Memiş’ten Yıkılan Çoruh Setlerine Yönelik Basın Açıklaması

Memiş’ten Yıkılan Çoruh Setlerine Yönelik Basın Açıklaması
Yayınlama: 30.06.2014
A+
A-

 

Bayburt Belediyesi tarafından Çoruh nehri üzerindeki gerdanlıkların yıkılmasına ilişkin yazılı basın açıklaması yapıldı.

 

Değerli basın mensupları

27.06.2014 Cuma günü Çoruh nehri üzerinde bulunan setlerden birinin yıkılması ile ilgili olarak çok değerli halkımıza bilgi vermek amacıyla bu açıklamayı yapıyoruz.

Değerli basın mensupları

Çoruh üzerinde bulunan setlerin kapaklarının olmaması nedeniyle oluşan atıkların kötü kokular yaymaya başlaması,  nehir kenarındaki TOKİ konutlarının bodrum katının sularla dolması ve vatandaşlarımızın istekleri üzerine, temizlik amacıyla Çoruh nehrine giren iş makinelerimiz batma tehlikesi ile karşılaşmıştır.  Bütün çabalara rağmen Çoruh nehrindeki su seviyesinden dolayı setlerin önü temizlenemedi. Çoruh üzerine yapılan her türlü güzelliklere destek vermeyi ve yapmayı görev bilen bir anlayışın sahipleri olarak istemeye, istemeye bu müdahaleyi yapmak zorunda kaldık.

Ayıca Bayburtlu hemşerilerimizi bu setler konusunda bilgilendirmek istiyoruz. Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü 22. Bölge Müdürlüğü’nün 12.06.2014 tarih ve 98479566-120-361049 sayılı Bayburt Valiliğimize göndermiş oldukları yazılarında Doğu Karadeniz Bölgesi taşkın olaylarının sıklıkla yaşanan bir bölge olduğu belirtilerek söz konusu taşkınlardan en büyük etkenin iklim ve topografyanın yanında dere yataklarına yapılan uygunsuz müdahalelerin olduğu anlaşılmıştır.  2006/27 sayılı ve 2010/5 Başbakanlık genelgelerine atıf yapılarak Bayburt’ta yapılan kontroller neticesinde Çoruh üzerine yapılan setlerin mevzuata uygun olmadığı, Çoruh Nehri’ne uygunsuz bir müdahale olduğu ifade edilmiştir. Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü 22. Bölge Müdürlüğümüzün istekleri doğrultusunda mevzuata uygun projelerle Çoruh Nehrini temiz ve güzelliğine güzellik katacağımıza ifade ediyorum. Kamuoyuna saygılarımı sunuyorum.

 

Mete Memiş

Bayburt Belediye Başkanı

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 1 Yorum
  1. Kerim temur dedi ki:

    Plansiz porojesiz ne niyetle yapildigi belli olmayan coruhtaki setler sayenizde temizlendi sayin baskan .