KUDAKA Mali Destek Programlarına 303 Proje Başvurusu

KUDAKA Mali Destek Programlarına 303 Proje Başvurusu
Yayınlama: 02.03.2015
A+
A-

Ajansımız tarafından 30 Aralık 2014 tarihi itibarı ile ilan edilen 2015 yılı Mali Destek Programları için başvuru dönemi 27 Şubat 2015 Cuma günü saat 23.50 itibarı ile sona ermiştir. Programlarımıza başvurular Kalkınma Ajansları Yönetim Sistemi (KAYS) üzerinden kaydedilerek yapılmış ve proje sunma süreci boyunca Program Yönetimi Birimi tarafından telefon ve e-posta yolu ile potansiyel başvuru sahiplerine bilgi verilmiştir. Online başvuru sistemi (KAYS) üzerinden girişleri tamamlanarak onaylanan proje tekliflerine ait dosyalar 27 Şubat 2015 günü saat 23.50’ye kadar teslim alınmıştır.

Yapılan başvurular neticesinde;

İktisadi Kalkınma Mali Destek Programı’na 141,

Yerel Kapasitenin Artırılması Mali Destek Programı’na 162 adet olmak üzere toplam 303 proje başvurusu alınmıştır.

Programlar özelinde illerden yapılan başvuru sayıları:

 

a

Başvuru sahipleri tarafından sunulan projeler aşağıda açıklanan aşamalara göre incelenecek ve değerlendirilecektir.

Değerlendirme süreci temel olarak ön inceleme ile teknik ve mali değerlendirme adında iki aşamadan oluşmaktadır.

Ön inceleme kapsamında Ajans tarafından projelerin idari kontrolü ile uygunluk kontrolü yapılacaktır. Uygunluk kontrolünde proje teklifleri başvuru rehberinde belirlenen uygunluk kriterleri çerçevesinde incelenecek ve uygun olmayan proje başvuruları reddedilecektir. İdari Kontrol aşamasında eksik evrakı olduğu tespit edilen başvuru sahipleri resmi yazı ile bilgilendirilerek 5 gün içerisinde eksik belgelerini tamamlamaları talep edilecektir. Eksik belgelerini tamamlamayan proje başvuruları ön inceleme aşamasında reddedilecektir.

Ön inceleme aşamasından geçen proje teklifleri, Kalkınma Ajansları Proje Destekleme Mevzuatı çerçevesinde Bağımsız Değerlendiriciler tarafından değerlendirilecektir.  Değerlendirmede sırası ile başvuru sahibinin mali ve yönetim kapasitesi, proje konusunun programın amaç ve öncelikleri ile ilgililiği, önerilen metodolojinin kalitesi ve geçerliliği, projenin destek sonrası sürdürülebilirliği ile projenin bütçe ve maliyet etkinliği göz önünde bulundurulacaktır.

Değerlendirme süreci Bağımsız Değerlendiricilerin proje tekliflerini değerlendirmesinin ardından ön izleme ziyaretleri ile devam edecektir. Proje tekliflerinin risk durumunu ölçmek amacıyla, sonuçlarını Değerlendirme Komitesi’ne ve Yönetim Kurulu’na sunmak üzere Ajans personeli tarafından ön izleme ziyaretleri yapılacaktır.

Ön izleme ziyaretlerinden sonra Kalkınma Ajansları Proje Destekleme Mevzuatı çerçevesinde Değerlendirme Komitesi toplanacak, komite Bağımsız Değerlendiriciler tarafından yapılan değerlendirmeler üzerinde gerekli kontrolleri yaparak destek sağlanmasını tavsiye ettiği başarılı projeler listesini ve eşik değeri aşan ancak bütçe kısıtı nedeniyle desteklenmesi ilk aşamada mümkün olmayan yedek başarılı proje listesini Yönetim Kurulu’nun onayına sunacaktır. Yönetim Kurulu’nun onayını müteakip, yapılan Teknik ve Mali Değerlendirmeler sonrasında başarılı olan proje sahipleriyle Haziran ayı içerisinde sözleşme imzalanması planlanmaktadır.

2015 yılı Mali Destek Programlarımıza ilgi göstererek proje başvurusunda bulunan kurum, kuruluş ve işletmelere teşekkür eder, programlarımızın bölgemiz için hayırlı olmasını dileriz.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.