Çocuklarımıza ne kadar sahip çıkıyoruz?

Çocuklarımıza ne kadar sahip çıkıyoruz?
Yayınlama: 30.04.2016
A+
A-

Ülkemizde yapılan araştırmalar geleceğimiz olan çocuklarımız ile ilgili maalesef oldukça vahim sonuçlar ortaya koyuyor.

Türkiye İstatistik Kurumu‘nun (TÜİK) verilerine göre nüfusun yüzde 29,4’ünü çocukların oluşturduğu Türkiye’de, yapılan araştırmalar çocuklara yönelik şiddet ve istismarın her geçen yıl arttığını gösteriyor. Çocuklar şiddet, çocuk işçi ve çocuk gelin gibi birçok problemle boğuşurken, yaşanan sıkıntıların medyada yayınlanan haberlere de yoğun bir şekilde yansıdığı belirlendi.

Medya Takip Ajansı Interpress’in üç bine yakın ulusal, bölgesel ve yerel gazete ile dergiyi kapsayan haber araştırmasına göre, yazılı basında son bir yılda çocuklarla ilgili 120 binden fazla haber yayınlanırken, bu haberlerinin büyük çoğunluğunun çocuklar açısından olumsuzluk içerdiği tespit edildi. Yapılan araştırmaya göre, çocuklara yönelik şiddet ile ilgili yazılı basında 75 bine yakın haber çıkarken, çocuk istismarı ile alakalı da yazılı basına 5 bine yakın haber yansıdığı belirlendi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından geçen yıl 16 ve 17 yaşında evlenen kız çocuklarının sayısı 31 bin olarak açıklanırken, Interpress’in araştırmasında ise çocuk gelinler ile ilgili geçen yıldan bu yana yazılı basında 3 bin 500’ den fazla haber yayınlandığı belirlendi. Türkiye İstatistik Kurumu‘nun (TÜİK) verilerine göre, Türkiye’de 6-17 yaş arasında yaklaşık 900 bin çocuk işçi bulunurken, çocuk işçiler hakkında da yazılı basında son bir yılda 3 bine yakın haber çıktığı tespit edildi.

Çocuklarımıza ne kadar sahip çıkıyoruz

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.