47 İl’den Şiirler Yarıştı

Yayınlama: 26.05.2013
A+
A-

“7’den  70’e Şiirler Yarışıyor” şiir yarışması Şair Zihni Kültür Merkezinde kokteylli ödül töreniyle sonuçlandırıldı.

Bayburt Tarih-Kültür ve Edebiyat Derneği (BayDer) tarafından gerçekleştirilen törene, Bayburt Polis Meslek Yüksek Okulu Müdürü Tahsin Demir, Milli Eğitim Müdürü Seydi Doğan, Ticaret ve  Sanayi Odası Başkanı İbrahim Yumak, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Hayrettin Pala, BayDer Başkanı Fatih Dündar ve vatandaşlar katıldılar.

Tuğba Şahin’in sunduğu programın açılış konuşmasında BayDer Başkanı Fatih Dündar;

Şiir, memleketimin Bayburt Sevdasıdır” vurgusunu yaparak,

“Bayburt Tarih-Kültür ve Edebiyat Derneği olarak kuruluşumuzdan bu güne tarihsel varlığımıza, kültürel mirasımıza, edebi değerlerimize duyarlı olma yolunda önemli adımlar attık ve buna yönelik programları gerçekleştirme gayreti içerisinde olduk.

Dedem Korkut ile başlayan, Zihniler, Celaliler, İrşadiler, Hicraniler ile süregelen edebiyatvarı şehrimizde ülkemizin her bir köşesinin duygu armonisini oluşturmak, örgüsünü dokumak geçmişin mirasçıları olarak bizlere bir vazifedir.

“7’den 70’e Şiirler Yarışıyor” şiir yarışmamıza ülkemizin doğusundan-batısına, kuzeyinden-güneyine toplam 47 farklı ilden şiir katılımının olması bizleri ziyadesiyle mutlu etmiştir.

İnşaallah Eylül ayında yarışmamıza katılan şiirlerden oluşturacağı “7’den 70’e Şiirlerimiz” adıyla bir kitap yayınlamayı düşünüyoruz.

Bu yıl edebiyat kentimizde ilkini gerçekleştirdiğimiz yarışmamızı geleneksel hale getirerek, daha büyük ödül ve katılımlarla düzenlemenin çabası içerisinde olacağız.

Yüreğinde duygularıyla kavrulan, duyarlılıklarıyla yarışmamızı şereflendiren edebiyat neferlerine, katılımlarınızdan dolayı siz şiir dostlarına teşekkür ediyor, şükranlarımı sunuyorum.” ifadelerine yer verdi.

Konuşmanın ardından şiirleri dokuz günde değerlendiren jüri kurulunun değerlendirme sahnelerini içeren slayt izlendi. Jüri sahneye davet edilerek Bay-Der in Seçici Jüri Kurulu Teşekkür Belgeleri kendilerine Milli Eğitim Müdürü Seydi Doğan tarafından verildi.

Yarışmaya katılan 15 yaşından küçük minik yüreklere de  Teşekkür belgesi, 5’li kitap seti ve hediye paketleri Jüri Kurulu Başkanı H. Mehmet Yavuz tarafından verildi.

İlk 10′ a giren şiirler; Kübra Gülsüm, Merve Alkan, Aysun Dursun, Kurban Çil, Naci Ahıskalıoğlu, Rüstem Altun, Naciyenur Zeybek yorumlarıyla, ilk üçe giren şiirler Mehmet Öksüzer’in yorumlarıyla izleyenler tarafından büyük beğeni topladı.

2 Nisan – 10 Mayıs 2013 tarihleri arasında gönderilen şiirlerin değerlendirilmeye alındığı yarışmaya toplam 47 farklı ilden katılım oldu. Yedi seçici jüri tarafından dokuz gün süren değerlendirme sonucunda dereceye giren il ve şiir sahipleri şöyle sıralandı:

Yarışma Birincisi: Düşer adlı şiiriyle Samsun ilinden Suat Zor

Yarışmanın ikincisi: Ağıt adlı şiiriyle Karaman İlinden İbrahim Şaşma

Yarışmanın Üçüncüsü: Anne, Uyut Beni Kollarında adlı şiiriyle Kilis ilinden Alpaslan Akdağ

Ayrıca ilk 10’a giren diğer şiirler:

Gönül – Yusuf Malkoç – Bayburt

Çanakkale’den Sarıkamış’a – Mustafa Akkuş – Çorum

Evler de Ölür – Emre Kiriş – Sivas

Öyle Görünüyor – İsmail Gül – Eskişehir

Bozgun – Saltuk Buğra Bıçak – Aydın

Dedi Bana – İrfan Gökdemir – Bursa

Çoruh’un Kızı – Güngör Şaşı – Bayburt

Yarışmacılara 5’li kitap seti, Şair Zihni Taş Anıtı, Bayburt Tanıtım Seti, Başarı (Derece) Belgesi, tam-yarım-çeyrek altın ödülleri takdim edildi.

Programın sonunda şiir yorumcularına ve programın sunucusu Tuğba Şahin’e katkı ve desteklerinden dolayı Bayder Başkanı Fatih Dündar tarafından Teşekkür Belgesi verilerek, hatıra fotoğrafı çektirildi. Program kokteyl partisi ile sona erdi.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.