“Hafızlık Eğitimi” semineri

“Hafızlık Eğitimi” semineri
Yayınlama: 18.11.2015
A+
A-

Hayırseverler İmam Hatip Ortaokulu, Evrensel Hafızlar Derneği Bayburt Şubesi ile birlikte öğrencilerine hafızlık eğitimi semineri düzenledi. Erzincan Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Adem Dölek tarafından verilen seminer imam hatip öğrencilerinin yoğun katılımıyla gerçekleştirildi. Seminerde Prof. Dr. Adem Dölek hafızlık kurumunun tarihsel seyrine, hafızlığın önemine ve insana katacağı değerlere değindi.

Programın açılış konuşmasında okul müdürü Ali AKTAŞ ise Milli Eğitim Bakanlığı’nca yapılan yönetmelik değişikliklerinin hafızlık eğitiminde meydana getirdiği yeni durumları şöyle özetledi:

"Hafızlık Eğitimi" semineriHafızlık müessesesi; Hz. Peygamberden günümüze kadar asırlar boyu süren bir gelenektir. 21 Temmuz 2012 tarihli ve 28360 sayılı “Millî Eğitim Bakanlığı İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’in”15’nci maddesinin(a) bendinde; “İmam-hatip ortaokuluna kayıt yaptıran veya devam eden ve hafızlık eğitimine başladığını belgelendirenlerden o eğitim ve öğretim yılı için devam zorunluluğu aranmaz.”hükmü yer almaktadır. Bu imkândan yararlanarak hafızlık eğitimi alan öğrenciler okullarına döndüklerinde devam edemedikleri eğitim öğretim yılına ait derslerden okul müdürünün sorumluluğu ve koordinesinde, alan öğretmenlerinden oluşturulacak komisyon tarafından sınava alınarak başarılı olanlar bir üst sınıfa devam ettirilebilecektir. İmam Hatip Ortaokulu öğrencileri bu izin haklarını 5. 6 ve 7. sınıflardan herhangi birinde kullanabilecektir.

Hafızlığın insana dünya hayatında verilen en büyük rütbe olduğunu belirten Prof. Dr. Adem Dölek hoca ise konuşmasına şöyle devam etti:

Müslüman’ın Şerefi, İzzeti, İtibarı Kuran’dadır…

Yüce Rabbimiz Kuran’da şöyle buyuruyor, ‘Ben size öyle bir kitap gönderdim ki orada sizin şerefiniz var’ Yeryüzünde şeref mi arıyorsunuz, yeryüzünde izzet mi arıyorsunuz, yeryüzünde itibar mı arıyorsunuz, şerefiniz, itibarınız, izzetiniz o Kitaptadır. İslam ümmetinin şerefini yücelten kitap… Böyle bir kitabı bize lütfettiği için Cenabı Hakk’a sonsuz hamdu senalar olsun.

"Hafızlık Eğitimi" semineriAllah Bu Kitapla Nice Milletleri, Nice Kavimleri Yüceltir, Nice Milletler De Bu Kitapla Zelil Olur…

Hadisi şerifte ise yüce Resul şöyle buyurdular, ‘Allah bu kitapla nice milletleri, nice kavimleri yüceltir, nice milletler de bu kitapla zelil olur’ Bu kitabı eğer hayatınızla buluşturursanız millet olarak yücelirsiniz, yükselirsiniz. Yücelmeyi ve yükselmeyi sadece binalarda, sadece teknolojide, maddi kalkınmada aramayın. Yücelmek istiyorsanız Allah’ın yüce kitabına başvurun. Çünkü nice milletleri Cenabı Hak bu kitapla yüceltmiştir. Cenabı Hak yeryüzünün en bedevi toplumundan sahabe gibi bir nesil yetiştirdi ve o nesil yeryüzünün en yüce nesli oldu. Onlar bu Kuran’la yüceldiler ve nice milletler de bu kitapla zelil olur, yücelmeyi terk eder. Onun için Cenabı Hakk’a ne kadar hamd etsek azdır.

Kur’an, Bir Merhamet, Hakikat, Adalet, İbadet Ve İman Kitabıdır…

Kur’an öyle bir kitap ki bize var oluşumuzun anlamını anlatıyor, bize hayatımızın gayesini gösteriyor, nereden geldiğimizi, nereye gideceğimizi bize anlatıyor. Öyle bir kitap ki bize Allah’a nasıl iyi bir kul olacağımızı öğretiyor. Annemize, babamıza nasıl iyi bir evlat olacağımızı öğretiyor. Nasıl iyi bir komşu olacağımızı, nasıl iyi bir evlat, dost, anne-baba olacağımıza bize öğretiyor. Öyle bir kitap ki bize eşyaya ve bütün varlığa karşı merhametli olmayı öğretiyor. Bütün insanlara karşı adaletli olmayı öğretiyor. Bu bir merhamet kitabı, bu bir hakikat kitabı, bu bir adalet kitabı, bu bir ibadet kitabı, bu bir iman kitabı… Bir kitap düşünün ki yüzüne bakmak ibadet, okumak ibadet, dinlemek ibadet, ezberlemek, hıfzetmek ibadet, anlamak en büyük ibadet, daha da büyüğü yaşamak. Yaşamak çok daha büyük bir ibadettir. Böyle bir kitabımız var Allah’a hamdolsun.

Programın okulumuzda Düzenlenmesindeki desteğinden dolayı Evrensel Hafızlar Derneğine ve değerli hocamız Prf. Dr. Adem Dölek’e teşekkürlerimizi sunarız.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.