On binler Özgür Kudüs için yürüdü

On binler Özgür Kudüs için yürüdü
Yayınlama: 03.06.2015
A+
A-

İsrail’in, Mavi Marmara gemisine düzenlediği saldırının 5. yılında İstanbul’da “Özgür Kudüs Yürüyüşü” gerçekleştirildi. Bayburt İHH insani yardım derneği, Müslüman Dilendirmezler Cemiyeti ve Türkiye Gençlik Vakfı’nın koordinasyonunda gerçekleşen yürüyüşe şehrimizden 50 kişilik bir heyet katıldı.

İHH tarafından 31 Mayıs 2015 Saat: 17.00’da Fatih Camii’nden Mavi Marmara şehitlerinin kabirlerinin yer aldığı Edirnekapı Şehitliği’ne “Özgür Kudüs Yürüyüşü” düzenlendi.

On binler Özgür Kudüs için yürüdüÖzürlük Filosu organizatörleri ve katılımcılarının ortak mesajının da dünya kamuoyuna duyurulduğu yürüyüşe Mavi Marmara şehitlerinin aileleri ve yakınları, ulusal ve uluslararası sivil toplum ve insan hakları örgütlerinin temsilcileri, kanaat önderleri, sanatçılar, gazeteciler, yerli ve yabancı aktivistler, Filistinli yetimler ve aileleri ile Filistin dostları katıldı.

Gruptakiler, “Müslüman zulme boyun eğmez”, “Şehitlerin yolunu sürdüreceğiz”, “Kahrolsun İsrail”, “İstanbul’dan direnişe bin selam”, Bayburt Gazze omuz omuza” sloganları atarak yürüyüşe geçti. Mavi Marmara gemisinde İsrail askerlerinin saldırısı sonucu şehit olan 10 kişinin ismi sahneden okundu ve yürüyüşe katılanlar “burada” şeklinde cevap verdi. Yürüyüş öncesi Kuran’ı Kerim tilaveti gerçekleştirildi. Yürüyüş öncesi konuşan İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım, saldırının üzerinden 5 yıl geçtiğini hatırlattı.

Yürüyüşle ilgili vicdanlı yüreklere çağrı yapan Bülent Yıldırım, “İsrail bu olaydan sonra güç kaybetti, yalnız kaldı. Bu olayı unutturmak için ellerinden geleni yapıyorlar. Biz bu olayı unutmadık, unutturmayacağız. Bu nedenle 31 Mayıs Pazar günü on binlerce kişiyle Fatih Camii’nde buluştuk. Güçlü olduğumuzu herkese gösterdik ve en önemlisi Türkiye’yi İsrail’in elinden aldık onlara tarihi bir ders verdik” dedi.

İsrail Mavi Marmara’ya en seçkin birliğiyle saldırdı

İsrail’in Mavi Marmara gemisine en seçkin kuvvetleriyle saldırdığını belirten Yıldırım, “Silahsızdık, sivildik, insanı yardım götürüyorduk ve yetim çocuklara oyuncak verecektik. Bütün dünya bizim yanımızdaydı.

Birleşmiş Milletler açıklama yapmıştı. Avrupa Parlamentosu bizim haklı olduğumuz söylemişti. İsrail’in yaptığı ablukayı doğru bulmuyordu. Filistin’in karasularına dahi girmemiştik. Buna rağmen bize saldırdılar. Saldırı 1.5 saat sürdü. İsteseydik 100 kişiyi öldürür denize dökerdik. Ama geminin lideri olarak emir vermiştim; ölsek de öldürmeyecektik. Ellerindeki silahları, bombaları aldık. Yaralı İsrail askerlerini bile tedavi ettik. Ama onlar korkakça, kalleşçe ateş ettiler” diye konuştu.

Doğu Akdeniz açıklarında İsrail askerlerinin kendilerine saldırdığını anımsatan Yıldırım, “Onlar biliyor ki Doğu Akdeniz, Kudüs toprağıdır. Kudüssüz bir İslam olmaz. Kudüs kurtulması gereken bereketli bir beldedir. İsrail’in işgal ettiğin bütün Filistin topraklarını alacağız. Bir gün geleceğiz ve siz de bunu göreceksiniz. İsrail sana öyle bir hediye verdik ki asla unutmayacaksın. Seni öyle yalnızlaştırdık ki asla doğrulmayacaksın. Senden Türkiye’yi aldık, bu halkı aldık. Bir gün gelecek ve Mescid-i Aska’da alnımızı secdeye koyacağız. Bu yürüyüş Kudüs yürüyüşüdür” ifadelerini kullandı.

Neden yürüyoruz?

Bayburt İHH İnsani Yardım Derneği Başkanı İlhami POLAT niçin böyle bir yürüyüş gerçekleştirdiklerini şöyle açıladı:

Mavi Marmara Kudüs-Filistin mücadelesinin bir parçasıdır. Amacı ablukanın kalkmasıdır. Ablukanın kalkması için sorumluluğumuz devam etmektedir.

– Barış isteyen halklar İsrail’in karşısındadır. Türkiye halkının tamamı Mavi Marmara’nın tarafında, İsrail’in karşısındadır. Bunun altını bir kez daha çiziyoruz.

– Siyonistlere göre İsrail’in amacına uygun tek çözüm “Mavi Marmara’yı tarihten silmek, üzerini örtmek, hafızalardan çıkarmak ve unutturmaktır. Unutturmayacağız.

– Gazze Özgürlük Filosu’nun tüm bileşenleri olarak ve Mavi Marmara’da buluşan tüm cesur, iyi yürekler adına 10 şehidimizi, yeryüzündeki zulme karşı direnen tüm gençleri ve çocukları, şu an dünyadaki tüm kriz bölgelerinde canı pahasına çalışan tüm insani yardım gönüllülerini bir kez daha selamlıyoruz.

– Muhtaç olduğumuz birlik, beraberlik ve bütünlük tüm mazlumlara ve mağdurlara umut olacaktır.

Kalbi Kudüs ve Mescid-i Aksa için atan dostlarımızla, dünyanın dört bir yanından ve Filistin’den gelen Kudüs dostları ile gerçekleştirdiğimiz bu yürüyüş Mavi Marmaranın unutulmadığını göstermiş, başta İsrail’e ve tüm dünyaya gereken mesajı vermiştir.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.