Büyük Dönüşüm’ün meşalesi Bayburt’ta yakıldı

Büyük Dönüşüm’ün meşalesi Bayburt’ta yakıldı
Yayınlama: 07.11.2016
A+
A-

Başbakan Binali Yıldırım, “Büyük dönüşümün meşalesi ilk defa Bayburt’ta yakıldı. Bayburt, cumhurbaşkanlığı seçiminde de Cumhurbaşkanımızı, ülke sevdalısı Recep Tayyip Erdoğan’ı yalnız bırakmadı. Yüzde 80 oyla cumhurbaşkanını seçtiniz.” dedi.

Yıldırım, Bayburt’ta valilik önünde gerçekleştirilen toplu açılış ve temel atma töreninde vatandaşlara hitap etti.

Bayburt’u, ‘Anadolu’nun kalesi, yaylası, bir muhabbet deryası’ olarak nitelendiren Yıldırım, “Bayburt, Türklerin Anadolu’daki ilk duraklarından biridir. Duduzar Dağı’nda yatan Abdulvehap Gazi’nin şehridir. Düşman işgaline karşı Kop Dağı’nda aslanlar gibi duran yiğitlerin şehridir. Bayburt, şehit kanlarıyla istiklaline kavuşmuş bir şehrimizdir.” diye konuştu.

Bayburt’un gönüllerinde çok ayrı, çok müstesna bir yeri olduğunu ifade eden Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:

“2011 seçimlerinde kurucu genel başkanımız, liderimiz, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan yola çıkarken ilk mitingini Bayburt’ta yaptı. Buradan, Bayburt’tan ‘Haydi Bismillah’ diyerek yola çıktık. Büyük dönüşümün meşalesi ilk defa Bayburt’ta yakıldı. Bayburt, cumhurbaşkanlığı seçiminde de Cumhurbaşkanımızı, ülke sevdalısı Recep Tayyip Erdoğan’ı yalnız bırakmadı. Yüzde 80 oyla cumhurbaşkanını seçtiniz. Bayburt, AK Parti’ye kurulduğu ilk günden itibaren en güçlü desteği verdi, vermeye devam ediyorsunuz.”

Başbakan Yıldırım, törenin yapıldığı alandaki binada, “Madem ki Bayburtluyuğ, başkanlığı istürük.” ifadelerinin yer aldığı pankartı okuduktan sonra “İstürük mü?” diye sorarak, “Gadan alam, Bayburt. Bayburt bizi anladı, biz Bayburt’u anladık. Her zaman olduğu gibi sizin yanınızda olmaya devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Bayburt’a 1 Kasım seçiminden önce geldiğini anımsatan Yıldırım, “Bayburt’a dedim ki ‘Naci Bey’e sahap olunuz, Şahap’a sahap olun, siz sahap oldunuz.” dedi.

Yıldırım, alandaki vatandaşların, “Bayburt sizinle gurur duyuyor.” sözleri üzerine, “Biz sizlerle gurur duyuyoruz.” karşılığını verdi.

Parayı Bayburtlu’ya emanet ettim

Maliye Bakanlığını Naci Ağbal’ın yürüttüğünü anımsatan Yıldırım, “Naci Bey, Maliye Bakanımız, paranın başında. Türkiye’nin hazinesinin başında bir Bayburtlu var, parayı Bayburtlu’ya emanet ettim.” şeklinde konuştu.

Başbakan Yıldırım, Bayburt’a elleri boş gelmediklerini, toplam maliyeti 270 milyon olan, 17 tesisin açılışını gerçekleştireceklerini, 17 tane de yeni tesisin temelini atacaklarını bildirdi.

basbakan-binali-yildirim-bayburtta-1Bayburt’a 14 yılda 3 milyar liralık yatırım yaptık

Türkiye’nin, 81 vilayetini 14 yılda yeni baştan inşa ettiklerini anlatan Yıldırım, Bayburt’a geçtiğimiz 14 yılda 3 milyar liralık yatırım yaptıklarına dikkati çekti.

Binali Yıldırım, Bayburt’ta devam eden projelerin tutarının da 1 milyar lira olduğunu söyledi. Şehre, 374 yeni derslik, 988 yeni konut yaptıklarını bildiren Yıldırım, Bayburt’a üniversite kazandırdıklarını söyledi.

İlin merkezine hastane yaptıklarını ve yeni bir hastane daha yapacaklarını belirten Yıldırım, içme suyu probleminin de Orman ve Su İşleri Bakanlığının çalışmalarıyla çözüldüğünü, 2050’ye kadar su sorununun yaşanmayacağını aktardı.

Bayburt’ta tarım ve hayvancılığa 188 milyon liralık destek verdiklerini, 4.5 milyon fidan diktiklerini anlatan Yıldırım, “Fidanları diktik, Türkiye’yi yeşillendiriyoruz.” dedi.

Başbakan Yıldırım, şehirde 54 bin dönüm araziyi sulamaya açtıklarını, Demirözü Barajı’nı yaptıklarını, bu barajla 112 bin 600 dönüm arazinin sulanacağını vurguladı.

Açılışını yaptıkları barajların yanı sıra 8 yeni barajın daha temelini atacaklarını ifade eden Yıldırım, Tarım Yerleşkesi Programı’nın da sürdürüldüğünün altını çizdi.

Bayburt’ta 2002’de bölünmüş yol bulunmadığına ve şimdi 75 kilometre bölünmüş yol yapıldığına işaret eden Yıldırım, Salmankaş tünelleriyle Bayburt’u Trabzon’a yaklaştırdıklarını, Kop tünelleriyle Bayburt’u Erzurum’a yaklaştıracaklarını dile getirdi.

Kop Dağı’ndaki şehitliği milli park ilan ettiklerini anlatan Yıldırım, Gümüşhane-Köse-Çaykara yollarının da süratle devam ettiğini bildirdi.

Başbakan Yıldırım, 35 milyon harcayarak doğal taş üretim merkezini tamamladıklarını, 65 ocaktan çıkan taşların bu merkezde işleneceğini söyledi. Taş ocağı merkezinin, Bayburt’un ekonomisine katkıda bulunacağını vurgulayan Yıldırım, merkezin açılışını da en kısa zamanda yapacaklarını belirtti.

Organize sanayi bölgesinin tüm altyapısının da önümüzdeki sene tamamlanacağını ifade eden Yıldırım, Abdulvehap Gazi türbesinin ihyasının devam ettiğini, önümüzdeki ay bu işin tamamlanacağını kaydetti.

basbakan-binali-yildirim-bayburtta-4Başbakan Yıldırım, “AK Parti iktidara gelmeden önce Bayburt’ta söylenilen neydi? ‘Bayburt Bayburt olalı böyle zulüm görmedi.’ Şimdi ne diyoruz? ‘Bayburt Bayburt olalı böyle hizmet görmedi.’ Helal olsun. Her şey Bayburt için, her şey Türkiye için, her şey bu millet için.” ifadelerini kullandı.

Başbakan Yıldırım, Bayburt Valiliği önünde gerçekleştirilen toplu açılış ve temel atma töreninde yaptığı konuşmada, vatandaşları mutlu edebilmek için gayret gösterdiklerini belirterek, yapım bedeli 270 milyon lira olan eserler ile bugün temelini atacakları eserlerin Türkiye’ye hayırlı olmasını diledi.

Açılışı yapılacak ve temeli atılacak eserler hakkında bilgi veren Yıldırım, Gümüşhane ve Bayburt’un ortak havalimanı olacak Salyazı Havalimanı’nın inşaatına da gelecek yıl başlanacağına işaret ederek, “Artık Bayburt havalanıyor, havadan yoluna devam ediyor.” ifadesini kullandı.

Tören alanındaki bir pankartı işaret eden Yıldırım, “Bakın ne güzel yazmışsınız, ‘Bir yanım Erzincan vermem Bayburt’u, yıkılsın Fetoş vermem reisi.’ Bayburt’a yakışan da budur, size yakışan da budur.” dedi.

Başbakan Yıldırım, 14 yıl önce vatandaşların emaneti AK Parti’ye verdiğini ve vatandaşlardan aldıkları bu güçle yola koyulduklarına değinerek, “Bu yol atılımlara, dev yatırımlara, her geçen gün büyüyen bir Türkiye’ye çıkıyor. Bu yol her türlü darbecileri, teröristleri tedavülden kaldırmış, özgürlüklerin alabildiğince genişlediği demokrasi yoludur. Artık eski Türkiye’ye dönüş yok. 15 Temmuz’da bunu Bayburt gösterdi. Bayburt 15 Temmuz gecesi Türkiye’ye sahip çıktı, bayrağına sahip çıktı, hükümetine sahip çıktı, reisine sahip çıktı.” diye konuştu.

Bütün şer odaklarını gündemden çıkaracağız

Türkiye için “Durmak yok yola devam” dediklerine işaret eden Yıldırım, şöyle devam etti:

“14 yıldır sizden aldığımız güçle bütün vesayet odaklarına karşı mücadele verdik, vermeye devam ediyoruz. Kimse bizi bu onurlu mücadeleden alıkoyamaz. Kimse milletimiz için iş, aş, hizmet üretmemizin, bunları hayata geçirmemizin önüne çıkamaz. Yapacağımız anayasa değişikliği ve başkanlık sistemiyle artık bütün odakları, bütün şer odaklarını bu ülke gündeminden tamamen çıkaracağız. Artık milli iradeyi ne Feto ne bölücü terör örgütü tehdit edemeyecek. Artık anayasa değişikliyle millet iradesi ekonomide, siyasette, hukukta kesintisiz güçlü bir şekilde tecelli edecek.

Türkiye artık bütün bu yüklerini üstünden atıp özgürce, kendinden emin bir şekilde, kararlılıkla yoluna devam edecek. Geçmişte bu millete ağır bedeller ödeten bu sistematik arızaları da tamamıyla ortadan kaldıracağız. Türkiye’nin ufkunu açacak bu anayasa değişimini gerçekleştirme vakti çoktan geldi.”

Türkiye’nin ve Bayburt’un kazanmasını, gençlerin geleceğinin aydınlanmasını istediklerini dile getiren Başbakan Yıldırım, “Bu yola çıkarken bizim güvencemiz sizlersiniz.” dedi.

Başbakan Yıldırım, Bayburtlular’ın 2007 referandumunda yüzde 89, 2010 referandumunda yüzde 85’le “evet” dediklerini anımsatarak, şunları kaydetti:

“Yeni anayasa ve başkanlık sisteminde de rekor kırarak yüzde 90 üzerinde ‘evet’ demeye var mısınız? Biz de sizin gönlünüzden ne geçiyorsa hepsine ‘evet’ diyoruz. Aramıza mesafe koymak isteyenler var ama onlar bilmiyor ki bu millet ile AK Parti arasına hiç ama hiç kimse giremez, girer mi? Bırakır mısınız? Biz milletten ayrı değiliz ki. Biz milletin ta kendisiyiz. Siyasetimiz millet siyaseti, hayallerimiz sizin hayallerinizdir. Kim bu ülkenin birliğini, dirliğini, huzurunu bozmaya yeltenirse 15 Temmuz’da cevabını aldığı gibi yine de alacaktır.”

Yıldırım, Bayburt’ta Valilik önünde gerçekleştirilen toplu açılış ve temel atma töreninde yaptığı konuşmada, 15 Temmuz’da hiçbir vesayetin, hiçbir hain planın milleti dize getiremeyeceğini bütün dünyanın gördüğünü, bu milletin iradesinin ala esir alınamayacağını bildirdi.

Bugün dünyanın en hain, en insanlık dışı yapılarıyla hem içeride hem de dışarıda çetince mücadele ettiklerine değinen Yıldırım, “Aynı yerden düğmeye basılmışçasına harekete geçen alçak şebekeleri teker teker dize getireceğiz evelallah. Bu millete en küçük kötülük yapan kim olursa olsun mutlaka hesabını verecek, başka yolu yok. Sadece bomba atanlar, yakıp yıkanlar değil, teröre destek verenler de hesabını verecek.” ifadesini kullandı.

Okunan ezan nedeniyle konuşmasına ara veren Yıldırım, ezanın bitmesinin ardından şehitlerin ruhuna Fatiha okudu.

Vatandaşların, “Şehitler ölmez, vatan bölünmez.” sloganları üzerine Yıldırım, şehitlerin kalplerdeki yerinin çok müstesna olduğuna dikkati çekti.

“Yıllardır, terör örgütüne karşı olduğunuzu söyleyin, terör kimden gelirse gelsin lanetleyin ve bunu açıklayın.” dediklerini ifade eden Yıldırım, karşılarındakilerin tek kelime etmediklerini, insanları sokağa eyleme çağırdıklarını, birçok insanın hayatını kaybetmesine sebep olduklarını belirtti.

Çağrılınca kuzu kuzu gidip ifadeni vereceksin

Bu kişilerin, pişmanlık duymadıklarını, terörü lanetlemediklerini, şimdi de şikayet ettiklerini vurgulayan Yıldırım, sözlerine şöyle devam etti:

basbakan-binali-yildirim-bayburtta-1“Yıllardır hizmetsiz bıraktıkları bu ülkenin şehirlerine yatırım için gönderilen paraları teröre aktardılar, belediye araçlarıyla ülkenin şehirlerine hendekler kazdılar, insanlara hayatı dar ettiler. Mahkeme soruşturmaya, ifadeye çağırınca da mahkemelere, adalete meydan okuyup ‘gelmeyiz’ dediler. Bu ülkenin her vatandaşı mahkeme çağırınca gidip ifade veriyor. Siz niye gitmiyorsunuz? Siz gidenlerden büyük babanın evladı mısınız? Türkiye hukuk devleti. Hukuk herkes için lazım, herkes hukukun önünde eşit. Hiç kimsenin hukuk üzerinde bir geçiş hakkı yok. O halde çağırılınca kuzu kuzu gidip ifadeni vereceksin, yoksa olanlara da şikayet etmeyeceksin. Bugün hukuk işliyor. Hukuk herkes için işliyor. Kanun neyse o herkes için yapılır. İfadeni vermiyorsan mahkeme ifadeden vazgeçip dosyayı bir kenara atamaz. Ne olacak? Öyle veya böyle getirecek, ifadeni alacak, gereğini de yapacak. Ya beraat edersin ya da suçunun karşılığını görürsün.”

Yıldırım, AK Parti’ye vaktiyle çok haksız şeklide kapatma davası açıldığını belirterek, “Biz ne dedik? Mahkemeyi tanımıyoruz mu dedik? Gittik, davamızı savunduk, haklılığımızı ortaya koyduk. Sonunda da mahkeme AK Parti’yi kapatmamak üzere kararını verdi. Dolayısıyla hukuka riayet etmek her vatandaşımızın görevidir. Eğer bunu yerine getirmezse yapılacak bellidir. Hukuk gereğini yapar.” diye konuştu.

Yol yakınken bu yanlıştan dönün

Yıldırım, HDP’nin Meclis çalışmalarını durdurma kararı konusunda, şu ifadeleri kullandı:

“Meclise gitmeyeceklermiş. Zaten çok da geldikleri yok ya, ara sıra geliyorlar. Milletvekilini seçip Ankara’ya gönderiyor. Niye? ‘Git Meclise bizim işlerimizi takip et, ihtiyacımız olan kanunları çıkar’ diye. Siz şimdi milletten vekâlet aldınız. ‘Biz sizden aldığımız vekâletin gereğini yapmayacağız.’ Aynen okuldan kıran öğrenciler gibi. Öğrenci niye gider okula? Dersini görmeye, öğrenmeye. Milletin vekâletini alanlar, millete hizmet için Meclise gidecekler, Mecliste milletin verdiği görevleri yapacaklar. ‘Ben gitmiyorum Meclise’ dediğiniz zaman millete saygısızlık yaparsınız, millete hakaret etmiş olursunuz. Meclise gitmezseniz, millet de size seçimlerde gereğini yapar. Siz milli iradeyi tanımazsanız, millet de sizi tanımaz. Bu kadar basit.

Yol yakınken bu yanlıştan dönün, gelin Meclise ne diyecekseniz her şeyi söyleyin. Mesele konuşmak değil, mesele fikrini ifade etmek değil, mesele siyaseti kalkan olarak teröre karşı kullanmaktır. Hiçbir siyasetçi konumunu kullanarak teröre kalkan olamaz, terörle iç içe olamaz. Terör faaliyetlerinin içine giremez. Bunu hiçbir demokratik ülke asla kabul etmez. Milletin seçtiklerinin görevi millete hizmet etmektir, şehirlere hendek kazmak değil, dağdakilere para yetiştirmek değil.”

Yanlış yapan hesabını sonuna kadar verir

Başbakan Yıldırım, Türkiye’nin bir hukuk devleti olduğunu belirterek, “Eğer işinizi düzgün yapmazsanız hukuk devletinde de yanlış yapan hesabını sonuna kadar verir. Yanlışı ben de yapıyorsam benim de hesabımı versin. Herkes hesabını hukuk devletinde, hukuk içerisinde vermek zorundadır. Milletin dişinden, tırnağından arttırdığı vergileri toplayıp terör örgütlerine silah için, insan öldürmek için gönderenler elbette ki bunun karşılığını görecekler. Bu işin başka bir çaresi yok.” dedi.

Yıldırım, önlerindeki en önemli gündem maddesinin anayasa değişikliği olduğunu, bu değişikliği de yapacaklarını sözlerine ekledi.

Törenden notlar

Binali Yıldırım, Başbakan olarak ilk kez Bayburt’u ziyaret etti. Törenin yapıldığı alanda, Mustafa Kemal Atatürk, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Yıldırım’ın fotoğraflarının bulunduğu afişler ile Türk bayrağı yer aldı. Vatandaşlar, törenin yapıldığı alana ellerinde Türk bayraklarıyla geldi.

Törenin yapıldığı alanın çevresindeki binalarda, “Biz Şahap’a sahap olduk, sen de Bayburt’ta sahap ol”, “Oğul bali hoşgeldin”, “Madem ki Bayburtluyuğ, başkanlık istürük”, “Göz gördü gönül sevdi, aşkımıza Çoruğ şahit Binalim!” ifadelerinin yazılı olduğu bez afişler dikkati çekti.

Alandaki vatandaşlara Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Yıldırım’ın Bayburt ve Türkiye genelinde yapılan yatırımları konu alan konuşmalarından bölümler dinletildi.

Başbakan Yıldırım’ın yanına gelen 8 yaşındaki Ecrin Zeynep Pamukçu isimli kız çocuğu, sigara ile alkolün zararları ve bunların yasaklanması gerektiğine yönelik Cumhurbaşkanı Erdoğan ve kendisine yazdığı mektubu verdi.

Yıldırım’ın konuşmasının ardından yapımı tamamlanan tesisler kurdele kesilerek hizmete alınırken, telekonferans yoluyla Sarımeşe Barajı’nın temeli atıldı.

Törene, Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Maliye Bakanı Naci Ağbal, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ile AK Parti genel başkan yardımcıları ve milletvekilleri katıldı.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.