Jandarma’dan tarihi eser kaçakçılarına eş zamanlı operasyon!

Jandarma’dan tarihi eser kaçakçılarına eş zamanlı operasyon!
Yayınlama: 08.06.2024
A+
A-

Bayburt Portalı – Bayburt İl Jandarma Komutanlığı tarafından gerçekleştirilen izinsiz kazı ve tarihi eser ticaretine yönelik operasyonlarda 1 kişi tutuklandı, 1 kişiye elektronik kelepçe takıldı.

Jandarma, kazı yapılan alanların tespiti, ev, iş yeri ve kullanılan araçların tespiti gibi üç aylık takip sonrasında Bayburt, Erzurum, Erzincan, Eskişehir ve İzmir illerinde şüphelilere eş zamanlı operasyon gerçekleştirdi.

Konuyla ilgili Bayburt İl Jandarma Komutanlığı tarafından yapılan bilgilendirme şöyle:

Bayburt Cumhuriyet Başsavcılığınca tarihi eser ticareti ve izinsiz kazı olayları ile ilgili yürütülen bir soruşturma kapsamında Bayburt ili ile bağlantılı olarak Erzurum ve Erzincan illerinde tarihi eser ticareti yapıldığı, özellikle sit alanlarında yapılan izinsiz kazı sonucu elde edilen tarihi eserlerin yüksek fiyatlarla çevre illerde satışa arz edildiği tespit edilmiştir.

Bayburt İl Jandarma Komutanlığınca sürdürülen üç aylık çalışma sonrasında şüphelilerin kazı yaptıkları alanlar ile ev, iş yeri ve kullandıkları araçların tespiti sonucu 30.05.2024 tarihinde adli makamlardan alınan arama kararı ile Bayburt, Erzurum, Erzincan, Eskişehir ve İzmir illerinde (23) şüpheliye ait (23) ayrı adreste bulunan evlerde ve şüphelilere ait (3) iş yeri ve (7) araçta eş zamanlı olarak arama yapılmış yapılan arama sonucunda toplamda (43) parçadan oluşan tarihi eserler ile (13) adet sikke ele geçirilerek el konulmuştur. Yapılan aramalarda ayrıca (4) adet ruhsatsız tabanca, (1) adet av tüfeği, (300) gr. altın tozu, (1) adet sikkelerin tartılmasında kullanılan hassas terazi (61) sayfa tarihi eser ticaretine ilişkin doküman ve belgeler (1) adet yeraltı görüntüleme cihazı, (4) adet detektör ile çok sayıda kazıda kullanılan muhtelif malzemelere de el konulmuştur.

Yapılan operasyon sonucu yakalanan (23) şüpheliden (16)’sının ifadelerinin alınmasına müteakip serbest bırakılırken (7) şüpheli dört gün süre ile gözaltına alınmış olup, çıkarıldıkları mahkemece (1) şüpheli tutuklanarak cezaevine konulmuş, (1) şüpheli hakkında elektronik kelepçe ile ev hapsi cezası verilmiş (5) şüpheli ise adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştır.

Bayburt İl Jandarma Komutanlığınca izinsiz kazı ve tarihi eser ticaretine yönelik operasyonlar azim ve kararlılıkla sürdürülecektir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.