Yüce peygamberlere büyük hakaretler!

Yüce peygamberlere büyük hakaretler!
Yayınlama: 16.08.2016
A+
A-

Akşam’dan Betül Oğuz’un haberine göre Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, “kitapları incelenmeli” çağrısı üzerine harekete geçen Diyanet İşleri, ilahiyat profesörleri ve Din İşleri Yüksek Kurulu üyelerinin katılımı ile bir heyet oluşturdu Gülen imzalı çalışmaları incelemeye başladı.

Teröristbaşı Fetullah Gülen’in, Kur’an ayetlerini kendisine göre yorumladığı “Fasıldan Fasıla 1” adlı kitabı satır satır inceleyen heyet, tahrif edilerek gerçek anlamından uzaklaştırılmış ve çarpıtılmış tefsirleri belirledi. Heyette yer alan Din İşleri Yüksek Kurulu üyesi ve tefsir uzmanı Prof. Dr. İbrahim Hilmi Karslı tarafından kaleme alınan değerlendirmede, ibretlik tespitlere yer verildi.

Prof. Karslı’nın, raporunun satır başları özetle şöyle:

ÇARPIKLIK İNANILMAZ

“Gülen, “Fasıldan Fasıla 1” adlı kitabında, Meryem Suresi 17. Ayet ile ilgili olarak, “… Hz. Meryem çok afife ve nezihe bir kadındı. Bu itibarla da gözlerinin içine başka hayal girmemişti ve girmemeliydi de. Ona sadece kendisine helal olan biri bakmalıydı. O da olsa olsa Efendimiz olabilirdi. Zira O bir münasebetle Hz. Meryem’in kendisiyle nikahlandığına işaret buyuruyordu. Bu açından da Ruh’un efendimizin ruhu olabileceği de ihtimal dahilindedir” yorumunu yapmaktadır.

BATIL DÜŞÜNCE İÇİNDE

Bu yorumla, Hz. Peygamberimiz’in, Hz. Meryem’in eşi olduğu sonucuna varılmaktadır. Hz. Peygamber’in dünyaya gelmeden altı asır önce ruhunun beşer suretinde temessül ederek Hz. Meryem’e yaklaşması düşüncesi batıldır. Gülen’in bu yorumu, problemli ruh anlayışını yansıtmaktadır.

Onun doğumu mucizevidir

Kur’an, Hz. İsa’nın sarih (açık) ifadelerle mucizevi bir şekilde babasız olarak dünyaya geldiğini bildirmektedir. Dolayısıyla Gülen’in ifadelerinde görüldüğü gibi, Hz. Peygamberin adeta Hz. İsa’nın babası olduğu intibaını verecek anlayışlar ileri sürmek, zihinleri yanlış anlamalara sürüklemektedir.

Vatikan’ın öne sürdüğü proje

Bu çarpık anlayışın durup dururken ortaya çıkmadığı anlaşılmaktadır. Masum bir yorum olarak bunu değerlendiremeyiz. Aksine bu görüşlerin Vatikan tarafından uygulamaya konulan Hıristiyan-İslam diyaloğu projesine bir katkı sağlamaya yönelik olduğu anlaşılmaktadır.

Amacı fesat çıkarmak

Söz konusu fasit (fesat çıkaran) projeye meşruiyet kazandırmak bir takım ayetlerin yorumlarında tahriflerin yapıldığını biliyoruz. Biri Allah’ın son elçisi diğeri Hz. İsa’nın annesi bu iki güzide şahsiyetle ilgili ileri sürülen bu asılsız düşünceler, bu isimlerin saygınlıkları ile bağdaşmamaktadır.”

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.