Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğrencileri Şehitleri Andı

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğrencileri Şehitleri Andı
Yayınlama: 19.03.2015
A+
A-

Bayburt Üniversitesi Eğitim Fakültesi İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi  3. Sınıf öğrencileri tarafından ‘Topluma Hizmet Uygulamaları Dersi’ kapsamında “Çanakkale” programı düzenlendi.

Çanakkale Zaferi’nin 100. Yıldönümü etkinlikleri dolayısıyla Prof. Dr. Gökhan Budak Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen programa akademisyenler ile öğrenciler katıldı.

Öğrencilerden Halil İbrahim Şahin’in Kur’an Kerim okumasıyla başlayan programın açılış konuşmasını programın koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Yakup Mahmutoğlu yaptı.

Canlarından aziz bildikleri bu vatanı bizlere bırakan şehitlerimize layık olmamız gerektiğine vurgu yapan Mahmutoğlu, konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Vatanımızın bütünlüğünü, milletimizin huzurunu bozmaya çalışanlara asla fırsat vermeyelim. Şehitlerimizin geride kalan ailelerine, yetimlerine sahip çıkalım. Onlar artık bizlere emanettir.

Bu vesileyle bütün şehitlerimizi rahmet ve şükranla anıyor, kabirlerinin pür nur, makamlarının cennet, derecelerinin âli olmasını Cenâb-ı Haktan niyaz ediyorum.”

Çanakkale Savaşı ile ilgili videonunum sunumundan sonra 43.Alay 1. Piyade Taburu 1. Bölük, 1915 yılı yemek listesi okundu. Listede bazı öğünlerde istihkak olarak bir şey verilmemesi bazı öğünlerde ise sadece üzüm hoşafı ve ekmeğin verilmesi Mehmetçiğin hangi şartlarda savaştığını bir kez daha göstermiş oldu.

Programda Din Kültürü bölümü öğrencilerinden Tekin Akdeniz ‘ Çanakkale Şehitlerine’ şiirini okudu. Ardından Hülya Alıcı tarafından 31 Ekim 2005 tarihinde saat 22.00 sularında Şırnak Uludere UzungeçitSistepe mevkiinde şehit olan evin tek oğlu 1984’e 4 er Oğuz Parparaoğlu’nun mektubu okundu. Mektup programa katılanları derinden etkiledi. Büşra Saka Çanakkale savaşından kesitler aktardı. Tolga Yılmaz ‘Mektup’ adlı şiiri okurken Zakire Bayram ise Uhut şehitlerinden sahabe Abdullah Bin Cahş’ın şehit olmak için dile getirdiği ifadeleri paylaştı. Öğrencilerden Akın Mayuk’un ‘Çanakkale Geçilmez’ adlı şiiri büyük alkış alırken Damla Kırıcı şehitler annesi Hz. Hansa’yı anlattı. Elif Nur Eren ise ‘Atiyi Karanlık Görerek’ adlı şiiri seslendirdi.

Ardından ‘Çanakkale’den Gizli Kalmış Fotoğraflar’ albümü bir sunu ve türkü eşliğinde gösterildi. Talat Erbay’ın Çanakkale üzerine söylenenleri paylaşmasıyla program sona erdi.

 

 

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.