Hakan Çalhanoğlu, ”Bize inananları mahçup etmeyiz”

Hakan Çalhanoğlu, ”Bize inananları mahçup etmeyiz”
Yayınlama: 02.01.2016
A+
A-

UEFA’nın yılın en iyi çıkış yapan oyuncusu seçtiği Hakan Çalhanoğlu, büyük bir mücadelenin sonunda Fransa biletini kaptıklarını hatırlattı…

Bizim kulvarda durmak yoktur… Bir iç hatlarda, bir dış hatlarda ya haber ya da söyleşi kovalıyoruz. Köln’de Christoph Daum’la perdeyi açmıştık. Ardından Leverkusen’de müthiş bir performans ortaya koyan Hakan Çalhanoğlu ve büyük uğraşlardan sonra A Milli Takım’a kazandırılan Mainz’ın yetenekli yıldızı Yunus Mallı ile bir araya geldik.

Öyle ‘pat’ diye kapıyı çalmadık. Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim’in önce onayını aldık, sonra iki gurbetci ile ‘rezervasyon’ yaptırdık. Hakan Çalhanoğlu’nun babası Hüseyin Çalhanoğlu yaşamı boyunca bu oyunla haşır-neşir olmuş. Diğer oğlu Muhammed Çalhanoğlu ise Avusturya’da top koşturuyor.

Baba Çalhanoğlu, iki oğluna gözü gibi bakıyor, yeni yıldızlar bulmanın çalışmalarını yapıyor. Onun da hedefleri var geleceğe dönük. Önümüzdeki yıllarda rotayı Türkiye’ye çevirecek, teknik adamlığa soyunacak. İşe sıfırdan başlayacak baba Çalhanoğlu… Çalıştıracağı takımı bile belirlemiş, (ismi bizde saklı) şimdiden.

‘Her şey terse döndü’
Hakan ve babası Hüseyin Çalhanoğlu ile BayArena Stadı’nda buluştuk. Hakan’a, Fransa’yı nasıl yakaladığımızı, bu işi nasıl başardığımızı sorduk ilk etapta:
“Tabloya bakarsak ağabey, Türkiye bir mucizeyi gerçekleştirdi. Biraz daha ileri gidersek, bize hiç kimse inanmadı, güvenmedi. Ne var ki, biz inanıyorduk, asla pes etmeyecektik. Bu başarının temelinde alın teri ve emek var. Kazakistan, Hollanda ve Çek Cumhuriyeti galibiyetleri bize müthiş motivasyon sağladı. İzlanda karşısında Selçuk ağabeyin frikikten attığı gol her şeyi terse çevirdi.”

‘Büyük işler yaparız’
Araya girdik, frikikleri onun kullandığını anımsattık. İzlanda maçında oyundan alınmasaydın o atışı belki sen kullanacaktın dedik, çok anlamlı bir karşılık aldık:
“Selçuk ağabey de bana göre bir frikik ustası. Ben yokken o vardı. O gol attı, hepimiz sevindik. İnanın o golü gördükten sonra ‘iyi ki sahada ben yoktum’ dedim. Sahada olsaydım, ben kullanacaktım. Normalde frikikleri kimseye bırakmam. Ben yoksam, Selçuk ağabey var.”

Finallerde ne yaparız Hakan?
“Oraya bir şeyler kazanmaya gideceğiz. Sonuç olarak bir emek ortaya koyduk ve emeğimizin karşılığını aldık. Biz orada tüm ülkelerle karşılaşacağız. İyi bir de vitrin olacak. Fatih hoca gençlere çok şans veriyor. Ozan, Oğuzhan var. Okay, Ahmet oynadı. Herkes için bir fırsat bu. Biz kendimizi bulduk.
Takım olarak iyi gidiyoruz. Ekip olarak finallerde büyük işler yapacağımıza inanıyorum.”

‘Baskıyı hissettim’
Milli Takım’ın içini soruyoruz Hakan’a… Nasıl bir birliktelik var, merak ediyoruz?
“Arkadaşlık müthiş. Birbirimizi iyi tanıdık, bu da sevgiyi ve güveni birlikte getirdi. Hem iyi anlarda, hem de kötü anlarda. Bu da başarının temel taşıdır bence.”

Almanya’dan, Türkiye Süper Ligi nasıl görünüyor?
“Beşiktaş, genç ve de istekli bir takım. Galatasaray’da işler iyi gitmiyor, ama dönüş yapabilecek, bu kötü tablodan çıkacak bir kadrosu var. Fenerbahçe’nin iyi bir kadrosu var. Ancak takım olmak için zamana ihtiyaç duyuyorlar.”

Daha çok gençsin, bu durum üzerinde baskı yaratıyor mu?
“Burada baskı altında olmadım. Ancak son  milli maçta çok baskı vardı. Son anlara geldiğimizde başarma yolundaydık. Bu yüzden çok heyecanlandığımı ve büyük bir baskı altında kaldığımı hissettim.”

Söyleşimizi Fransa’ya ve taraftarlarımıza dönük mesajlarını alarak noktaladık:
“Avrupa Şampiyonası’nda bize kalpleriyle ve dualarıyla destek olsunlar onlara çok ihtiyacımız olacak. Bize inansınlar. Bizim gibi hiç pes etmesinler. Ülkemizi temsil edeceğiz orada. Bize güvenenleri orada da asla mahcup etmeyeceğiz. Bu inancımız da var, gücümüz de…”

‘Çok şut atmazsam Fatih hoca kızar’
Her insanın gönlünde bir takım vardır.. Hakan Çalhanoğlu hangi takımı tutuyor, merak ettik. Küçükken Galatasaraylı olduğunu söyledi açık, açık. Peki Hakan, bize bir Fatih Terim portresi çizer misin?
“Fatih hoca gerçekten çok özel bir insan. Çalıştığım en iyi hocaların başında geliyor. Bana her zaman güven veriyor. Çok fazla şut atmamı istiyor. Atmak istiyorum ama fırsatını bulamadığım zaman bana kızıyor haklı olarak. Benimle birebir sohbeti çok önemli. Hoca ne yapacağımı bildiği için vurmadığım zaman kızıyor. Ama çok sıcakkanlı bir insan. Ben de bana vermiş olduğu güveni boşa çıkarmıyorum. Böylesi özel bir insanla çalışmak benim içinde büyük şanstır.”

 Her gün 60 frikik atıyorum 
Milli futbolcu her antrenmandan sonra sağdan, soldan ve merkezden kaleye 20’şer frikik kullandığını açıkladı. Yaptığı vuruşların kayda alındığını belirten Hakan Çalhanoğlu, eksiklerini gidermek için durmadan çalıştığını vurguladı

Hakan Çalhanoğlu’na herkesin hayranlıkla izlediği frikik atışlarının sırrını sorduk.

Yanlış hatırlamıyorsak, 11 frikik golün var Hakan… Özel bir çalışmanın ürünü mü bunlar?
“Tabii ki özel çalışmarla bunu başarıyorum. Her antrenmandan sonra frikik çalışması yaparım. Sağdan 20, soldan 20, ortadan 20 vuruş yapıyorum her gün. Bu vuruşlardaki hareketlerimi videoya alıyorlar ve bitiminden sonra neyi doğru, neyi yanlış yapmışım, gösteriyorlar. Bu şekilde kendimi geliştiriyorum.”

Hakan’ı bizler biliyoruz, izliyoruz. Çalhanoğlu’nun en büyük özelliğini yine ona soruyoruz:
“En büyük özelliğim; beni 90 dakika sahada göremezsiniz, ama bir an gelir o golü atarım. Benim böyle bir özelliğim var. Çünkü ben hep maçların skorlarını değiştirdim. Ben takım oyuncusuyum. Önde de oynasam, savunmaya mutlaka yardım ederim. Takımı yönlendirmeyi severim, bunu da iyi yaptığımı düşünüyorum.”

Hiç mi eksiğin yok Hakan?

“Tabii var… Daha hızlı olmak isterim. Bunun için de özel çalışmalar yapıyorum. Örneğin eskiden hava toplarında iyi değildim, ama o da oluşmaya başladı.”

‘Arda ağabey dört dörtlük’
Daldan dala atlıyoruz. Araya Arda’yı sıkıştırıyoruz. Nasıl bir kaptan Arda?

“Arda ağabeyi çok beğeniyorum. Bir ağabey olarak bana çok yardım etti. Atletico Madrid ile karşılaştığımızda gol atmıştım. Beni tebrik etti. Arda ağabey düz bir insan. Kötü yolda giderseniz hem uyarır, hem de yardım eder. Kaptan olarak dört dörtlük bir insandır.”

5
Şampiyonlar Ligi’nde etkili bir görüntü çizen Hakan Çalhanoğlu, Leverkusen ile 6 maçta oynadı ve 5 asistle dikkat topladı. Milli yıldız ayrıca 2 gol attı.

 İspanyolca  öğreniyor 
Babası Hüseyin Çalhanoğlu’nun, Hakan’ın futbolcu olmasında büyük emeği var biliyoruz. Acaba Hakan, Leverkusen’de mi yoluna devam edecek, yoksa başka bir büyük kulübe mi transfer olacak? Altı kulüp var Hakan’ın peşinde, ama isim vermek istemiyor. Ne var ki Köln’de İngilizce ve İspanyolca öğrenme adına kurslara gittiğini ağzından kaçırdı. Yoruma açık bir mesajdı bizim penceremizden…

“Birçok kulübün bana ilgi göstermesi güzel. Durumuma Leverkusen karar verecek. Kulübüm bana çok iyi davranıyor. Para değil, mutluluk önemli benim için. Şu anda burada kalmak istiyorum. Babam benim fikrimi alır. Bence Almanya en iyi lig şu anda. Burada her şey kontrol altında. Sezona noktayı koyduktan sonra, her şey netlik kazanacak.”

‘Almanya’da kalmalıyım’ 
Mainz ile 3 yıllık sözleşme yenileyen Yunus Mallı, Beşiktaş ve Trabzonspor’dan aldığı teklifleri geri çevirdiğini söyledi. Milli futbolcu, “Kariyerimde daha iyi yerlere gelmek için daha fazla çalışıp, gelişmem lazım. Bu yüzden durmak yok, çalışmak var” dedi

Hakan Çalhanoğlu ile vedalaştıktan sonra aracımızın rotasını Köln’e 188 kilometre mesafedeki Mainz’a çevirdik, Yunus Mallı ile buluştuk. Geç saatlerde zaman ayırdı bize Yunus. Gurbetçi olmasına karşın çok iyi derecede Türkçe’ye sahip.

İlk kez Katar karşısında A Milli oldu. Türkiye-Almanya arasında git-gelleri yaşadı. Ancak Yunus neticede ay-yıldızı tercih etti:
“Fatih Terim hocamla Leverkusen maçından sonra tanıştık. Orada kendisine ‘Türkiye için seve seve oynarım’ dedim. Fakat vatandaşlık sorunum vardı. Bu biraz süre aldı. Almanya’nın da bir isteği vardı. Ancak kalbimin sesini dinledim, doğruyu yaptığıma inanıyorum. Ülkemin başarısına bir nebze katkı yapmak isterim. Almanya’da doğdum, ancak Türküm. Tercih konusunda bundan daha büyük bir neden olabilir mi?”

Yunus’un da tıpkı Hakan gibi mutlu ve sakin bir hayatı var. Bu nedenle Mainz ile sözleşmesini üç yıl uzattı. Tabii ki onun da gönlünde büyük takımlar yatıyor kuşkusuz:
“Daha büyük yerlere gelmem için daha fazla çalışıp, gelişmem lazım. Sonra belki daha büyük bir takıma gidebilirim. Bu yüzden durmak yok, her zaman çalışmak var.”

‘Acemilik çekmedim’
Almanya’da çok sayıda yetenekli Türk futbolcu olduğunu anımsatan Yunus, genç yeteneklere mesaj vermeyi de ihmal etmedi:
“Burada çok sayıda Türk oyuncu var. Fatih hoca da gençlerle ilgileniyor. Burada güzel bir görüşme yaptık kendisiyle. Herkese kapısının açık olduğunu söyledi. İnşallah çoğu genç oyuncu Türkiye’yi seçer. Katar’da ilk kez Milli Takım’la birlikte oldum. Ama inanın hiç acemilik çekmedim, yabancı hissetmedim kendimi. Bu da beni çok mutlu etti.”

Üç yıl sözleşmeni uzattın, hep burada mı kalacaksın Yunus?
“Benim isteğim Avrupa’da oynamak. Ama ileride tabii ki Türkiye’de oynamak isterim. Türkiye’den teklifler geldi bana. Trabzonspor ve Beşiktaş’tan teklif vardı. Ben Almanya’da kalmak istedim. Gelişimim açısından buranın daha fazla yarar sağlayacağını düşündüm.”

Yunus’tan da en sevdiği özelliklerini anlatmasını istedik:
“Forvet arkası oynuyorum. İyi bir tekniğe sahibim. Topla iyi şeyler yapabiliyorum. İyi paslar atabiliyorum. Hızlıyım ve son zamanlarda çok şükür goller de atıyorum.”

‘Kadromuz hem genç hem kaliteli’
Fransa kadrosuna girebilecek misin?

“Benim hedefim Fransa’ya gitmek. Yaza çok uzun bir süre var. Tüm oyuncuların kendisini hazırlaması lazım. İnşallah Fransa’da iyi şeyler yapmaya çalışacağız. Takım gerçekten çok iyi. Yetenekli isimler var. Avrupa’daki Türklerle beraber iyi şeyler yapacağız. Bence kaliteli bir kadromuz var. Hem Türkiye’de hem Avrupa’dan oyuncu var kadromuzda. Genç bir takımız. Bence bu takımla Fransa’da iyi şeyler yapacağız. Grubu geçeriz diye düşünüyorum.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.