STK’lar 5. kez toplandı

STK’lar 5. kez toplandı
Yayınlama: 24.12.2015
A+
A-

Bayburt Postası – Bayburt sivil toplum kuruluşları beşinci ortak toplantısını yaptı. Toplantıda, Dede Korkut isminin Bayburt Üniversitesi’ne verilmesi önerisi, Bayburt Kalesi Kongresi, Tarım Yerleşkesi ve Doğal Taş Fabrikası gibi konular görüşüldü.

Üniversite destek verdi, son söz TBMM’de

Eylül ayında yapılan toplantıda gündeme gelen Dede Korkut isminin Bayburt Üniversitesi verilmesi önerisi hakkında bilgi veren BAYPROJE Başkanı Akın Bayrak, üniversite yönetiminin konuya olumlu yaklaştığını belirtti. Bayrak, Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Selçuk Coşkun’la konuyu görüştüğünü belirterek, isim değişikliği için Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kanun teklifi sunulması gerektiği ve konuyla ilgili Maliye Bakanı Naci Ağbal ve Bayburt Milletvekili Doç. Dr. Şahap Kavcıoğlu ile görüşüleceğini kaydetti.

Bayrak, teklifin anlamlı ve yerinde olduğunu söyleyen ve konuya yakın ilgi gösteren Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Selçuk Coşkun’a teşekkür etti.

STK'lar 5. kez toplandıBayburt Kalesi Kongresi kesinleşti

Toplantının bir diğer konusu Bayburt Kalesi oldu. Bayburt Kalesi ile ilgili tüm yazılı kaynakların toparlanma aşamasında olduğu ve kalenin son durumu ile ilgili raporun yetkililere sunulacağı bilgisini paylaşan Prof. Dr. Rıfat Yıldız, 2016 yılı Mayıs ayı içersinde yapılması planlanan Bayburt Kalesi Kongresi ile ilgili Belediye Başkanı Mete Memiş ve Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Selçuk Coşkun’la görüşerek destek aldıklarını belirtti. Yıldız, kongrenin 15’e yakın akademisyenin katılımıyla 2 gün sürecek şekilde düzenleneceğini kaydetti.


Kaleden çıkan envanterler ve Miniatürk konusu

BEKDER Başkanı Mete Emir’in, 2006 yılında Bayburt Kalesi’nde yapılan kazıda çıkan ve Erzurum Müzesi’ndeki Bayburt eserleri bölümünde sergilenen envanterlerin kongrede sergilenmesi fikri destek görürken, Bayburt Kalesi’nin Minyatür Türkiye Parkı’nda (Miniaturk) yer almayışı da konuşuldu. Konuyla ilgili Bayburt Postası Gazetesi Sahibi Kürşat Okutmuş’un ‘Miniatürk’ şartlarıyla ilgili bir çalışma STK'lar 5. kez toplandıhazırlamasına karar verildi.

Taş Fabrikası ve Tarım Yerleşkesi

Doğaltaş Sektöründe Bilgi ve Teknolojiye Dayalı Üretim Modeli Projesi’nin de gündeme geldiği toplantıda, Bayburt Ticaret ve Sanayi Odası’nın yüzde 51 hisse ile en büyük ortağı olduğu proje hakkında başkan İbrahim Yumak katılımcılar bilgilendirdi.

Yumak, ayrıca yer konusunda tam olarak karara bağlanamayan Tarım Yerleşkesi projesinin de biran önce yerinin netleşmesi ve KUDAKA 2017 bütçesine girmesi gerektiğini kaydetti.

Bayburt Bilim Eğitim Derneği (BEKDER) ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıya; Bayburt Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İbrahim Yumak, BAYPROJE Başkanı Akın Bayrak ve Prof. Dr. Rıfat Yıldız, Bayburt Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Yaşar Yıldız, Ziraat Odası Başkanı Abuzer Yıldırımtepe, BEKDER Başkanı Mete Emir ve Gökhan Önder Karaoğlu, BAYDER Başkanı Fatih Dündar, Bayburtlu Kadınlar Yardımlaşma Derneği Başkanı Leyla Karabulut, Bayburt Postası’ndan Kürşat Okutmuş ve Murat Okutmuş katıldı.

Kaynak: Bayburt Postası

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.