Alperenler Türbesi’nde gerekli çalışmalar başlıyor

Alperenler Türbesi’nde gerekli çalışmalar başlıyor
Yayınlama: 21.05.2016
A+
A-

Bayburt Belediye Başkanı Mete Memiş, halk arasında “Huykesen” türbesi olarak bilinen Veysel Hemedani ve Necmeddin Geylani gibi büyük manevi önderlerin yattığı İmaret Tepe’de inşa edilen türbede incelemelerde bulundu.

Beraberinde Belediye Başkan Yardımcıları Nesimuttin Selçuk, Şahin Kızılaslan ve ilgili birim müdürleri ile türbeyi inceleyen Başkan Memiş, 2013 yılında Bayburt Belediyesi tarafından inşa edilen türbede Bayburt’un manevi önderlerine saygısı olmayan kişi veya kişiler tarafından yol açılan tahribatın düzeltilmesi için gerekli çalışmaların başlatılacağını belirterek şu açıklamayı yaptı:

“Her zaman belirttiğimiz gibi Bayburt belki nüfus açısından Türkiye’mizin en küçük şehri olabilir ancak sahip olduğu hem kültürel ve manevi değeler açısından hem de yetiştirdiği büyük kanaat ve manevi önderler açısından çok önemli bir birikime sahiptir. Şuan manevi huzurlarında bulunduğumuz Veysel Hemedani ve Necmeddin Geylani gibi büyük manevi önderlerin türbelerine verilen zarar hepimizi derinden üzmüştür.  Bu türbe hem burada metfun bulunan manevi şahsiyetler açısından hem de Selçuklu el sanatlarının en güzel örneklerini taşıyan mezar taşı süslemelerinden dolayı tarihsel açıdan çok önemlidir. Bu manevi mirasa verilen zararların en kısa sürede giderilmesi için gerekli çalışmaları hemen başlatıyoruz. Belediyemizin yapabileceklerini hemen hayata geçireceğiz ve ilgili kurumlara da gerekli çalışmaların yapılması için girişimlerde bulunacağız. Ayrıca Bayburt Postası gazetesine de bu konuya dikkat çekmek için yaptığı haberden dolayı teşekkür ediyorum.”

Alperenler Türbesinde gerekli çalışmalar başlıyor

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.