Avrupa Konseyi Kongresine Katılan Raci Bayrak, Yurda Döndü

Avrupa Konseyi Kongresine Katılan Raci Bayrak, Yurda Döndü
Yayınlama: 30.03.2014
A+
A-

25-27 mart 2014 tarihleri arasında Fransa’nın Strazburg kentinde yapılan  Avrupa konseyi yerel ve bölgesel yönetimler kongresinde ülkemizi temsilen katılan Bayburt   İl Genel Meclis Başkanı Raci Bayrak yurda döndü.

Bayrak , toplantı hakkında yaptığı açıklamada; kongrenin ilkbahar dönemi toplantılarının öncelikli gündemi Rusya’nın Kırım’ı referandumla kendine ilhak etmesiydi.

Konseyin Belçikalı raportörü Mare Cools’un hazırladığı rapor tartışılarak 22 oya karşı 146 oyla kabul edildi.Deklarasyona göre Rusya’nın Ukrayna anayasasına aykırı olarak Kırım’da yaptığı tek taraflı referandum kabul edilemez kılındı.

Ayrıca Delegasyonumuzun yazılı önergesiyle Kırım Tatar Türklerinin azınlık haklarının dikkate alınması deklarasyonda yer aldı. Toplantıda Hollanda İçişleri Bakanı ile İngiltere Bakan Yardımcısı ülkelerinin yerel ve bölgesel yönetimleriyle İskoçya’nın bağımsızlık referandumu ile ilgili sunumlar yaptılar.

Gündemin diğer bir maddesi de Avrupa da yaygınlaşan işsizliğe dikkat çekildi. Ayrıca gençlerin oy kullanma yaşının 16 ‘ya çekilmesinin Avusturya tarafından tartışmaya açıldığını ifade etti.

Avrupa Konseyi Daimi Büyük Elçisi Engin Soysal Türk Delegasyonu’na verdiği yemekte Bayburt Baksı Müzesi’nin aldığı ödül töreninin 8 Nisan 2014 tarihinde Avrupa Konseyi Parlementerler Meclisi (AKPM)’de yapılacağını ve bu ödülün Konseyde büyük ilgi uyandırdığını ifade etti.

Avrupa Konseyi 47 ülkenin bir araya geldiği demokrasi, İnsan Hakları ve Hukukun Üstünlüğünün esas alan bir kuruluştur. Bünyesinde Bakanlar Kurulu, Parlementerler Meclisi Yerel Yönetimler Kongresi ve İnsan Hakları Mahkemesi gibi kuruluşlar vardır. Merkezi de Strazburg’dur.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.