Dersimiz; Ahde Vefa

Dersimiz; Ahde Vefa
Yayınlama: 24.02.2015
A+
A-

Bayburt Hayırseverler İmam-Hatip Ortaokulu yönetici, öğretmen ve öğrencileri, İmam Hatip Okullarını ve Camilerini Yaptırma ve Yaşatma Derneği Onursal Başkanı H.Asaf Durulmuş’a anlamlı bir ziyaret gerçekleştirdi.

Okul Müdürü Ali Aktaş, Müdür Yardımcıları Adil Kacır, Gökhan Akbaş, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni Kübra Daştan ve okulu temsilen öğrencilerden seçilen bir heyet, eğitim gördükleri okullarının inşa ve imar edilmesine öncü olan ve bu manada okulun ismini de Hayırseverler olarak veren, H. Asaf Durulmuş’u evinde ziyaret ederek, kendisine görsel sanatlar dersinde yazdıkları Besmele hat tablosunu hediye ettiler.

Okul Müdürü Aktaş, bu kurumların, inşa edilme amacına uygun bir şekilde gençler yetiştirdiğini belirterek, duygularını şöyle ifade etti: ‘Rabbim Siz değerli büyüklerimizin duaları ile buraları bereketli kılsın inşallah. Bu çocukların gelecekte İnşallah ülkemizin önemli kadrolarında hizmet eden, ülkemizi daha ileri seviyelere yükselten, taşıyan insanlar olarak yetişmelerini Rabbim nasip etsin. Bu manada sizi hem ziyaret edelim, elinizi öpelim,  hayır dualarınızı alalım. Çocuklarımızın da bu nokta da; içinde eğitim gördükleri bu kurumun,   nerelerden, kimlerin vasıtasıyla nasıl çalışmalarla meydan geldi, nasıl zorluklarla inşa edildi, bu binanın yapılmasına vesile olan  kişi ve kişileri çocuklarımız tanısın, görsünler  amacıyla yanınızdayız’ dedi. Müdür yardımcısı Adil Kacır ise değerler eğitimi kapsamında gerçekleştirdiğimiz ahde vefa etkinliğini, öğrencilerimizin büyüklerimize saygı, vefa ve tarihsel hafızayı diri tutmak, unutmamak adına burada olduklarını Bayburt’umuzun yetiştirdiği sizler gibi değerli bir büyüğümüzü, hayırlı çalışmalarda örnek ve öncü olan bir vakıf insanını, gençlerimizle beraber ziyaret etmekten, onlarla tanıştırmaktan, hayır duanızı almaktan mutlu ve bahtiyar olduklarını ifade etti.

HAYRA ADANMIŞ BİR ÖMÜR

Kendi yaptırdıkları İmam hatip okulundan mezun olup, aynı okullarda idareci ve öğretmen olan kişileri ve gelecekte bu yerlere talip olan  öğrencileri karşısında görüp duygulanan Durulmuş, ziyaretten büyük memnuniyet duyduğunu ifade ederek, neden bu okula Hayırseverler isminin verildiğini, o dönemlerde yaşadıkları zorlukları şu şekilde ifade etti: ‘Merkeze uzak olan İmam Hatip Okulumuza, kız çocuklarımızın gidip gelmesi çok zor oluyordu. Biz de dernek olarak merkez da bir okul yaptırmaya karar verdik. O dönem kızlarımızla, erkek öğrencilerimizi eğitim-öğretimin niteliğini artıracağı için ayırmıştık. Kızlar rahatlıkla evlerinin yanı başındaki okula gidip gelmeye başlamıştı. Ama o dönemler zor geçen dönemlerdi.  Derneğe baskı yaptılar, okulu birleştirin diye. Kızlar tekrar eski, merkeze uzak okula gitmeye başladılar. Bir iki yıl kızlar için yaptırdığımız okul boş kaldı. Bizde bu okulu İsminin Hayırseverler olması şartı ile İlkokul olmak üzere, Bayburt Milli Eğitim Müdürlüğüne devrettik. İşte bu okulun isminin Hayırseverler olmasının sebebi, Hayırsever hamiyetli Bayburtlu vatandaşlardan toplanan para karşılığı Derneğimiz tarafından yapıldığı içindir. Arsanın yerini de yaşlı bir annemiz -ismini şu an da unuttum-, evlatlarına;   burası İmam Hatip olacak, Kur’an okunacak, Efendimiz (sav) ‘in ismi anılacak,  arsayı mutlaka Derneğe verin vasiyeti üzerine aldık. Rabbim O annemizden, benimle bu dernekte yola çıkan; Bayburt’ta Askeriye Kışlası dahil olmak üzere 7-8 Camii,  bir çok Kur’an Kursu, İmam Hatip Okulu ve Pansiyonu, bir çok öğrenciye burs  ve hatırlayamadığım çeşme v.s eserler bırakan ve    şimdi hayatta olmayan dava arkadaşlarıma, dostlarıma bu yerlerin yapılmasında maddi-manevi yardımları olan  ve bu dünyadan göçen hayırsever Bayburtlulardan razı olsun. Rabbim onlara gani gani rahmet etsin. Onlardan hayatta tek ben kaldım. Hepsi göçtüler bu dünyadan. Bana da Rabbim hayırlı ömür nasip etsin, imanla huzuruna alsın. İnşallah.  Bu çocuklarımızı, bu okullardan mezun olup yönetici olan siz değerli öğretmenlerimizi karşımızda gördükçe, hele hele küçük hafızın Kur’an-ı Kerim’ini dinledikçe, öbür dünyaya ne götüreceğiz sorusunun cevabını burada gördüm. Ölmeden bu duyguları bana yaşatan siz değerli kardeşlerime ve değerli yavrularımıza ziyaretinizden dolayı çok teşekkür ediyorum. Bizler o yerleri yaptık ama, onları yaşatacak olan sizlersiniz. ‘ diyen Durulmuş’un duygulandığı gözlendi.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.