Kocaciğer, Bayburt’ta Görücüye Çıktı

Kocaciğer, Bayburt’ta Görücüye Çıktı
Yayınlama: 09.12.2015
A+
A-

Sağlık Bakanlığı tarafından 7-11.12.2015 tarihleri arasında kocaciğer maketi tanıtımı hakkında Bayburt Halk Sağlığı Müdürlüğünün halkı bilgilendirmek, bilinçlendirmek ve farkındalık oluşturulması istenilmektedir. Bu nedenle Bayburt Halk Sağlığı Müdürlüğü Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar, Programlar ve Kanser Şubesi tarafından 8.12.2015 tarihlerinde ilimiz Bayburt Devlet Hastanesi polikliniklerine girişinde muayene için gelen vatandaşlara ayrıca 9.12.2015 tarihlerinde ise halkın yoğun olduğu ve ilimiz merkezinde bulunan AVM iş merkezinin girişinde stant açılarak ve kocaciğeri kurularak KETEM personellerinden Dr. Kenen AYDIN ve personelleri tarafından vatandaşlara  “akciğer kanseri nedir, tanı, tedavi yöntemleri ve KOAH, astım ve sigaranın sağlığa zararları” konuları hakkında bilgiler verilerek aynı zamanda vatandaşlara ücretsiz olarak karbon monoksit testi yapılmış olup konu ile ilgili broşürler dağıtılmıştır. Ayrıca Bayburt Halk Sağlığı Müdürü Dr. Zülkarni ÖZBEK konu ile ilgili aşağıdaki basın açıklamasını yapmıştır.

Dr. Zülkarni ÖZBEK: “Sağlık Bakanlığının desteğiyle Pembe Hanım Kanserli Hasta ve Yakınları Dayanışma Derneğince akciğer kanserine karşı farkındalık oluşturmak amacıyla hazırlanan ve tüm Türkiye de uygulanan “Kocaciğer Projesinin” durağı bu hafta Bayburt ili oldu. Koca Ciğer (Megalungs) dünyanın tek taşınabilir, şişirilebilir ve gezebilir akciğer maketidir. Ziyaretçilere solunum sistemiyle ilgili bilgilenme imkânı suna Koca Ciğer’in içinde ziyaretçiler dolaşarak akciğeri yakından inceleyebilir, fonksiyonları ve akciğer hastalıkları hakkında daha fazla bilgi edinebilirler. Ayrıca isteyen vatandaşlara CO (Karbonmonoksit) ölçüm cihazıyla nefeste CO (Karbonmonoksit) düzeyi ölçümü yapılmaktadır dedi.

Dr. ÖZBEK, Halkımızı biliçlendirmek ve farkındalık oluşturmak amacıyla başlatılan proje kapsamında Bayburt Halk Sağlığı Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar Programlar ve Kanser Şube Müdürlüğü olarak Bayburt Devlet Hastanesi ve Bayburt AVM’de Koca Ciğer maketi sergilenerek halkımıza Sigara , Koah , Astım ve  Kanser ile ilgili broşürler dağıtılmaktadır.

Akciğer kanserinin yüzde 80- 90’nının nedeni sigara kullanımıdır. Sigaranın bırakılması halinde akciğer kanserine yakalanma riski önemli ölçüde azalmaktadır. Sigara kullanmak ve sigara içilen ortamda bulunmak akciğer kanserinin en önemli nedenidir. Dünya Sağlı Örgütüne göre akciğer kanseri tüm dünyada kanser türleri arasında, erkeklerde en sık ölüme neden olan birinci, kadınlarda ise ikinci kanser türüdür. Dünyada her yıl ortalama 1 milyon 300 bin kişinin ölümüne neden olmaktadır. Bu kapsamda sigara kullanan vatandaşlarımız Bayburt Halk Sağlığı Müdürlüğü Kanser Erken Teşhis Tarama ve Tedavi Merkezi (KETEM) sigara bırakma polikliniğinde muayene olup müdürlüğümüzden ücretsiz sigara bıraktırma ilaçlarını temin edilebileceğini” söyledi.

 

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.