Vali İsmail Ustaoğlu, Muhtarlarla buluştular

Vali İsmail Ustaoğlu, Muhtarlarla buluştular
Yayınlama: 25.08.2016
A+
A-

Vali İsmail Ustaoğlu ve milletvekili Şahap Kavcıoğlu mahalle ve köy muhtarlarıyla Halk Eğitim Merkezi’nde bir araya geldi.

Muhtarlara hitap ettiği konuşmasında ülkemizin zor bir süreçten geçtiğini söyleyen Vali İsmail Ustaoğlu, Türkiye’nin kadim bir ülke olduğunu ve bu sıkıntıları aşacağını ifade etti. Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ)’nün 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Vali Ustaoğlu, darbe girişiminde bulunanların ülkenin geleceğini gasp etmeye çalıştıklarını dile getirdi. Vali İsmail Ustaoğlu darbecilerin 15 Temmuz gecesinde Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)’yi ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kaldığı oteli bombalayıp Cumhurbaşkanını öldürmeye çalıştıklarını anlatarak, “Âdeta demokrasimize ve geleceğimize bomba yağdırmaya çalıştılar. Olayın ilk başlangıcından itibaren ülkemiz Sayın Cumhurbaşkanımızın önderliğinde gerçekten müthiş bir birliktelik gösterdi. Devletiyle, milletiyle darbecilerin tanklarının önünde durdu. Mermilere karşı göğüs gererek tarihinde görülmemiş bir şekilde demokrasisine, milletine, devletine ve geleceğine sahip çıktı.” şeklinde konuştu.

Darbe girişimine karşı tüm siyasi partilerin bir araya gelerek gerekli cevabı verdiğini vurgulayan Vali İsmail Ustaoğlu, “Bu darbe girişimine karşı tüm siyasi partilerimiz bir araya gelerek en güzel cevabı verdi. Müthiş bir birliktelik tablosu ortaya çıktı. Ülkemiz üzerinde ameliyat yapmaya çalışanların oyunlarını bozacak en büyük gücümüz birlikteliğimiz olacak.” dedi.

Darbe girişimi akşamında Bayburt’ta yaşananlara ilişkin çeşitli detaylar anlatan Vali İsmail Ustaoğlu konuşmasını şu sözlerle sürdürdü: “ Bayburt bir kez daha tarih yazarak olması gerekeni 15 Temmuz akşamından itibaren bir ay süreyle ‘Demokrasi Nöbeti’ tutarak yerine getirdi. Hem devletine, hem geleceğine, hem de demokrasisine sahip çıktı. Darbe girişiminin akibetinin nasıl sonuçlanacağı bilinmezken, biz akşam saat 23.00 civarında meydanı dolduran binlerce vatandaşımızın arasından valilik binasına zorlukla girebildik. Bayburt verdiği mesajla demokrasisine sahip çıkıp devletinin ve Cumhurbaşkanımızın yanında yerini almış oldu. Burada siz değerli muhtarlarımızın da emekleri var. Hepinize teşekkür ediyorum.”

Bayburt’un Türkiye’nin en güvenli ve huzurlu illerden biri olduğunu ifade eden Vali İsmail Ustaoğlu son dönemlerde devletin merkez yönetim kademelerinde görev alan Bayburtlu isimlerin çok büyük bir şans olduğunu belirterek, tüm bu gelişmeleri bir bütün içerisinde değerlendirip Bayburt’un gelişmesi ve kalkınması adına bir sinerji oluşturmaya çalıştıklarını söyledi.

Geçtiğimiz günlerde yaşanan provokatif olaylara da değinen Vali İsmail Ustaoğlu, “Sosyal medya üzerinden yansıtılan bir takım söylemlerde olduğu gibi aslı olmayan, tamamen yalana dayalı paylaşımlar yapıldı. Bunu özellikle söylüyorum. Tamamen yalan haberlerle ilimize yakışmayacak olaylarla hepimizi saatler boyunca ciddi şekilde tedirgin eden toplumsal olayla karşı karşıya kaldık. Bu FETÖ’cülerin ikinci planı. Birlikteliğimizi zedelemeye çalışarak, düşmanlarımızın ekmeğine adeta yağ sürerek kardeşi kardeşe kırdırmaya çalışmak. Bu konuda gerek Cumhurbaşkanımızdan gerekse diğer devlet büyüklerimizden, ‘-Etnik çatışmalar, mezhepsel çatışmalar çıkartılarak insanlarımızı birbirine düşürmeye çalışan bir takım provokasyonlar olabilir. Bunlara sakın ama sakın itibar etmeyelim. Bunlara dikkat edelim.’ şeklinde ki çağrılara rağmen ilimizde maalesef hiç aslı olmayan, iki öğrencinin kendi aralarında yaptıkları bir münakaşa ve daha sonra da kendi aralarında oturup barışmalarına rağmen bir gün sonra bu olayların farklı şekilde yansıtılması çok tehlikeli ve aynı zamanda çok üzücü.” dedi.

Olayların başlamasına sebep olarak gösterilen söylemlerle ilgili olarak hiçbir görüntünün olmamasına dikkat çeken Vali İsmail Ustaoğlu, “Şunu üzülerek ifade ediyorum: Herkesin akıllı telefonu var. En ufak bir şeyde hemen fotoğrafını çekip gösteriyorken olayların başlamasına sebep olan asılsız söylemlerle ilgili olarak hiçbir görüntü ortada yok. Sadece birkaç kişinin, ne yapmak istediklerini anlayamadığımız bir şekilde ilimizin huzurunu bozmaya yönelik bir iş yapmaya kalkıştılar. Burada özellikle Sayın Milletvekilimiz kendisi de o akşam oradaydı, muhtarlarımız, siyasi parti temsilcilerimiz ve sağduyulu vatandaşlarımız sayesinde olayları el birliğiyle yatıştırdık. Ülkemiz o gece maalesef Bayburt’u konuşmak durumunda kaldı. Allah korusun böyle bir olayın başka şekillerde yansıtılmasıyla ne kadar kötü sonuçlarla karşı karşıya kalacağımızı düşünmek bile istemiyorum. Böyle bir şeyin tekrarını da hiç düşünmek istemiyorum ve yaşanacağını da zannetmiyorum. Şunu özellikle vurgulamak istiyorum: Başta Maliye Bakanımızın destekleriyle üniversitemizi daha da büyütmeye çalışıyoruz. Ülkemizin her yerinden öğrencilerimiz geliyor. Misafirperverliğiyle ön plana çıkmış ilimizde ülkemizin her noktasından gelen öğrencilerimizin rahat bir eğitim görmesi adına yurt gibi, yeni fakülteler gibi yatırımlar yaparken, üniversiteye yeni başlayacak öğrenciler tercih yapacakken böyle provokatif eylemlerle ilimizin imajını zedelemeye yönelik bu üzüntü verici olaylar yaşandı. Ama sağ olsun tüm sivil toplum kuruluşlarımız, siyasi parti temsilcilerimiz yayınlamış oldukları basın açıklamalarıyla bu işin ilimize yakışmadığını ve bundan sonraki süreçte de böyle bir şeyin bir daha yaşanmaması adına ellerinden gelen gayreti göstereceklerini ifade ettiler. Vatandaşlarımızın da böyle durumlarda daha sağduyulu davranmalarını temenni ediyorum. Devletimizin bu gibi durumlarda yetkili merciileri var. Bu merciiler konunun gereğini yapacaktır. İnşallah ilimizde bir daha böyle bir şey yaşanmaz.” diye konuştu.

Adalet ve Kalkınma Partisi Bayburt Milletvekili Şahap Kavcıoğlu ise FETÖ’nün darbe girişiminin ardından örgütle mücadele kapsamında devlet kademesinde ki hemen herkese büyük görev düştüğünü bildirerek, “15 Temmuz darbe girişimi bunların safiyene bir mücadele içerisinde olmadığını çok kesin olarak artık ortaya çıkardı. İçimizde bu tip insanlar halen varsa, sempati duyanlar olabilir, halen gizli bir şekilde yandaşlık yapanlar olabilir devletle mücadele olmaz. Herkesin aklını başına alması gerekir. Özellikle devlet kurumlarında çalışan arkadaşların bunu iki tarafın mücadelesi gibi görmemesi gerekir. Bunun bir dahası yok. Herkesin aklını başına alması lazım. Bu işin bedeli çok ağır. Türkiye bunun bedelini çok ağır bir şekilde ödedi. Allah korusun daha da ağır ödeyebilirdik. Bu mücadeleyi bir bıçak sırtında devam ettiriyoruz. Sizler gerek köyünüzde, gerek mahallenizde bulunduğunuz konum itibariyle etrafınızda önde gelen insanlarsınız hemen herkesi tanıyan insanlarsınız. Halen bu çevrelere yandaşlık yapanları tespit etmemiz lazım. Taraf olmayın. Devletin dışında hiçbir kimseden taraf olmayın. Hepiniz burada hizmet bekliyorsunuz. Bu girişimin sadece o günkü maliyeti 300 Milyar Türk Lirası. Türkiye’nin belki de 10 yılına mal oldu. Bunların Türkiye gibi bir düşünceleri yok. Beyinlerini dışarıya kiralayan aşağılık insanlar.” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Vali İsmail Ustaoğlu köylere yapılan yatırımlar hakkında muhtarlarla görüş alışverişinde bulundu.

Muhtarlarla buluştular

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.