Rektör Coşkun Yabancı Uyruklu Öğrencilerle Buluştu

Rektör Coşkun Yabancı Uyruklu Öğrencilerle Buluştu
Yayınlama: 07.01.2015
A+
A-

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Selçuk Coşkun üniversitede okuyan yabancı uyruklu öğrencilerle yemekte buluştu. Konukevinde verilen yemeğeBayburt Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Selçuk Coşkun’un yanı sıra Rektör yardımcıları Prof. Dr. Necmettin Tozlu ve Prof.Dr. Sezgin Akbulut, Bayburt Üniversitesi Genel Sekreteri Yrd.Doç.Dr. Fatih Yalçın, Bayburt Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Müdürü Yrd.Doç.Dr.İhsan Çubukçu, Bayburt Üniversitesi Dış İlişkiler Koordinatörü Doç.Dr. Selahattin Kaynak ve yabancı uyruklu öğrenciler katıldı.

Yemek öncesi bir konuşma yapan Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Selçuk Coşkun, yabancı öğrencilerin ‘misafir öğrenci’ konumundan çıkarak artık Bayburt Üniversitesi’nin öğrencileri olduğunu söyledi.

Öğrencileri tanımak istediklerini kaydeden Rektör Coşkun, ” Öğrencileri yakından tanıyarak ünsiyet sağlayalım istedik ve böyle bir organizasyon gerçekleştirdik” dedi.Rektör Coşkun daha sonra yabancı öğrencilerle tek tek tanışarak bir süre görüştü.

Bayburt Üniversitesi Dış İlişkiler Koordinatörü Doç.Dr. Selahattin Kaynak ise Bayburt Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Ofisi’nin faaliyet raporları hakkında bilgi verdi.

Kaynak, yabancı öğrencilerin fakülte ve meslek yüksekokuluna göre dağılımı, yabancı öğrencilerin ülkelere göre dağılımı, Erasmus + programı, Erasmus + programında yer alan ülkeler, 2014-2020 döneminde Bayburt Üniversitesinin anlaşmalı olduğu üniversiteler, yıllar itibariyle akademik personel hareketliliği, yıllar itibariyle öğrenci değişim hareketliliği, Mevlana Değişim Programı ve Farabi Değişim programı kapsamında anlaşma yapılan üniversiteler ve tüm programlar kapsamındaki akademisyen ve öğrenci hareketliliği, Bayburt Üniversitesinin katıldığı uluslararası fuarlar hakkında bilgi verdi.

Kaynak,Bayburt Üniversitesinde 15 Azerbaycan, 8 Türkmenistan, 8 Burundi, 4 Kırgızistan, 2 Afganistan, 2 Suriye, 2 Yemen, 1’er kişide Bahreyn, Filistin, Gürcistan, Irak, Moğolistan, Moritanya, Rusya uyruklu öğrencinin eğitim gördüğünü belirtti.

Programda öğrenciler de görüşlerini paylaştı. Burundili Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği bölümü öğrencisi Cıza Baraka, Bayburt Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Ofisi’ne teşekkür ederek Bayburt’ta kendisini çok iyi hissettiğini belirtti. İstekleri konusunda yardım talep eden Baraka bunun için yabancı uyruklu öğrenciler arasında bir temsilci seçilmesinin gerektiğini vurguladı.

Azerbaycanlı öğrenci Ahıska Türkü Bayburt Meslek Yüksekokulu Elektrik bölümü öğrencisi Halit Halidov ise Bayburt’a geldiklerinde küçük bir şehirle karşılaştıklarını ama buna karşın sakinliği ile Bayburt’un öğrencilerin en güzel bir şekilde okuyabileceği bir ortama sahip olduğunu söyledi. Halidov, Azerbaycan lehçesi ile Bayburt lehçesininçok benzemesi sebebiyle fazla sıkıntı yaşamadıklarını vurgulayarak yemek organizasyonundan dolayı üniversite yönetimine teşekkür etti.

Programın sonunda ise üniversite personeli yabancı uyruklu öğrencilerle toplu bir hatıra fotoğrafı çektirdi.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.