Özbek’ten Halk Sağlığı Haftası Mesajı

Özbek’ten Halk Sağlığı Haftası Mesajı
Yayınlama: 08.09.2014
A+
A-

Bayburt Halk Sağlığı Müdürü Dr. Zülkarni Özbek, 3-9 Eylül Halk Sağlığı Haftası nedeniyle bir mesaj yayımladı.

Bayburt Halk Sağlığı Müdürü Dr. Zülkarni Özbek, toplumun sağlık bilincinin yükseltilerek koruyucu hekimliğin daha etkin sağlanması ve hayat standartlarının yükseltilmesi için, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de her yıl Eylül ayının ilk haftası “Halk Sağlığı Haftası” olarak kutlandığını hatırlattı.

Dr. Özbek, “Bu kutlamanın amacı; halka sağlığının önemini anlatmak ve halk sağlığını birey ve toplum olarak ele almaktır. Halk sağlığı, sağlığın korunması ve geliştirilmesi bakımından büyük önem arz etmektedir. Bu bağlamda Sağlık Bakanlığı teşkilat yapısında düzenlemeler yapmış, Türkiye Halk Sağlığı Kurumunun kurulmasıyla birlikte, halk sağlığını koruyarak geliştirmeyi, sağlık için risk oluşturan faktörlerle mücadele etmeyi, birinci basamak sağlık hizmetlerini yürütmek ve bu hususta gerekli düzenlemeleri yapmayı hedeflemiştir. İl bazında bu çalışmaları yürütmek, sevk ve idare etmekle görevli Halk Sağlığı Müdürlükleri oluşturularak koruyucu ve temel sağlık hizmetlerini sunmak üzere toplum sağlığı merkezleri oluşturulmuş ve Aile Hekimleriyle birlikte koordineli olarak çalışmalarını sürdürmesi sağlanmıştır. Koruyucu Sağlık Hizmetleri ve Halk Sağlığı çalışmaları tedavi edici hizmetlere nazaran etkisi uzun vadelerde ortaya çıkan, sabır gerektiren uzun çalışmalar gerektirdiğinden Halk Sağlığı Müdürlüğü olarak ilimizde, başta Aile Sağlığı ve Toplum Sağlığı Merkezleri ile birlikte bağışıklama, bulaşıcı hastalıklardan korunma ve kontrol önlemleri, doğrudan gözetimli tedavi ile tüberkülozun tedavisi, bulaşıcı olmayan hastalıklarla ilgili olarak kanserde erken tanı ve teşhis, obezite, diyabet ve tütün ile mücadele, kadın üreme çocuk ergen sağlığı hizmetlerinin yürütülmesi, temiz ve sağlıklı su kullanımının sağlanması için içme ve kullanma sularının denetimi, okul sağlığı ve evde sağlık hizmetlerinin yürütülmesi için birçok hayati önemi olan görevleri yürütülmektedir. Vatandaşlarımızın hak ettikleri sağlıklı hizmetleri sunmak en öncelikli hedeflerimizin başında gelmektedir.

Halk sağlığına gönül veren tüm sağlık çalışanlarımızın ve vatandaşlarımızın Halk Sağlığı Haftası’nı kutlar, sağlıklı mutlu günler dilerim” dedi.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.