahman Polattimur, Ak Parti Bayburt İl Başkanı Hacı Ali Polat, Milliyetçi Hareket Partisi Bayburt İl Başkanı Bekir Kasap,  Belediye Başkan Yardımcıları Süreyya Türkmenli ve Nesimuttin Selçuk, Kurum Müdürleri, MHP Bayburt Merkez İlçe Başkanı Muharrem Baykal, Bayburt Ülkü Ocakları İl Başkanı Yunus Emre Zengin, MHP Aydıntepe İlçe Başkanı Eyüp Kardeş, Belediye Meclis Üyeleri, İl Genel Meclisi Üyeleri, Bayburt Belediyesi Birim Müdürleri, Türk Silahlı Kuvvetleri mensupları, emniyet teşkilatı, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, öğrenciler ve binlerce vatandaş katıldı.

Binlerce Bayburtlu Kop sehitlerine yurudu 1 – Bayburt PortalıSaat 11.00’de başlayan yürüyüş öncesi vatandaşlara Bayburt Belediyesi tarafından üzerinde ay yıldız motifli kırmızı renkli atkı, bere ve Türk bayrakları dağıtıldı. Uzunluğu 100 metre ve 50 metre olan 2 adet Türk Bayrağı 2 kilometrelik güzergâh boyunca katılımcılar tarafından omuzlarda taşındı. Bayrak ve flamalar eşliğinde yürüyen korteje atlı birlikleri temsilen cirit oyuncuları öncülük etti.

Kortejin şehitlik önünde bulunan tören alanına ulaşmasının ardından düzenlenen törende şehitler için saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşı okundu. Yürüyüşe katılan askeri birliklerin okuduğu Komando Andı alanda bulunanlar tarafından büyük bir coşku ve gururla izlendi.

Burada konuşma yapan Bayburt Belediye Başkanı Hükmü Pekmezci, “Bugün şehrimizin düşman istilasından kurtuluşunun 104. yıl dönümü dolayısıyla organize ettiğimiz Şühedaya Saygı Yürüyüşü’nü tamamlamak için Kop Dağları’ndayız. 15 Şubat 1916’da Osmanlı İmparatorluğu’nun doğudaki büyük üslerinden biri olan Erzurum’un Ruslar tarafından işgal edilmesiyle başlayan harekâtta Rusların 250 bin kişilik ordusunun karşısında General Yudenic’in bir ifadesi var. Diyor ki:

‘Artık bundan sonra karşımızda Türk ordusu yok. Çar’ın emri gereği Haziran başlarında İstanbul önlerinde olacağız.’ Ve o arzularla yola çıktılar.  Ama onlar Erzurum ve Trabzon arasındaki Kop Dağları’nın hesabını iyi yapamadılar. 6 Mart 1916’da başlayıp 16 Temmuz 1916’ya kadar süren kanlı bir çarpışmanın içerisinde kendilerini buldular.  Kop Dağları’nda oluk oluk kan aktı.  Burada cesetlerden kaleler yapıldı. Askerimiz maalesef hattın asıl ucunda olan İspir Boğazı’nın düşmesiyle geri çekilmek zorunda kaldı. Kop Dağları bir milletin tarihinde acıların en büyüğünün yaşandığı yerdir. Burada insanlarımız can vermişler, kan vermişler. Bugün Kop Dağı’nın zirvesinde bir bayrak dalgalanır. O bayraktan kopan küçük zerrecikler kara toprağa düşer.

Binlerce Bayburtlu Kop sehitlerine yurudu 3 – Bayburt PortalıSanki onlar torunlarının atalarına minnet duygularını yansıtır. Biz bu Kop Dağları’ndan her geçişimizde atalarımızı, can veren ecdadımızı anarız.  Düşman Kop Dağlarında, Erzincan ve Trabzon ile beraber yaklaşık 40 bin kayıp verdi. Bizim 9.400 civarı şehidimiz ve 15 bin yaralımız var.  Bunlar gelecek kuşaklara aktarmak zorunda olduğumuz önemli hadiseler.

Bugün burada bizlere bu cennet vatanı emanet edenleri, aziz ordumuzu, kahraman hemşehrilerimizi rahmetle minnetle anıyorum. Ve şunu söylüyorum bu dağlarda Edirne’den Konya’ya, Antalya’dan Afyonkarahisar’a, Kudüs’ten Halep’e kadar çok sayıda şehidimiz var.  Bu ay yıldızlı bayrak için şehitler verdik. Ruhları şad olsun diyor rahmetle minnetle anıyorum” İfadelerini kullandı.

Bayburt Valisi Cüneyt Epcim ise Kop Dağı Müdafaası’nı gerçekleştirenlerin manevi huzurunda olduklarını söyledi. Türk tarihi içerisinde bundan sonra daha çok anılacak bir organizasyonu gerçekleştirdiklerini belirten Vali Epcim, Kop Dağı Müdafaası’nın sadece bizler açısından değil dünya tarihi açısından da mühim bir olay olduğunu kaydetti.

Kop Müdafaası’na katılanları hayır ve rahmetle yad ettiklerini söyleyen Vali Epcim,  “Kahraman Bayburtluların, kahramanlık duygularının atalarından geldiğini, işte burası da bir şehitler tepesi, bu şehitler tepesinde bir arada olmanın mutluluğunu yaşadığını görüyor ve memnun oluyoruz” diye konuştu.

Türk Silahlı Kuvvetleri adına konuşma yapan Üsteğmen Mert Can Sezgin ise Rus işgalinin sürecini, Kop Dağı Savunması’nın önemini ve verilen destansı mücadeleyi harita üzerinde anlattı.

Konuşmaların ardından Vali Cüneyt Epcim, 3. Ordu Komutanı Korgeneral Yavuz Türkgenci,  Belediye Başkanı Hükmü Pekmezci,  Garnizon Komutanı Topçu Albay Zekeriya Tosun ve İl Jandarma Komutanı Albay Ramazan Yiğit tarafından şehitliğe çelenk bırakıldı.

Daha sonra İl Müftülüğü görevlilerince Kur’an-ı Kerim okunarak şehitler için dua yaptırıldı.

Program Bayburt Belediyesi tarafından katılımcılara şehrin geleneksel lezzetlerinden olan kavut çorbası ikram edilmesiyle sona erdi.

Kop Şehitliği Hakkında

Kop Sehitlerine ithafen Kop Agiti yayinda – Bayburt Portalı

Bayburt sınırları içerisinde Bayburt-Erzurum karayolunun yaklaşık 40 kilometresinde yer alan Kop Şehitliği, 1916 yılında Çoruh Havzası’nda Rus kuvvetlerine yaklaşık altı ay direnen ve şehit olan askerlerimizin anısına yapılmıştır. 1963 yılında, Bayburt Garnizon Komutanı Bedrettin Demirel ve Bayburtlular tarafından yaptırılan şehitlik, Maden beldesindeki Kop mevkiinde ulaşım yolu kenarındadır.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.