Mühendis Öğrencilerin Yeni Ürünleri Görücüye Çıktı

Yayınlama: 28.05.2015
A+
A-

Gıda Mühendisliği Bölümü öğrencileri Yeni Ürün Geliştirme dersi kapsamında tasarladıkları ürünleri sergilediler.

Gıda Mühendisliği Bölümü 4. Sınıf öğrencileri, Yrd. Doç. Dr. Ayla Arslaner danışmanlığında aldıkları  Yeni ürün Geliştirme dersi kapsamında tasarladıkları ürünleri, Mühendislik Fakültesinde görücüye çıkardı.

Mühendis Öğrencilerin Yeni Ürünleri Görücüye ÇıktıPratik cips ve tereyağı ambalaj tasarımları, yerel hammaddeler kullanılarak üretilmiş alternatif helva (leblebi helvası) ve şekerlemeler (kavut topları), fonksiyonel dondurmalar (okaliptüslü dondurma, incir uyutması dondurması), karışık reçel, salepli puding, tarhana köftesi, haşlanmış dondurulmuş gıdalar (fasulye), çerezler ( baharatlı ayçiçeği, baharatlı cips), gluten cips, kurutulmuş sebzeli pilav karışımı, ışkınlı kraker, kinoalı kek gibi birçok pratik, fonksiyonel ve lezzetli ürünün yer aldığı tasarım sergisi büyük ilgi ve takdir topladı.

Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ayla Arslaner  yaptığı açıklamada “Gıda Sanayinde rekabetin giderek arttığı günümüzde gıda işletmeleri tarafından AR-GE departmanlarında ürün tasarlanırken tüketicilerin fonksiyonel, az işlenmiş ve gündelik yaşamda pratik uygulamalar sunan ürünlere olan ilgisi göz önünde bulundurulmak zorundadır. Bölümümüz öğrencilerine gıda sanayinin gereksinimlerine yönelik yetiştirilmeleri  hedef alınarak, Yeni Ürün Geliştirme dersi kapsamında  ürün tasarımının temel ilkeleri, formülasyon hazırlama, ürün proses akış şemalarının oluşumu, prototip öncesi ve sonrası piyasa analizleri ve tasarlanan ürünün proje halinde sunumu ile ilgili bilgiler aktarılmaktadır. Bu dönem birbirinden orijinal ve emek isteyen tasarımlar gerçekleştiren bölümümüz öğrencilerine teşekkür eder, iş hayatlarında da başarılar dilerim.” dedi

Sergiye Bayburt Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sezgin Akbulut, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Gavgalı, Gıda Tarım ve  Hayvancılık İl Müdürü Abdülkadir Karabulut, Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyeleri ve öğrenciler katıldı.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.