TV programı Genç İlahiyat, Bayburt Üniversitesiyle buluştu

TV programı Genç İlahiyat, Bayburt Üniversitesiyle buluştu
Yayınlama: 09.04.2015
A+
A-

Diyanet TV, “Genç İlahiyat” Programı ile Bayburt Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğrencileriyle Buluştu.

İlahiyatın ve ilahiyatçının amacını yansıtmak ve sesini duyurmak amacıyla Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinde düzenlenen ve genç ilahiyatçıların buluşma platformu olan  ‘Genç İlahiyat’  televizyon programı bu kez Bayburt Üniversitesi’nde İlahiyat Fakültesi öğrencileri ile Siyaset Sosyoloğu ve Türk Siyasi Yaşamı Uzmanı Doç. Dr. Bünyamin Bezci’yi bir araya getirdi.

Ünlü ses sanatçısı Mustafa Cihat’ın moderatörlüğünde, Bayburt Üniversitesi Yeni Kampüs Alanı Konferans Salonu’nda gerçekleşen programa;  İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nasrullah Hacımüftüoğlu, Sosyal Bilimler Enstitülüsü Müdürü Prof. Dr. Abdulkadir Yılmaz, İl Göç Müdürü Hüsnü Yağmur, İl Müftü Vekili Yakup Koçhan, akademisyenler, din görevlileri ve öğrenciler katıldı.

Program;  Sakarya Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bünyamin Bezci’nin sanatçı Mustafa Cihat’ın ve öğrencilerin yönelttiği soruları cevaplandırmasıyla başladı.

Din ve Siyasi Etik kavramlarının irdelendiği programda Doç. Dr. Bünyamin Bezci, İslam tarihinden ve İslam hukukundan örneklerle konuyu açıkladı.

Modern algıya sahip siyaset olgusunda dinin siyasal etikten koparıldığı düşüncesine dikkati çeken Bezci, “Esasında en modern, en seküler yapıda bile siyaset dinden hiçbir zaman kopmadı. Siyaset her zaman din ile direkt karşılaşmadı. Siyaset, din ile modern dünyada bir gelenek olarak, bir kültür olarak karşılaştı. Din, gelenek ya da kültür görünümü altında da olsa modern siyasetin temel belirleyicilerinden biri oldu. Nihayetinde modern siyaset denilen şey, bizatihi dinsel kavramların, ilahi kavramların daha sekülerleşmiş bir hali olarak karşımıza çıktı. Bugün modern siyasette konuştuğumuz bütün kavramlar (egemenlik, yasa, temsil vb) esasında dinden devşirdiğimiz kavramlardır; ama biz onları artık seküler bir kavram olarak görüyoruz. En nihayetinde inanç insan toplumsallığının ayrılmaz bir parçasıdır. Eğer siyaset bir nevi toplumsal pratikse o zaman dini ayrılmaz parçadan koparak yapılmaya çalışılan siyaset yapılabilir bir şey değildir. Siyaset eğer modern hayatta toplumun yaptığı bir şey ise o zaman topluma ilişkin olan her şey siyasetin içinde de vardır “dedi.

Dinin toplumda soyut haliyle insanların karşısına çıkmadığına vurgu yapan Bezci, konuşmasına şöyle devam etti:  ” Din, dediğimiz şey toplumda ilmihal olarak karşımıza çıkıyor. İlmihaldeki haliyle din siyaseti olduğu gibi etkiliyor. Hangi inanç biçiminde olursanız olun veya çok seküler olduğunuzu düşünün. Din dediğimiz şey kültürel bir hal ile bizim belirleyicimiz oluyor. Gerçekten dinsel, siyasal, toplumsal, ailevi hayatımız ve iş hayatımız bölünebilir bir şey midir? Modern dünya bunun bölünebilir olduğunu düşünüyor.  Bölünebilir olduğunu düşündüğünüz için de hem Halepçe katliamı kararı veriyorsunuz, hem de beş vakit namaz kılıyorsunuz. Etik konusu aslında neyin hakikat olduğunu tartışır. Siyasette hak olan mı hakikattir, yoksa en sonunda sizi iktidara taşıyan mı hakikattir tartışması vardır. Bu tartışma şöyle bir şekilde bağlanabilir diye düşünüyorum.  Haktan sapmadan ama bir şekilde yaptığınız bütün eylemlerin sonuçlarını da hesaba katarak bir şey yapmanız gerekir. Haklı gördüğümüz öyle şeyler yaparız ki birçok insanı kırarız, sistemi alt üst ederiz, pek çok şeyi mahvederiz. Bizatihi bunların hepsini yaparken haktan sapmadığımızı ve hakikat içinde olduğumuzu düşünerek yaparız.  Tam da siyaset dediğimiz şey, haktan sapmadan sorumluluklarını taşıyabileceğimiz eylemleri gerçekleştirebilme yeteneğidir.”

Bezci’nin konuşmasından sonra Mustafa Cihat, programın hazırlanmasında emeği geçen Bayburt Valisi Yusuf Odabaş’a, Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Selçuk Coşkun’a, İlahiyat Fakültesi Dekanı Nasrullah Hacımüftüoğlu’na, Bayburt İl Müftü Vekili Yakup Koçhan’a ve Bayburt’taki bazı kurum amirlerine ve katılımcılara teşekkürlerini iletti.

Ardından Mustafa Cihat, İlahiyat Fakültesi akademisyenlerine ve öğrencilerine konser verdi. Cihat, sorduğu sorulara aldığı cevaplar karşısında bazı katılımcılara albümlerini hediye etti.

Bayburt Üniversitesi akademisyenlerinin ve öğrencilerinin hem bilgilendiği hem de eğlendiği “Genç İlahiyat”  Programı Mayıs 2015’te Diyanet TV’de izleyicileriyle buluşacak.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.