Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nden İnşaat Açıklaması

Kahramanmaraş’ta yaşanan deprem felaketleri; depremlere hazırlığın yanı sıra güvenli ve dirençli şehirler konusunda yapılacak çalışmaların önemini bir kez daha ortaya koymuştur.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nden İnşaat Açıklaması
Yayınlama: 10.03.2023
A+
A-

Kahramanmaraş’ta yaşanan deprem felaketleri; depremlere hazırlığın yanı sıra güvenli ve dirençli şehirler konusunda yapılacak çalışmaların önemini bir kez daha ortaya koymuştur.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Marmara’yı etkisi altına alması beklenen olası deprem felaketinden şehrimizin en az etkilenmesi için projeler üretmekte, afetlere hazır ve dirençli şehir Kocaeli için çalışmalar yapmaktadır.

Maraş merkezli depremlerde on binlerce vatandaşımızın hayatını kaybetmesi ve yüzbinlerce kişinin evsiz kalması depreme dayanıklı konutlar inşa etmenin önemini ortaya koymaktadır.

Bu süreçte toplumda oluşan hassasiyeti de dikkate alan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, son günlerde yerel ve ulusal medyada yer alan ‘’Kocaeli’ndeki bir inşaat işçisinin çalıştığı inşaatın yönetmeliklere uygun yapılmadığı, özellikle kirişlerinin toprakla doldurulduğu ve depreme güvensiz olduğu’’ yönündeki haberleri ihbar kabul ederek, incelemeye almıştır.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığı İmar İşleri Şube Müdürlüğü tarafından yapılan incelemede söz konusu inşaatın ‘’İzmit İlçesi Turgut Mahallesi Nejat Yüksel Sokak No: 21’’ adresinde bulunduğunu tespit etmiştir.

Büyükşehir ekipleri tarafından ‘’yapımı devam eden inşaatın temel imalatında kirişlerin toprakla doldurulduğu, kolon filizlerinin bırakılmadığı, kolonların yerinde olmadığı, müteahhide uyarılar yapıldığı halde imalata devam edildiği’’ yönündeki iddialar yerinde incelenmiş ve inşaat alanı fotoğraflanmıştır.

Yapılan inceleme ve değerlendirme sonucunda inşaat alanının sorumluğunun ilgili mevzuat gereği ilçe belediyesinde olduğu tespit edilmiştir.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından İzmit Belediyesi’ne ‘’şikayete konu yapının mevcut yasa ve yönetmelikler çerçevesinde incelenerek, gereğinin yapılması ve sonucu hakkında 6216 Sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunun 11. maddesi hükümlerine istinaden Büyükşehir Belediyesi’ne bilgi verilmesi yönünde 09.03.2023 tarih ve 2681979 sayılı resmi yazı gönderilmiştir.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.