Yaralı Vaşak, tedavi için Erzurum’a gönderildi

Yaralı Vaşak, tedavi için Erzurum’a gönderildi
Yayınlama: 27.08.2015
A+
A-

Bayburt’ta yaralı olarak bulunan vaşak, Bayburt Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü tarafından yapılan ilk müdahalenin ardından tedavi için Erzurum’a gönderildi.
Bayburt Merkeze bağlı Genç Osman köyünde yaralı halde bulunan vaşak, köylüleri seferber etti. Köyün kırsal kesiminde yaralı vaşağı bulan köylüler, Bayburt Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü’nden yardım istedi. Bunun Yaralı Vaşak, tedavi için Erzurum'a gönderildiüzerine Bayburt Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü’nden bölgeye giden ekip, yaralı vaşağı Bayburt merkezde bulunan Bayburt Belediyesi Veteriner Kliniğine getirdi. Burada yemek verilen ve bir gün bakılan vaşak, veteriner hekimin il dışında olmasından dolayı Orman ve Su İşleri Milli Parklar Bayburt Şube Müdürlüğü ekipleri ile irtibata geçilerek, buradan gelen yetkililer tarafından Erzurum Atatürk Üniversitesi Veteriner Fakültesi’ne götürüldü.
“KORUMA ALTINDA”
Konuyla ilgili bilgi veren Bayburt Belediyesi Veteriner İşleri Müdürü Raif Kalekahyası, “Genç Osman köyünden bize gelen ihbar doğrultusunda dün saat 11 civarında buradan ekiplerimizle birlikte hareket ettik. Bizde buradan ekiplerimizi yönlendirdik. Nesli tükenen hayvan bunlar. Bu yörede pek rastlanmayan ve koruma altına alınmış bir hayvan. Köye giderek oradan aldık geldik” dedi.
İlk bakımın ardından vaşağın vücudunda çeşitli kırıklar olduğunu tespit ettiklerini ifade eden Kalekahyası, “İlk bakımını yaptık ancak veteriner hekimimiz il dışında olduğu için tıbbi müdahaleyi yapamadık. Bunun üzerine Orman ve Su İşleri Milli Parklar Bayburt Şube Müdürlüğü ile irtibata geçtik. Ve onların ekipleri şu anda geldiler ve yaralı hayvanı buradan Atatürk Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi’ne nakledecekler. Tedavisinin orada devam edeceği yetkililer tarafından da bize beyan edildi. Vaşak arka ayakları ve ön sol ayağında bir kırık olduğunu biz tespit ettik. Ancak gerekli müdahalenin yapılmasının ardından asıl hastalığın ne olduğu ortaya çıkacaktır. 3 yaşlarında bir hayvan olduğunu tahmin ediyoruz” açıklamasını yaptı.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.