Vali Ustaoğlu, MEM Şube ve Okul Müdürleriyle buluştu

Vali Ustaoğlu, MEM Şube ve Okul Müdürleriyle buluştu
Yayınlama: 18.08.2016
A+
A-

Vali İsmail Ustaoğlu Milli Eğitim Müdürlüğü Şube ve Okul Müdürleriyle bir araya geldi. Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ)’nün 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili görevden almalara değinen Vali İsmail Ustaoğlu, “Meczup bir adamın peşine düşerek hareket edenlerin ne eğitime bir faydası olur ne de öğrenciye. Onun için az olalım, öz olalım. Devletimize ve milletimize bağlı olalım. Fedakârlık ve özveriyle bu sıkıntılar aşılır. Onun için sizlerden bu noktada çok ciddi özveri bekliyoruz.”dedi.

Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Bayburt Öğretmen Evi’nde düzenlenen kahvaltıda konuşan Vali İsmail Ustaoğlu ülkemizin yaklaşık iki aydır olağanüstü bir süreçten geçtiğini ifade etti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde devlet ve milletin ortak bir noktada buluşup 15 Temmuz darbe girişimini püskürttüğünü dile getiren Vali İsmail Ustaoğlu, “ Ülkemizi çok kötü bir felaketin eşiğinden kurtarmış olduk.” sözlerini kullandı.

Vali İsmail Ustaoğlu konuşmasının devamında şu sözlere yer verdi: “Bizde ilimize geldiğimizden günden itibaren kurumlarımızın problemleriyle ilgili ne gibi çözümler üretebiliriz, geleceğe yönelik neler yapabiliriz diye göreve başlamaya çalıştık. Maalesef biraz önce ifade ettiğim gibi ülkemizin içinde bulunduğu bu süreç yapmayı planladığımız işlerden bizi biraz daha geri bıraktı.”

“Tabi şuan da yeni eğitim öğretim sezonunun başlamasına yaklaşık bir aylık bir dönem var. Onun için mevcut sıkıntılarımızın bir an önce ortadan kaldırılması adına ne yapmamız gerekiyorsa bunları yerinde görerek tedbirlerimizi alacağız. İnşallah iyi bir enerji ve iyi bir başlangıçla yeni eğitim ve öğretim sezonuna başlamak istiyoruz.”

“Türkiye’de ki eğitim ve öğretimin başarısı noktasında Bayburt ortalamanın gayet üstünde bir ilimiz. İmkânları kısıtlı bir il olmamıza rağmen bu da gerçekten büyük bir başarı. Bu anlamdaki bir seviye ilimiz açısından da gayet memnuniyet verici. Tabi bizim bununla yetinmememiz lazım. İlimizdeki öğrenci potansiyelinin bu noktada olması gayet sevindirici bir durum.”

“Devletimizin imkânları güzel. Biraz önce bahsettiğim gibi ülkemizin yaşadığı bu acı travma her kurumda bir takım kesintilere sebep olacak. Özellikle bu FETÖ’nün yuvalandığı kurumlar arasında eğitim camiası ilk başlarda geliyor. Kendi kafalarını kiraya vermiş, kendi beyinlerini kiraya vermiş belli grupların çocuklarımızı kendi istekleri doğrultusunda kanalize etme adına en fazla yöneldiği sektör eğitim camiası oldu. Onun için bu camia içerisinden de bu teröristler – teröristler diyoruz biz onlara. Onlara öğretmen de denmez, imam da denmez, paşa da denmez terörist denir. Bu kalkışmanın içerisinde olanlara sadece terörist denir. Bunların neferliğini yapmış bunlara biat etmiş bu kişilerle mücadelemiz devam edecek. Tabi burada ayrımını yapmaya çalışıyoruz, ayırt edeceğiz de. Elimizi vicdanımıza koyuyoruz. İlimizde de açığa alınanlar var. Belki içlerinden bu işe bulaşmamış bu işin uzağında kalmış olanlar vardır. Onlarla ilgili olarak hakikat elbet ortaya çıkacaktır. Bu kişiler arasından belki de bu şekilde olup geriye dönecekler olur. Ama şu bir vakıa bu konuyla ilgili yaptığımız çalışmalar ve geldiğimiz nokta itibariyle genelde kamuoyunun kanaati olumlu yönde. Gerek merkez tarafından açığa alınanlar olsun, gerekse bizim açığa aldıklarımız olsun tek bir yere bakarak, tek bir kişinin lafıyla bu işi yapmadık. Çünkü hükümetimizin Bakanlar Kurulu’nda koyduğu bir ölçüt vardı. 17-25 Aralık tarihini bir milat olarak kabul edeceksiniz, bu kişilerin o tarihten sonraki duruşları, yaklaşımları FETÖ’nün jargonuyla hareket edenler bu kitlenin en önemli parçası olmuş oluyorlar. Bizim de kurumlarımızda bu konuda yaptığımız soruşturmalarda en önemli kriterimiz bu oldu. Bundan sonra da bu olacak. Meczup bir adamın peşine düşerek hareket edenlerin ne eğitime bir faydası olur ne de öğrenciye. Onun için az olalım, öz olalım. Devletimize ve milletimize bağlı olalım. Fedakârlık ve özveriyle bu sıkıntılar aşılır. Sizlerden bu noktada çok ciddi özveri bekliyoruz.”

“Eğitim, görev yaptığım her yerde şahsım adına söylüyorum; diğer kurumlardan farklı bir noktada olmuştur. Aslında bunun böyle de olması lazım. Biz, tabiri caizse iki elimizden birini sadece eğitim olarak görüyoruz. Diğeri de ülkemizin geleceği adına çok önemli olan emniyet ve asayiştir. İlimize ivme kazandıracak sektörler ayrı bir konu tabi ama bir ülkede dolaştığınızda siz şayet güvenli bir ortam oluşturamıyorsanız orada ne yaparsanız yapın istediğiniz sonucu alamazsınız. Bu anlamda ilimizde en şanslı illerimizin başında geliyor. Batıdaki bir insanın bakış açısıyla,  ‘-Acaba asayişi bozacak olaylar yaşanıyor mu?- şeklinde bir soru yöneltildiğinde biz göğsümüzü gere gere ilimizin bu açıdan hiçbir sıkıntısı olmadığını söyleyebiliyoruz. İl merkezinde bile sabaha kadar kapını kilitlemeden yatabileceğin kadar güvenli bir ilimiz. Bu potansiyelimizi eğitim alanındaki çalışmalarımızla aynı potada eritebilirsek eğitim alanında yapacağımız çalışmalara daha fazla zaman ayırma şansımız olur. Bu sayede başarı çıtasının yükselmesi için yapılması gereken şeyler çok daha rahat bir biçimde yapılabilir.”

Vali İsmail Ustaoğlu kahvaltının ardından İl Milli Eğitim Müdürü Atanur Çağlayan ve beraberindekilerle bazı okulları ve yapımı devam eden yeni eğitim kampüsü çalışmalarını inceledi.inceledi.

Vali Ustaoğlu, MEM Şube ve Okul Müdürleriyle buluştu

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.