Ormancılık Gününde 3.600 fidan dağıtıldı

Ormancılık Gününde 3.600 fidan dağıtıldı
Yayınlama: 25.03.2018
A+
A-
21 Mart Dünya Ormancılık Günü ve Orman Haftası etkinlikleri kapsamında vatandaşlara 3 bin 600 fidan dağıtıldı.
Bayburt Valiliği Binası önünde düzenlenen tören ile vatandaşlara 3 bin sarıçam, 200 mavi ladin, 200 Avrupa ladini, 100 huş ağacı ve 100 ceviz ağacı dağıtıldı.
Fidan dağıtım törenine katılan Vali Pehlivan ormanların dünyanın adeta akciğeri olduğunu ve ormanlar olmadan sağlıklı yaşamın tesis edilemeyeceğini söyledi, orman varlığını korumak ve artırmanın insanoğluna düşen önemli görevlerden olduğunu belirtti.
Vali Pehlivan, ağaç dikmenin çok kolay ve aynı zamanda çok önemli bir faaliyet olduğunun altını çizerek “Bir insan vatanım için hatta dünya için ne yapabilirim diye kendine soruyorsa en azından bir fidan dikmelidir. Bu bilinci inşallah erken yaşlarda çocuklarımıza hep birlikte aşılayacağız. Doğaya, çevreye saygı demek insanın kendisine saygısıdır. İnsanlığa saygıdır. Bu sadece belli bir ülke vatandaşlığının değil dünya vatandaşlığının da bir gereğidir. Bugün diktiğiniz bir fidanın faydası sadece Bayburt iline ya da ülkemize değil bütün dünyayadır. Bu vesileyle Orman teşkilatımızın Dünya Ormancılık Günü ve Orman Haftası’nı kutluyor, nice başarılı hizmetler yapmalarını temenni ediyorum.” dedi.
Vali Pehlivan, ayrıca 21 Mart Dünya Ormancılık Günü ve Orman Haftası etkinlikleri kapsamında Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından yeniden ağaçlandırma seferberliği başlatıldığını ve bu kapsamda Bayburt’ta yapılacak çalışmalara ellerinden gelen desteği vereceklerini kaydetti.
Orman İşletme İl Müdürü Zeynel Yalçındağ ise beşeri tehditlerin yanı sıra erozyon, ormansızlaşma, çölleşme ve küresel iklim değişikliği gibi olguların da ciddi tehditler olarak görülmesi gerektiğini belirtti.
Konuşmaların ardından Vali Pehlivan Valilik hizmet binası önünde kurulan stanttaki fidanları vatandaşlara dağıttı. Dağıtım töreni Vali Pehlivan ve programa katılanlar tarafından Valilik bahçesine fidan dikilmesiyle sona erdi.
Törene Vali Ali Hamza Pehlivan, Belediye Başkanı Mete Memiş, Vali Yardımcısı Mutlu Almalı, İl Emniyet Müdürü Sezayi Er, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Fatih Cemal Kiper, İl Genel Meclis Başkanı Yusuf Elçi, kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.