Bayburt, Bayburt Olalı Böyle Kurtuluş Görmedi!

Yayınlama: 24.02.2013
A+
A-

Bayburt Portalı – Bayburt Tarih-Kültür ve Edebiyat Derneğinin düzenlediği “Bayder Kurtuluş Gecesi“ Şair Zihni Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Programa Akşar Belediye Başkanı Salih Aydoğdu, BAYDER Başkanı Fatih Dündar ve vatandaşlar katıldı.

Salonun dolu olmasına rağmen protokolden kimsenin bulunmaması izleyicilerin dikkatinden kaçmadı. Sunumunu Araştırma Görevlisi İsmail Dursunoğlu’nun yaptığı program, istiklal marşı, BAYDER Tanıtım videosu ve BAYDER Başkanı Fatih Dündar’ın açılış konuşmasıyla başladı.

Dündar, “Bugün kurtuluşumuzun 95. Yıl dönümünü idrak ediyoruz. Allah böyle acıları bir daha yaşatmasın.

Ülke olarak, bölge olarak büyük bedeller ödemiş ama yılmamış, büyük acılar çekmiş ama çökmemiş bir milletin torunlarıyız… Bu yüzden tarihimize, geçmişimize duyarlı olmalıyız.

Ne yazık ki kurtuluş mücadelesini, ermeni mezalimini yaşayanların bir çoğu bu dünyadan göçerken yaşadıklarını ve gördüklerini de beraberlerinde götürmüşlerdir. Zamanında yeterince araştırma yapılmaması, bunların toplanarak yayınlanmaması büyük bir talihsizlik olmuştur.

Bugün bazı dış mihrakların ülkemize, düzenimize ve birliğimize hain emelleri hala devam etmektedir. Bilmiyorlar ki geçmişte olduğu gibi, Çanakkale gibi, Maraş gibi, Kop gibi, 21 şubat 1918 gibi hiç kimseye ne bir ödün nede zerre kadar yerimiz vardır. Kurtuluşumuz Kutlu Olsun.” ifadelerine yer verdi.

Bayder tarafından hazırlanan Mezalim belgeselinin sunulmasının ardından Okt. Mutlu Adak tarafından Bayburt’un Kurtuluşu slaytla birlikte 15 dakikalık sunum yapıldı. Adak, Bayburt’un stratejik konumuna, Kop Mücadelesine ve kurtuluşa değinerek, “Tarihimize ve geçmişimize vefa borçluyuz. Tarih bizim kimliğimizdir, tarihimizi unutursak kimliğimizi unuturuz.” ifadelerine yer verdi.

İzleyenlerin duygusal anlar yaşadığı program, Kurban Çil tarafından Çanakkale ve Bir Sandığım Vardı türkülerinin seslendirilmesinin ardından İbrahim Yılmazoğlu ve Merdan Karaoğlu’nun şiir sunumlarıyla devam etti. Gecede Bayburt türkülerinin yaşayan efsanesi Salih Demir’in seslendirdiği türküler büyük beğeni topladı. Programa, Ferit Battal ve Karip Ayata’nın şiir sunumlarının ardından Aşık Visali’den solo türküyle, Hasan Hafızoğlu, Ali Keleş ve Yusuf Malkoç’un şiir sunumlarının ardından Ozan Doğan’dan solo türküyle devam edildi. Programın finalinde Salih Demir, İsmail Öksüz, Ozan Doğan, Aşık Visali, Sinan Gülhan ve Necip Yıldızoğlu tarafından seslendirilen koro türküleri izleyenleri coşturdu.

İzleyenlerin duygulandığı ve coştuğu program, “Bir Daha” tezahüratları arasında hatıra fotoğrafı çekilerek sona erdi. Program sonunda katılımcıların, protokolün olması gereken programda olmamasına yönelik eleştirileri de vardı.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.