Prof. Dr. Necmettin Tozlu’ya “Yılın Fikir Adamı” Ödülü

Prof. Dr. Necmettin Tozlu’ya “Yılın Fikir Adamı” Ödülü
Yayınlama: 06.01.2015
A+
A-

Bayburt Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Necmettin Tozlu, Türkiye Yazarlar Birliği tarafından her yıl verilen “Yılın Yazar, Fikir Adamı ve Sanatçıları” ödüllerinde “Fikir” dalında Bayburt Üniversitesi yayınları arasından çıkan Eğitimden Felsefeye adlı 3 ciltlik eseriyle ödüle layık görüldü.

Ödüllerle ilgili açıklama yapan Türkiye Yazarlar Birliği Genel Başkanı Prof. Dr. Hicabi Kırlangıç şunları kaydetti;

“Yazarlar, sanatçılar ve düşünce adamları, yüzlerce sahte gündemin içinde gerçek gündemi ortaya koymaya, sahici ufukları arayıp önce kendi çağının insanlarına, sonra da gelecek çağlara göstermeye çabaladıkça büyürler, yücelirler. Türkiye Yazarlar Birliğinin “Yılın Yazar, Fikir Adamı ve Sanatçıları değerlendirmesi, işte tam bu yönde bir çalışmadır. Yani bu çalışma, insanı olanı işaret etmek, toplumun gözlerini açmak, ufkunu genişletmek ve gerçeklerin üzerinden örtüleri kaldırmak veya ayrıntıları görünür kılmak için didinen kalem sahiplerini takip etmek, toplumu onlardan haberdar etmek, onların yüklerine omuz vermek için naçiz bir çabadır. 35 yıldır bu çabadan vazgeçmedik. Tarihin heybetine nazaran kısa ve önemsiz görünen bu 35 yıl göreceli olarak uzun bir süredir aslında.

Her yıl yaptığımız bu değerlendirme, Türkiye’de kurumsallaşan önemli ödüllendirmelerden ve tespitlerden biri olarak değerlendirilebilir. Türkiye Yazarlar Birliğinin “Yılın Yazar, Fikir Adamı ve Sanatçıları” tespiti, yıl içerisinde öne çıkan sanat, edebiyat ve fikir eserlerine kamuoyunun dikkatini çekme ve toplumun öncüsü konumundaki sanatçı ve yazarlara borçlu olduğumuzu hatırlatma amacıyla yapılan bir değerlendirmedir.

Yıl içerisinde yayımlanmış eserler, herhangi bir başvuru olmaksızın, Birliğimizin oluşturduğu heyetler tarafından irdelenmekte, aylar süren toplantılardan sonra her alanda iki veya üç eser son karar toplantısına sunulmakta ve son toplantıda sadece yönetim kurulu üyelerinin kararıyla bir eser seçilmektedir. Dolayısıyla, bu seçim son derece titiz bir seçimdir ve geriye dönüp baktığımızda Türkiye Yazarlar Birliğinin seçtiği yazar, şair ve sanatçıların büyük çoğunluğunun ön planda olmaya devam ettiğini ve alanlarında birinci sınıf kişiler olduğunu görüyoruz.

Yılın yazar, fikir adamı ve sanatçılarını yürekten tebrik ediyor, kendilerine yeni çalışmalar ve eserler için sağlık, mutluluk ve başarılarla dolu yıllar diliyor ve huzurlarında saygıyla eğiliyorum.”

Ödüller kapsamında Prof. Dr. İhsan Süreyya Sırma ve Prof. Dr. Süleyman Hayri Bolay’a da Üstün Hizmet Ödülü verildi.

Prof. Dr. Necmettin Tozlu’nun Bayburt Üniversitesi tarafından 2014 yılında yayınlanan  Eğitimden Felsefeye isimli 3 ciltlik eseri Eğitim Fakültesi ve formasyon programlarında ders kitabı olarak okutulmaktadır.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.