Bayburt Portalı

Şair Zihni’nin Torunlarından O’na yakışır vefa örneği

Reklam
Şair Zihni’nin Torunlarından O’na yakışır vefa örneği

Bayburt Tarih-Kültür ve Edebiyat Derneği tarafından düzenlenen Uluslararası Bayburtlu Zihni Şiir Yarışması’nın ödülleri sahiplerini buldu. 4 ülke ve 46 ilden katılım gösteren yarışmacıların eserlerinin değerlendirildiği gecede; birinciliği ‘Aşk ve İntizar’ şiiriyle Yasin Semiz, ikinciliği ‘Yağmur’un Türküsü’ şiiriyle Nihat Malkoç, üçüncülüğü ise ‘Sergüzeşt’ adlı eseriyle Ömriye Karataş aldı.

Şair Zihni’nin Torunlarından O’na yakışır vefa örneği Şair Zihni’nin Torunlarından O’na yakışır vefa örneği sair zihni 300x154Şair Zihni Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen ve katılımın oldukça yoğun olduğu program BAYDER tanıtım filmi ile başladı. Programda bir konuşma yapan BAYDER  Başkanı Fatih Dündar, bu yıl ikincisi düzenlenen yarışmanın geleneksel olarak devam edeceğini kaydetti.

Dündar: “Okuyan, düşünen, araştıran ve yazan gençlik”

Dernek olarak yarışmayı düzenlemekteki amaçlarından da bahseden Dündar, şunları söyledi:

“Düzenlemiş olduğumuz şiir yarışmasının amacı özellikle genç kardeşlerimizden edebiyatımıza yeni şairler ve yeni eserler kazandırmak, kültürel değerler konusunda toplumumuzda duyarlılık uyandırmak, şairlerimizin çalışmalarını desteklemek, okuyan, düşünen, araştıran ve yazan gençliğin ortaya çıkmasına katkıda bulunmaktır.”

Dündar, programda emeği olan dernek yöneticilerine teşekkür etti. Yarışmada ilk üçe giren eserlerin yanı sıra Şükrü Nişancı ‘Görestim Ey Şehir’, İsmail Gül ‘Olmuyor İşte’, İbrahim Şaşma ‘Yılkı Atları’, Celalettin Kurt ‘Bu Memleket Kara Sevda Türküsü’, Tahir Akay ‘Yörük Semai’, Deniz Garipan ‘Adını Barış Koydum’ ve Alperen Enes ‘Yokluk Sarmalında Direnen Özne’ adlı şiirleriyle ilk 10’a girdiler.

Şair Zihni’nin Torunlarından O’na yakışır vefa örneği Şair Zihni’nin Torunlarından O’na yakışır vefa örneği Bayder siir yarismasi 12 300x200Dereceye giren 10 şiir; Fidan Çırakoğlu, Emre Özçelik, Seher Çöl, Nurdan Torun, Burcu Binbir, Talat Saka, Naci Ahıskalıoğlu’nun yorumlarıyla dinleyiciyle buluştu. Yarışmada ilk 3’e giren yarışmacıların eserlerini ise Mehmet Öksüzer seslendirdi. Öksüzer, ayrıca Bayburt Zihni’nin eserlerinden de okudu.

Yarışmaya eser gönderen 15 yaş altı çocukların da unutulmadığı programda, ilk 10 giren eser sahiplerine de çeşitli ödüller takdim edildi.  Azerbaycan, Kosova, Tataristan, Almanya ve Türkiye’den 46 ilden gelen 200 eseri değerlendiren Jüri üyeleri Türkiye İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız, Bayburt Milli Eğitim Müdürü Seydi Doğan, Bayburt Üniversitesi Genel Sekreteri Yrd. Doç. Dr. Fatih Yalçın, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Cengiz Karakaşoğlu, Bahir Necati Sorguç Yatılı Bölge Okulu Müdürü Ali Osman Akbaş, BEKDER Başkanı Mete Emir ve BAYDER Başkanı Fatih Dündar’a da plaket takdim edildi.

Yarışmacılara ve juri üyelerine ödül ve plaketlerini Garnizon Komutanı Albay Ahmet Ergüden, Belediye Başkanı Mete Memiş ve Belediye Başkan Yardımcısı Nesimuttin Selçuk tarafından verildi.

Program toplu fotoğraf çekimi ve kokteyl ile son buldu.

VİDEO HAZIRLANIYOR…

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ