İzmir’de Bayburt misafirperverliği

İzmir’de Bayburt misafirperverliği
Yayınlama: 20.03.2016
A+
A-

İzmir’e doğru yola çıkmıştık. Kendi aramızda güle eğlene, konaklaya konaklaya piknik havasındaki yolculuğumuzda evlerin yanından şehirlerin içinden geçtikçe yolumuz Ege’ye daha da yaklaşıyordu. Bir Bayburtlu edasıyla Türkiye’nin öbür ucuna gitmenin bir heyecanı vardı, bir de bizi oraya götüren Bayburtspor sevdası…

İl dışına çıkıldığı zaman bir Bayburtlunun arayacağı önceliklerden biri muhakkak gurbetteki hemşerileridir ve bu gurbetteki hemşerilerin buluşmasına vesile hemşeri dernekleridir. Çünkü dernekler, hemşerileriyle yakından ilgilenmekte, samimi ortamlar oluşturmakta ve yardımlaşmayı öngörmektedir.

Bayburt Aliağa Derneği bunlardan sadece biri. Dernek insanların gelip oyun oynayıp,  çay içeceği bir mekan olmayıp il dışından gelen hemşerilerine destek olmak, onların yanında olup, yabancı olmadıklarını kendilerini güvende hissetmelerini sağlamaktır.  Öyle ki Bayburtluların Abisi Sayın Kenan Yavuz’un hemşerilerine tanımış olduğu bu iş imkanları sayesinde burada çalışan Bayburtlular, dernek çatısı altında birlikteliğini koruyorlar..

Bayburt Aliağa Dernek Başkanı Abdulkerim Kaçmaz, Ege Bölgesinde oynanan Bayburt İl Özel İdare Spor maçı için gelen Bayburt taraftarlarına ellerinden gelen imkanları sağlayarak, Petkim misafirhanesinde konaklama, dernek binasında dinlenme ve ikramlarıyla tüm hemşerilerine Bayburt kültürü gereği misafirperverliğini göstermektedir. Öyle ki; bir Çin atasözü vardır “Ulaşılması en zor zirve insanları memnun etmektir.” Her dernek kendi  imkanları ölçüsünde gelen misafirlerini böyle de  ağırlasın yeter. Böyle hemşeriler dostlar başına… ve diyoruz ki iş adamlarımızın dernekler binasının iyileştirilmesi ve kültürel faaliyetlerin yapılacağı bir alanla da desteklenmesi ile daha iyi hizmetler sağlayacağına inancımız tamdır.

Ayrıca Ege Bölgesi Bayburt Dernekleri, Balıkesir ve Körfez dernekleri ile irtibat kurarak kaynaşma sağlamaktadırlar. Bayburt Aliağa Dernek Başkanı Abdulkerim Kaçmaz ve yönetimindeki hemşerilerimiz yürekleriyle, dik duruşlarıyla, dürüst ve güven ortamında Aliağa İlçesinin, Bayburt’un yüz akı olmuşlardır.

Oysa bizler için Bayburt’tan  gurbete uzanan yolun sebebi gündemde her zaman güncelliğini koruyan hiç şüphesiz ki; eğitim ve ekonomik gelişmenin yetersizliğidir. Sorunların merkezden elbirliği, gönül birliği içerisinde yapılması için başta Valimiz olmak üzere, Belediye Başkanımız, Vekillerimiz ve tüm dernek başkanları, iş adamlarımızla bir istişare toplantısı ile derneklerin aktif rol oynama zamanı gelmiş olup, Bayburt adı geçen her yerde artık birlikte olma zamanı gelmiştir diyoruz.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.