Uluslararası Sempozyum Sona Erdi

Uluslararası Sempozyum Sona Erdi
Yayınlama: 04.06.2014
A+
A-

Bayburt Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen “Tarihi ve Kültürü ile 19. Yüzyıldan Günümüze Bayburt Uluslararası Sempozyumu” üç günde gerçekleşen 20 oturumun ardından  son buldu.

Üniversitemizce gerçekleştirilen ve Bayburt Valiliği, Bayburt Belediye Başkanlığı ile Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Atatürk Araştırma Merkezi Başkanlığı işbirliğince hazırlanan sempozyum çok sayıda yerli ve yabancı akademisyen ve uzman araştırmacının katılımıyla başladı ve devam etti. Üç gün boyunca devam eden sempozyumun ikinci gününde değerlendirme oturumu ile birlikte toplam 10 oturum gerçekleştirildi.  Bayburt Üniversitesi Prof. Dr. Gökhan Budak Konferans Salonu, Ekmeluddin  Baberti Amfisi ve Şair Zihni Amfisinde eş zamanlı gerçekleşen oturumlara çok sayıda akademisyen ve öğrenci katıldı. Son gün gerçekleşen Baksı Özel Oturumu ise, Baksı Müzesinde Prof. Dr. Hüsamettin Koçan’ın başkanlığında gerçekleştirildi.

YÖK  Denetleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. İlyas Doğan değerlendirme oturumunda 19. Yüzyıldan Günümüze Bayburt Uluslararası Sempozyumu’nu değerlendirdi.

Doğan konuşmasına şair ve yazarlara gıpta ile baktığını söyleyerek başladı. Doğan, “ Bazı kentler vardır ki kimlik sahibidir. Erzurum, İstanbul, Bağdat öyledir. Bayburt kimliği olan bir şehir; ama kimlik sahip çıkılırsa yeni usullerle desteklenip inşa edilirse, inşa edilmeye devam edilirse canlılığını koruyabilir. Şu anda sayın vekilimiz burada, sayın belediye başkanımız burada, sayın rektörümüz bu konuda her açıdan ilgileniyor. Ne güzel bir tablodur ki ülkemizin her şehrinde bir üniversite var. Her şehrimizin üniversitelerinin en önemli görevlerinden biri de bulundukları kentin, bölgenin kimliğinin ortaya çıkarılması, o kimliğin inşa edilmesi en az bin yıldır biçimlendirdiğimiz Anadolu kültürünün daha somut şekilde ortaya koyularak insan kaynağımızın niteliğinin yükseltilerek ülkemizi daha ileri taşımaktır. Daha ilerilere taşımak parayla, pulla olduğunda geçici bir trenddir. Asıl olan kültürün gelişmesinin önünü açmak, kültürü geliştirmek, bunu yaparken kültürü tarihle beslemek, maziyle beslemek ama maziyle sınırlı kalmaksızın geleceğe dönük de bir vizyon oluşturmak gerekir. Üniversitelerimiz nitelikli insanları bünyesinde barındıran kurumlar olarak bu işlevi yüklenmişlerdir” dedi.

 

Dede Korkut’tan da bahseden Doğan, “ Dede Korkut, Türk kimliğinin ana unsurlarından biri. Nasıl ki Danimarka ulusunun ortaya çıkmasında önemli bir aktör ise Dede Korkut’ta bunlardan biridir. Bir de sözlü kültür var. Bunlar küresel çağda kaybolup gitmeye yüz tutuyor. Bayburt Üniversitesi Bayburt ve civarındaki bu tür kaybolmaya yüz tutan kültürel unsurları mutlaka kayıt altına almalı. Bunları bilimsel anlamda tespit etmeli, tarih ve kültür adamlarımızdan, bilim insanlarımızdan bu konuda daha gayretli ve dikkatli olmalarını istirham ediyorum. Ben katılımcı arkadaşlarımıza teşekkür ediyor, saygılar sunuyorum” şeklinde konuştu.

 

Atatürk Araştırma Merkezi Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ali Beyhan, 19. Yüzyıldan Günümüze Bayburt Uluslararası Sempozyumu’nu değerlendirdi. Beyhan, Ağlar Baba ve İrşadi Baba’yı yakın tarihçi olmasına karşın bu sempozyum dolayısıyla duyduğunu, tebliğlerin ise bir an önce kitaplaşması gerektiğini söyledi.

Beyhan, 19. Yüzyıldan Günümüze Bayburt Uluslararası Sempozyumu’nda Bayburt’un tarihi zenginlikleri, edebi birikimi ve geçmişinin ele alındığını belirterek, “ Sempozyumda katılımcılar kendi birikimlerini bilgilerini bizlerle paylaştılar. Bu Bayburt için bir zenginlik ve kazanım olacaktır. Bu bakımdan Atatürk Araştırma Merkezi olarak böyle bir kazanım da katkımız olduğu için de ben de mutlu ve memnun olduğumu ifade etmek istedim. Ben şahsen ilk defa Bayburt’a geliyorum. Atatürk Araştırma Merkezi olarak etkinliklerimizi, kitap neşriyatı, araştırma, projelerin dışında bu sempozyumlara destek vermenin ötesinde ortaklaşa üniversitelerimizin bulunduğu ilde yapma prensibimiz var. Hem dışarıdan gelen hocaların, üniversite öğretim üyelerinin, araştırmacıların, bilim insanlarının bu üniversitenin bilim insanlarıyla kaynaşmalarına ve dolayısıyla öğrencilerin de onları tanımalarına bir vesile oluyor. Bu da üniversitenin aktivitesine bir katkı sağlıyor. Bu 2014 yılının 3. Toplantısı. Programda 61 bildiri gözüküyor. Bütün bu bildiri müracaatlarını bir seleksiyona tabi tutarak, tespit edilen kriterlerle alana, konsepte bir katkı sağlıyor mu, sağlamıyor mu, literatüre bir zenginlik katıyor mu katmıyor mu noktasında bir inceleme sonucu belirleniyor. 61 bildiri kabul görmüş ise kabul ediniz ki en azından 2,5 katı bildiri müracaatı var ” dedi.

 

Atatürk Kültür Merkezi Başkanı Prof. Dr. Turan Karataş da 19. Yüzyıldan Günümüze Bayburt Uluslararası Sempozyumu’nu değerlendirerek, sempozyumlarla yıllardır görülemeyen arkadaşların, büyüklerin birbirlerini gördüğünü belirtti.

 

Sempozyum oturumlarını  değerlendiren Karataş, “ Şeyh Eşref vakasını burada duydum. Bayburtlu Ağlar Baba’yı bugün burada öğrendim. Onun dedesi ile birlikte nazmettiği Kısal-ül Enbiya’sı olduğunu bir edebiyatçı olmama rağmen bilgim içinde değildi. Tabi sempozyumlar yeni şeyler öğrenmek için de bir fırsat. Özgün toplantılar çıkması arzu ediliyor. Son yıllarda yapılan bu tür etkinliklerin çok verimli olmadığını söyleyebiliriz. Bu olumsuz bir tablodur. Fakat diğer yerden bakarsak tanışmak, danışmak, konuşmak, tanımak anlamında hayırlı neticeleri oluyor. Bu bakımdan düşünenlere, yapılması için çaba harcayanlara, başta sayın rektör ve kurum başkanımıza, arka planda Fatih Yalçın’a, herkese teşekkür ediyorum. İnşallah bu ekilen tohumlar, ileride daha özgün başaklar verir. Bayburt’taki kültürel miras, Bayburt’un değerleri, bu toplantılar sayesinde Türk kültürünün ve Türk tarihinin malı olur ve herkes tarafından bilinir olur” diye konuştu.

 

Değerlendirme oturumunda katılımcıların ardından  konuşma yapan Rektörümüz Prof. Dr. Selçuk Coşkun şunları dile getirdi. “Katılımlarından  dolayı Atatürk Araştırma Merkezi Başkanımıza, YÖK Denetleme Kurulu Başkanımıza, Atatürk Kültür Merkezi Başkanımıza, Sayın Vekilimize, Sayın Valimize, Belediye Başkanımıza, herkese ayrı ayrı teşekkür ederim. Biz Bayburt’ta üniversite olarak bir şeyler yapmak istiyoruz. Kaybolmaya yüz tutan değerleri kaybolmadan kayıt altına almaya çalışıyoruz.  Bunu ben çok önemsiyorum dolayısıyla bu tür sempozyumlarımız bundan sonra da devam edecek. Bayburt ancak bilimsel ortamda tartışıldığı ve sağlam zemine oturtulduğu zaman gelecekte sağlıklı sonuçlar alacaktır. Bu anlamda emeği geçen herkese akademisyenlerimize çok çok teşekkür ediyorum. Bundan sonraki sempozyumlarımızda da sizleri aramızda görmekten mutluluk duyacağımızı ifade etmek isterim. Bu esnada üniversitemizde bu konuyla ilgili faaliyette bulunan öğretim elemanlarımıza, öğrencilerimize, bütün çalışanlarıma ayrı ayrı teşekkür ediyorum.  Şehrimize şehrimizi temsil eden herkese teşekkür ederek saygılarımı arz ediyorum.

 

Oturumların bitmesinin ardından katılımcılar ikinci gün Aydıntepe Yeraltı Şehrini ve Bayburt Kalesini, üçüncü gün ise; Baksı Müzesini ziyaret ettiler.  Daha sonra akşam yemeğine katılan misafir akademisyenler üniversiteden ve bu organizasyondan duydukları memnuniyeti dile getirerek Bayburt Üniversitesine teşekkürlerini ilettiler.

 

 

29 Mayıs 2014, Perşembe / 29 May 2014, Thursday

Gökhan Budak Solunu

IV. Oturum / Sessıon Iv Oturum Başkanı / Chairperson: Prof. Dr. Muhittin Eliaçık. Doç. Dr. / Assoc. Prof.Dr. Hamdi Güleç, Xıx. Yüzyıldan Günümüze BayburtKültürel Hayatında Aşıklık Geleneği Ve Bu Gelenekte İz Bırakmış Halk Şairleri / Minstrelsy Tradition İn The Cultural Life OfBayburt From The 19th Centruy To The Present And Prominent Minstrels;

 Doç. Dr. / Assoc. Prof. Dr. Elza İsmayılovaSeyid Abdülgasım Nebati Ve Aşık Celali Poeziyasında Ortak Konular / CommonSubjects İn The Poems Of Seyid AbdülgasımNebati And Aşık Celali

EKMELÛDDİN BABERTİ AMFİSİ / Hall Iı Iv. Oturum / Sessıon Iv

Oturum Başkanı / Chairperson:Prof. Dr. Turgut KarabeyYrd. Doç. Dr. / Asst.Prof. Dr. Yasin KılıçBayburtlu Celali Ve Vanlı Celali’ninŞiirlerinde Dil Becerileri / Language Skills İnThe Poems Of Bayburtlu Celali And Vanlı Celali  ve  Bahr-I Tavil Ve Bayburtlu Zihni’nin İkiBahr-I Tavîli / Ottoman Poetry And TwoOttoman Poems Of Bayburtlu Zihni; Doç. Dr. / Assoc. Prof. Dr. Salim KüçükBayburt İli Ağızlarında Kullanılan Deyimler

Ve Aydıntepe İlçesi Erikdibi Köyü Ağzından Derleme Sözlüğü’ne Katkılar/

Idioms Peculiar To Bayburt Dialects And The Contributions Of The Dialects Of Erikdibi Village To “Compiled Dictionary”

 

ŞAİR ZİHNİ AMFİSİ / Hall IııIv. Oturum / Sessıon Iv

Oturum Başkanı / Chairperson: Dr. M. İhsan Çubukçu

Yrd. Doç. Dr. / Asst. Prof. Dr.  Yrd. Doç. Dr. / Asst.Prof. Dr. Nazire Erbay

Klasikten Moderne: Bayburtlu Zihni“Fuzûli’ye Tahmis Ve Mustafa Reşit Paşa’ya Bir Kaside” / From Classical To Modern:Bayburtlu Zihni “The Ghazal For Fuzûli AndOde To Mustafa Reşit Pasha”

Dr. Ziver Hüseynli Bayburtlu Zihni Şiirlerinde Farsça Unsurları / Persian Elements İn The Poems OfBayburtlu Zihni

Okt. / Lecturer Kürşad Kara Bayburtlu Zihni Sergüzeştnamesinde

Hicvin Mahiyeti Hakkında Bir Değerlendirme / An Evaluation On The NatureOf Satire İn Bayburtlu Zihni’s “Sergüzeştname”(Adventure Book)

Okt. / Lecturer M. Yasin Taşkesenlioğlu Bayburtlu Zihni Sergüzeştnamesinin Tarihi Niteliği Hakkında Bazı Tetkikler/ Some Examinations About The HistoricalNature Of Bayburtlu Zihni’s “Sergüzeştname”(Adventure Book)

18

29 Mayıs 2014, Perşembe / 29 May 2014, Thursday

GÖKHAN BUDAK SOLUNU / Hall I V. Oturum / Sessıon V Oturum Başkanı / Chairperson: Prof. Dr. Erdoğan Erbay

Doç. Dr. / Assoc. Prof. Dr. Ülkü Eliuz Kültürel Bellek Kodlarının Kurgulandığı Yahya Akengin’in Oğuz Dede Romanında Yapı / The Structure İn The Novel Of “Oğuz Dede” By Yahya Akengin İn Which The Cultural Memory Codes Are Fictionalized

Prof. Dr. Muhittin Eliaçık Bayburt’ta Şeyh Eşref Ayaklanmasıyla İlgili Arşiv Belgeleri / Archival Documents On Sheikh Eşref Uprising İn Bayburt

Yrd. Doç. Dr./ Asst. Prof. Dr. Fatih Yalçın Yahya Akengin’in Şiirinde Taşra Ve Şehir / The Country And City İn The Poems Of Yahya Akengin

19

29 Mayıs 2014, Perşembe / 29 May 2014, Thursday

EKMELÛDDİN BABERTİ AMFİSİ / Hall Iı V. Oturum / Sessıon V Oturum Başkanı / Chairperson: Prof. Dr. Hüseyin Yurttaş

Yrd. Doç. Dr./ Asst. Prof. Dr. Ebru Elpe Xıx. Yüzyıldan Günümüze Bayburt’ta El Sanatları / Handicrafts İn Bayburt From The 19th Century To The Present Day,

Arş. Gör. / Research Asst. Ümit Niyazi Özcan Geçmişten Günümüze Bayburt’ta BakırSanatı / Copper Art İn Bayburt From The PastTo The Present Yrd. Doç. Dr./ Asst. Prof. Dr. Necdet Tozlu Çerçi Esnaflığının Bayburt Yöresi ÖrneğiVe Kültürümüzde Tespih Çerçiliği / The Example Of Peddling İn Bayburt Region And Peddling Beads İn Our Culture

20

29 Mayıs 2014, Perşembe / 29 May 2014, Thursday

ŞAİR ZİHNİ AMFİSİ / Hall Iıı V. Oturum / Sessıon VOturum Başkanı / Chairperson: Prof. Dr. Haldun Özkan,İnş. Müh. / Civil Engineer Sinem AyazGeleneksel Bayburt Evleri / Traditional Houses Of Bayburt,

Yrd. Doç. Dr. / Asst. Prof. Dr. Salih BirinciÇımağıl Mağarası (Bayburt) Ve ÇevresininEkoturizm Potansiyeli / Çımağıl Cave And Ecotourism Potential İn The Vicinity

Yrd. Doç. Dr. / Asst. Prof. Dr. İlknur YükselGeleneksel Bayburt Mimarisi’ne Ait FizikselAltyapının Turizm Amaçlı Kullanımı / Use Of Hard Infrastructure Belonging To Traditional Bayburt Architecture For The Purpose Of Tourism

21

29 Mayıs 2014, Perşembe / 29 May 2014, Thursday

Gökhan Budak Solunu / Hall I Vı. Oturum / Sessıon VıOturum Başkanı / Chairperson:Prof. Dr. Bener Güngör

Doç.Dr. / Assoc. Prof. Dr. Murat KüçükuğurluCumhuriyet’in İlk Yıllarında BayburtFabrikaları / Factories İn Bayburt İn The First Years Of The Republic ,

Doç. Dr. / Assoc. Prof. Dr. Yüksel KaştanDpt Sonrası Bayburt’un Sosyo-Ekonomik Gelişimi / Socio-Economic Development Of Bayburt After State Planning Organization ; Dr.Turgut Bayramoğlu Bayburt’un Yenilenebilir Enerji Potansiyelinin Yerel Ekonomik Etkileri / The Local EconomicEffects Of Bayburt’s Renewable Energy Potential

Öğr. Gör. / Lecturer İlyas Kaya İmamoğluSosyo-Ekonomik Göstergelerle Tra1 Bölgesindekiİllerin (Erzurum, Erzincan, Bayburt) Karşılaştırılması Ve Bayburt İli İçin Kalkınma/ The Comparison Of Socio-Economic Indicators

To Provinces İn Tra1 Region (Erzurum, Erzincan, Bayburt) And Development For Bayburt,

 

15.30 Bayburt Kalesi Ve Aydıntepe Yeraltı Şehri Gezisi

22

29 Mayıs 2014, Perşembe / 29 May 2014, Thursday

Ekmelûddin Baberti Amfisi / Hall Iı Vı. Oturum / Sessıon Vı

Oturum Başkanı / Chairperson: Prof. Dr. Nasrullah Hacımüftüoğlu,

 

Doç. Dr. / Assoc. Prof. Dr. KıyasettinKoçoğluBayburtlu Hicranî’nin Şiirlerinde Dini Tema / Religious Theme İn The Poems Of BayburtluHicranî,

 

Doç. Dr. / Assoc. Prof. Dr. Mehmet Kenan Şahin Bayburtlu Aşık Hicrani Baba’nın Divanı’ndaki Akidevi Unsurlar / Doctrinal Elements İn The Ottoman Poetry Of Bayburtlu Aşık (Minstrel) Hicranî Baba

Yrd. Doç. Dr. / Asst. Prof. Dr. Ahmet Özkan

İrşadi Ve Ağlar Baba’nın “Kısas-I Enbiya”Sında Tasavvufi Öğeler / Sufic Elementsİn İrşadi Ve Ağlar Baba’s “Kısas-I Enbiya”(The History Of Prophets)

Yrd. Doç. Dr. / Asst. Prof. Dr. Nevzat Aydın Bayburtlu Ağlar Baba’nın “Kısasu’lEnbiyası”Nda Peygamber Tasavvuru / Prophet Image İn Bayburtlu Ağlar Baba’s “Kısasu’l Enbiyası” (The History Of Prophets)

 

15.30 Bayburt Kalesi Ve Aydıntepe Yeraltı Şehri Gezisi / Bayburt Castle And Aydıntepe Underground City Trips

23

29 Mayıs 2014, Perşembe / 29 May 2014, Thursday

ŞAİR ZİHNİ AMFİSİ / HALL III

Vı. Oturum / Sessıon Vı Oturum Başkanı / Chairperson:Prof. Dr. Mehmet Okur, Hazel Kul General Sadri Karakoyunlu Ve BayburtÜzerine Yazıları / General Sadri Karakoyunlu And His Writings On Bayburt

Dok. Öğrn. / Doctoral Student Serdar GöktaBayburtlu Bir Bilim Adamı İsmet Miroğlu / A Scientist From Bayburt, İsmet Miroğlu,

Yük. Lis. Öğrn. / Postgraduate Student Rabia Kul Bayburt’un Sanat Değerlerinden Hüsamettin Koçan / Hüsamettin Koçan, A Valuable FigureOf Art Of Bayburt,

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.