Aydıntepe’de İtiraz Sonrası Gerginlik

Aydıntepe’de İtiraz Sonrası Gerginlik
Yayınlama: 02.04.2014
A+
A-

Aydıntepe’de Ak Parti’nin itirazı üzerine oylar yeniden sayıldı. Ilk sayımın ardından yapılan ikinci itirazdan sonra MHP’nin 9 oyu mükerrer kabul edilerek iptal edildi.

MHP’nin 7 oyla kazandığı belediye seçimleri sonrasında AK Parti’nin itirazı üzerine 8 sandık yeniden sayıldı. Aydıntepe Ilçe Seçim Kurulu Başkanlığı’nca Bayburt Adliye Sarayı’nda yapılan ilk sayımda 1006 nolu sandıkta MHP’nin 70 oyu çıktı. Aydıntepe Ilçe Seçim Kurulu Başkanı tarafından verilen aranın ardından AK Parti tarafından 1006 nolu sandığa yeniden itiraz edildi. Itiraz üzerine yeniden yapılan sayımda ise MHP’nin 9 oyu mükerrer sayılarak iptal edildi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Avukat Serkan Pekmezci, “Her iki tutanak da elimizde. 1006 nolu sandıkta ilk sayımda MHP’nin 70 oyu var. Oradaki herkesin imzası var altında. 15 dakikalık aranın ardından AK Parti yeniden aynı sandığın sayılmasını istiyor. Bu kez MHP’nin oyu 61 çıkıyor. MHP’nin iptal edilen oy pusulalarının tamamında, MHP’nin yanı sıra AK Parti’ye de evet mührü basıldığı tespit ediliyor. Hepsi aynı yere. Tabi bunun hem Aydıntepe’de hem de hakim önünde yapılan sayımlarda görülmemesi kabul edilemez. Yarın il seçim kuruluna başvurumuzu yapıyoruz. Kamera kayıtlarını ve parmak izlerini istiyoruz. Korkulacak bir şey yok, adalet ne ise o yerine gelir.” dedi.

Öte yandan seçimleri 7 oyla kazanan Haşim Şentürk, 15 dakikalık verilen arada içeriye görevlilerin girdiğini gördüklerini söyledi. Sayımda şaibe olduğunu söyleyen Şentürk, “Halkın oyu ile kazandığımız seçimi masa başında almak istiyorlar.” şeklinde konuştu.

Aydıntepe ilçesi 1006 nolu sandık müşahidi Basri Eraslan yaptığı açıklamada “Ilçede yaptığımız seçim sayımında sandığımızda hiç mükerrer kaşelenmiş oy olmamasına rağmen seçim kurulunda çıkması bizi şok etmiştir.” ifadelerini kullandı.

Daha önce 755 oy aldığı açıklanan MHP adayı Haşim Şentürk’ün oyu 745’e düştü, Ak Parti’nin adayı Şükrü Yayan 3 oy farkla 748 oy ile öne geçti.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 1 Yorum
  1. İhsan dedi ki:

    Büyük bir haksızlık var ortada oylar beş kez sayılıyor mhp önde altıncı saymada ise akp öne geçiyor. İnsanları güldürmeyin beyler üstünüze.