26. Bayburt Dede Korkut Şölenleri başladı

26. Bayburt Dede Korkut Şölenleri başladı

ABONE OL
19.07.2022 02:46
26. Bayburt Dede Korkut Şölenleri başladı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bayburt Portalı – Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 pandemisi dolayısıyla 2020 ve 2021 yıllarında düzenlenemeyen şölenler, dolu dolu programlarla tekrar geri döndü.

Bir hafta boyunca sürecek olan Bayburt Dede Korkut 26. Uluslararası Kültür ve Sanat Şölenleri, Dede Korkut Türbesi ziyaretiyle başladı.

Masat köyünde bulunan Dede Korkut Türbesi’ne Şölen Komitesi tarafından çelenk bırakıldı. Türbe ziyaretinde; yakın bir zamanda açılacak olan Bayburt Belediyesi Ahmet Revayi Hüsn-i Hat Müzesi kurucu hattatlarından Mahmut Şahin’in ‘Ya Hazreti Dedem Korkut” yazılı celî talik levhası Bayburt Belediye Başkanı Hükmü Pekmezci tarafından duvara asıldı. Türbede ayrıca Dede Korkut’u temsil eden Kurban Çil Dede Korkut’un duası okudu.

Dede Korkut Türbesi önünde de yapılan duanın ardından Masat Yaylası’ndaki şölene geçildi.

26. Bayburt Dede Korkut Solenleri basladi 1 – Bayburt Portalı

Bayburt Belediyesi ve Masat Köyü Derneği tarafından organize edilen Masat Yaylası şöleninde Masat Köyü Derneği Başkanı Mücahit Köse ve Masat Köyü Muhtarı Ali Paşa selamlama konuşması yaptı. Daha sonra kürsüye çıkan Bayburt Belediye Başkanı ve Şölen Komitesi Başkanı Hükmü Pekmezci, Bayburt Dede Korkut 26. Uluslararası Kültür ve Sanat Şölenleri’nin açılışının Masat Yaylası’ndan yapıldığını söyleyerek,  “Bu güzel yayladan Bayburt’a ve ülkemizin her yerine selam ve saygılarımı gönderiyorum. Birliğimiz ve beraberliğimiz daim olsun” ifadelerini kullanarak bir hafta boyunca yapılacak olan etkinliklere herkesi davet etti.

Masat Yaylası’nda gerçekleşen şölen, Bayburt Halk Oyunları Ekibi ve Arhavi Belediyesi Halk Oyunları Ekibi’nin gösterileriyle devam etti. Bayburtlu Sanatçı Sezai Seçen’in sahne aldığı yayla şenliğinde plaket takdiminin ardından katılımcılara yemek ikramı yapıldı.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.