Asgari ücrette ikinci hamle

Asgari ücrette ikinci hamle
Yayınlama: 26.09.2016
A+
A-

Yeni Asır’dan Hazal Ateş’in haberine göre böylece yaklaşık 8 milyon kişinin yüzü gülecek. Asgari ücretin bin 300 liranın altına düşmemesi için asgari geçim indirimine ilave sağlanacak. Bir kişinin geliri 1300 liranın altına düşüyorsa normal hesaplanan asgari geçim indiriminin üzerine ilave asgari geçim indirimi hesaplanacak. Böylece çalışanın net eline gecen ücret bin 300 liranın altına düşmemiş olacak.

Ekim’de düşüş yok

Asgari ücrette vergi dilimi sorunu aşıldı. Asgari ücret Ekim ayında yüzde 15 yerine yüzde 20’lik vergi dirimine giriyor.

Ödenen gelir vergisi 86.5 liradan 156.5 liraya çıkıyor, aylık ücret de yaklaşık 70 lira azalıyordu.

Hükümet, yaptığı düzenleme ile asgari ücretli çalışanların vergi dilimleri nedeniyle azalacak net gelirinin yıl boyunca bin 300 liranın altına düşmemesi için asgari geçim indiriminde düzenleme yaptı.

Bu düzenlemenin 3 aylık maliyeti de 1 milyar lira öngörüldü. Aylığı asgari ücret üzerinde olup da vergi dilimine takılanlara yapılacak düzenleme ile bu tutarın 1.7 milyar liraya ulaşması bekleniyor.

Devlet tamamlayacak

Asgari ücrette yılbaşından itibaren yüzde 30’dan fazla artış yapıldığını hatırlatan Maliye Bakanı Naci Ağbal, “Biz söz vermiştik, asgari ücret bin 300 liranın altına düşmeyecek. Ekim ayında bir bekar için ücret bin 231 liraya düşüyor yani son üç ayda 69 lira azalma meydana gelecek. Evli eşi çalışmayan biri, bir çocuğu var, bu kişinin maaşı bin 344 lira normalde… Maaşı şimdi bin 274 lira oluyor. Yani bin 300 liranın altına düşüyor. Biz diyoruz ki bu maaş düşmeyecek. Asgari ücret alanlardan maaşı düşmüşse, kaç lira düşmüşse biz tamamlayacağız. Evli, iki çocuklu kişinin maşı bin 300 liradan 25 lira aşağı düşüyor. Biz bunu da tamamlıyoruz” dedi. Bu düzenlemenin sadece asgari ücretli çalışanlar için yapılmadığını belirten Ağbal, “Maaşı 1700 lira olanlar için de geçerli. Bin 750 lira altında ücret alanın maaşı 1300 liranın altına düşer mi? Bu gruptakiler endişe etmesin. Evli ve üç çocuklu bir kişinin maaşı 1387 lira. Bu kişinin maşı Ekim ayı itibariyle düşecek, fakat 1300 liranın altına inmeyecek” diye konuştu.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.