Türk Eğitim-Sen Bayburt Şubesi’nden ‘Türk Kültürü ve Eğitim Çalıştayı’

Türk Eğitim-Sen Bayburt Şubesi’nden ‘Türk Kültürü ve Eğitim Çalıştayı’
Yayınlama: 20.06.2021
A+
A-

Türk Eğitim-Sen, 15 Temmuz 1921 tarihinde Mustafa Kemal Atatürk tarafından düzenlenen I. Maarif Kongresi’nin 100. yılında 2. Maarif Kongresi kapsamında ‘Spor Eğitim Çalıştayı’ ve ‘Türk Kültürü ve Eğitim Çalıştayı’ düzenledi.

2. Maarif Kongresi kapsamında Türk Eğitim-Sen Bayburt Şubesi tarafından ‘Türk Kültürü ve Eğitim Çalıştayı’ gerçekleştirildi. 

Bayburt Öğretmenevi’nde düzenlenen çalıştaya Bayburt Belediye Başkanı Hükmü Pekmezci, Kültür Turizm İl Müdürü Bekir Kurtoğlu, Kenan Yavuz Etnografya Müzesi Kurucusu Kenan Yavuz, Türkiye Kamu- Sen Bayburt Şube Başkanı Ahmet Çalışkan, Bayburt Üniversitesi öğretim üyeleri, STK temsilcileri ve öğretmenler katıldı.

Çalıştayın açılış konuşmasını yapan Türk Eğitim-Sen Bayburt Şube Başkanı Ahmet Çalışkan, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk Kurtuluş Savaşı’nın devam ettiği bir dönemde 15 Temmuz 1921’de Ankara’da I. Maarif Kongresi’ni topladı. Cumhuriyetimizin inşa sürecinde gerçekleşen kongre aynı zamanda çağdaş medeniyet seviyemizin önemini üstlenmiştir.

I. Maarif Kongresi’nin 100. Yılında aynı ruh ve aynı heyecanla 13-18 Temmuz tarihleri arasında Türk-Eğitim Sen olarak Ankara’da II. Maarif Kongresi’ni düzenleyeceğiz. Bu kongre kapsamında ilimizde ilkini geçen hafta düzenlediğimiz spor eğitimi çalıştayından sonra Türk Kültürü ve Eğitim Çalıştayı’nı bu hafta düzenliyoruz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi ‘Medeniyet kültürden başka bir şey değildir.’ Bu düşünce medeniyet bakiyemizi, kültürümüzü koruma, zenginleştirme, aktarma noktasında yapabileceklerimizi konuşacağız” dedi.

Avrupa Müze Ödülü’nü Bayburt’a taşıyan Kenan Yavuz Etnoğrafya Müzesi Kurucusu Kenan Yavuz, Bayburt Belediye Başkanı Hükmü Pekmezci, Kültür Turizm İl Müdürü Bekir Kurtoğlu ve Bayburt Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimler Fakültesi Dekan Yardımcısı Halk Bilimcisi Turgay Kabak’ın konuşmalarının ardından çalıştay oturumlarına geçildi.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.