Çocuklar Okullarında Engelsiz Erişim Denetimlerini Başlattı

Çocuklar Okullarında Engelsiz Erişim Denetimlerini Başlattı
Yayınlama: 06.06.2014
A+
A-

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımız tarafından finanse edilen EDES ( Engelliler Destek) Programı kapsamında Bayburt Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğümüzün yürüttüğü “ Arkadaş Olmamıza Engel Değil ” projesi faaliyetleriyle devam ediyor.

Proje kapsamında hafta içi 15:00-17:00 saatleri arasında 4. Sınıf öğrencilerine engelliliği tanıma ve engellilere karşı empati sağlayabilmeleri için drama eğitimi verilmektedir. Bu eğitimler haftanın dört günü merkezdeki okullarda, Cuma günleri ise Aydıntepe ve Demirözü ilçelerindeki okullarda verilmektedir. Eğitimler kapsamında mevcut on okulda yaklaşık 300 öğrenciye eğitim verilmektedir. Proje kapsamında eğitimlerde oynatılan ‘’Kontrol Sende’’ oyunu ile öğrencilerimiz okullarının engelli arkadaşları için erişilebilirliği denetlenmektedir okullarımızdaki erişilebilirlik denetleniyor. Bu oyunla beraber okulun girişi, bahçesi, koridorları ve sınıfları engellilerin kullanabileceği alanlar olup olmadığı gözden geçirilmektedir.

Oyunda geçen bazı denetim soruları şöyle:

– Fiziksel engeli olan, tekerlekli sandalyedeki öğrencilerin okula girmesine veya bahçede oynamasına engel olabilecek bir şey var mı?

–  Sınıflarınızın kapısı sizce tekerlekli sandalyedeki bir arkadaşınızın girebileceği kadar mı?  Giriş kapılarının net genişliği en az 90 cm mi?

– Okulunuzda merdivenlerin yanında tekerlekli sandalye için bir yol(rampa) var mı? Yolun üstü tekerlekli sandalyedeki arkadaşınızın takılmadan gidebilmesi için pürüzsüz ve kaygan mı?

– Sınıfınızdaki masalar engelli arkadaşlarınız için uygun mu? Tekerlekli sandalye kullanan bir arkadaşınız veya görme engelli bir arkadaşınız rahatlıkla oturup, çalışabilir mi?

Bu oyundaki yönergelerle birlikte şimdiye kadar fark etmedikleri, engellilere nasıl bir yaşam alanı oluşturulması konusunda soru işaretleri olan öğrencilerimiz artık engelliler için anlamlı girişimlerde bulunarak engellilerin yalnız olmadıkları vurgulanmaktadır.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.