Kavalılar Konağı için alınan yıkım kararı şaşırttı

Kavalılar Konağı için alınan yıkım kararı şaşırttı
Yayınlama: 08.03.2021
A+
A-

Bayburt İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü bünyesinde bir süre Müze Müdürlüğü binası olarak da kullanılan tarihi Kavalılar Konağı için yıkım karar alındı.

1990 yılında tescil edilerek kullanımı Bayburt İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüne bırakılan tarihi Kavalılar Konağı bir kaç kez restorasyon çalışmalarına dahil edildi. Şehir merkezinde Zahit Mahallesinde bulunan Kavalılar Konağı için Erzurum Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü Koruma Kurulu ‘bina statiğinin çürük ve dayanıksız olduğunu’ gerekçe göstererek yıkıma aldı. Tarihi kültürel bir miras olan Kavalılar Konağı için alınan bu yıkım kararı şaşkınlıkla karşılandı.

Kavalılar Konağı için alınan yıkım kararıyla birlikte sivil mimarisiyle tescilli tarihi bir Bayburt evi daha yok olacak.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 2 Yorum
  1. Serpil dedi ki:

    Sayın Bayburt valisi ve belediye başkanı; bu tür tarihi eserlerin korunması gerektiğini düşünürken acaba böyle bir yıkım kararıyla kimlere rant sağlanıyor diye de insan düşünmeden edemiyor!..

  2. Serpil dedi ki:

    Sayın Bayburt valisi ve belediye başkanı; ben bir Bayburt ve memleket sevdalısı olarak bu tür tarihi eserlerin korunması gerektiğini düşünüp neden hâlâ gaflet ve delalet içinde bulunup memlekete ihanet edenlere prim verilmesini anlamış değilim!..