Başbakan Yıldırım, Bayburt’tan seslendi

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi Halk Oylaması süreci kapsamında Bayburt Cumhuriyet Caddesi’nde düzenlenen mitingde halka hitap etti.

Başbakan Yıldırım, Bayburt’tan seslendi
Yayınlama: 18.03.2017
A+
A-

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi Halk Oylaması süreci kapsamında Bayburt Cumhuriyet Caddesi’nde düzenlenen mitingde halka hitap etti.

Yıldırım, “Bugün günlerden cumadır, cuma” adlı türkünün bir kısmını okuyarak, Bayburtluları selamladı.

“Ben bu toprakların evladıyım. İklimi sert, insanı mert toprakların evladıyım.” diyen Yıldırım, bu bölgede yaşayan insanların çektiği çileleri iyi bildiğini belirtti.

Yüzyıl önce düşman geldiğinde, Erzincan, Erzurum ve Bayburt’un destansı bir mücadele verdiğini hatırlatan Yıldırım, “Bir yandan Erzincan, ‘Vermem Bayburt’u.’ dedi, dedelerimizin bir kısmı burada kahramanca mücadele ettiler, bir kısmı Çanakkale’de düşmana ‘dur’ dediler. Ülkenin doğusunda da batısında da destan yazdık. Vatan topraklarının her karışını şehit kanıyla suladık. Can verdik ama düşmana geçit vermedik.” diye konuştu.

Şehitlere Allah’tan rahmet dileyen Yıldırım, “Rabbim şehitlerimizi, gazilerimizi mükâfatlandırsın. Rabbim, bizi kahraman ecdadımızın izinden ayırmasın. Allah Bayburt’umuzu, 81 vilayetimizi, güzel vatanımızı muhafaza etsin.” dedi.

“Bayburt, Bayburt olalı böyle zulüm görmedi.” ifadesinin Bayburt’tan Türkiye’ye yayılan bir serzeniş olduğunu hatırlatan Yıldırım, şöyle devam etti:

“Bayburt çok sıkıntı, çok çile çekti. Bayburt’la birlikte bütün illerimiz, Türkiye çilelere göğüs gerdi. Yolları, köprüleri, tünelleri, barajları yapmadılar. Bırakın köyleri, ilçelere, şehirlere bile hizmet getirmediler ancak bir gün, gür bir ses yükseldi. Milletin adamı, AK Parti lideri, kurucu genel başkanı, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın size selamını getirdim. AK Parti iktidarıyla 81 vilayetin de Bayburt’un da çehresi değişti. Şimdi o söz değişiyor, ‘Bayburt Bayburt olalı böyle hizmet görmedi.’ diyoruz.”

NACİ AĞBAL’I KASANIN BAŞINA GETİRDİK

Bayburt’un kendileri için önemli olduğunu vurgulayan Başbakan Yıldırım, “Onun için Bayburtlu kardeşimizi, Naci Ağbal’ı, Maliye’nin, kasanın başına getirdik.” diye konuştu.

 ÜÇ DÖNEMDE TÜRKiYE ÇOK BÜYÜK MESAFE KATETTİ

Türkiye’de üç dönemin önemine değinen Yıldırım, şunları söyledi:

“Birincisi, 1950-1960. Demokrat Parti, Adnan Menderes dönemi. Türkiye’nin kalkındığı, yolların, çeşmelerin, barajların yapılmaya başlandığı dönem. İkinci dönem, ihtilalden sonra Turgut Özal’ın Anavatan Partisi dönemi. Geliyoruz üçüncü döneme, bizim dönemimiz, sizin döneminiz, AK Parti, Recep Tayyip Erdoğan dönemi. Bu üç dönemde Türkiye’de istikrar, büyüme, kalkınma vardı. Bu üç dönemde, Türkiye çok büyük mesafe katetti ancak 1960 ile 1970 arası, 1970 ile 1980 arası, 1990 ile 2002 arası kazandıklarımızı tekrar kaybettik. 2001’de kriz oldu, bankalar battı, faizler aldı başını gitti. Kazandıklarımızı, zayıf iktidarlarda kaybediyoruz.”

PLANLARI, TEZGAHLARI BOZULDU

Reformların, yatırımların, yeni hizmet ve projelerin kuvvetli, tek başına iktidarların olduğu dönemde yapıldığını belirten Yıldırım, konuşmasına şöyle devam etti:

“Huzur, refah, güvenlik güçlü hükümetler döneminde oluyor ama ne yaptılar, 1950’de iktidara gelen Demokrat Parti’yi darbeyle alaşağı ettiler. 1991’de merhum Özal vefat edince, 28 Şubat’ta merhum Necmettin Erbakan’a da darbe yaptılar. Bizim dönemimizde de denediler, Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti döneminde de partiyi kapatmak istediler. Gezi olayları çıkardılar, 17-25 Aralık dediler, hızlarını alamadılar, 15 Temmuz’da geldiler. Bayburt ne yaptı? Vilayet Meydanı’nın önünde toplanarak darbecilere darbe indirdi. 15 Temmuz’da darbecilerin canına okudu. Planları, tezgahları, her şeyi bozuldu. 27 Nisan muhtırası, Gezi olayları ve 15 Temmuz, hepsi bu iktidar döneminde, yerle bir oldu.”

Gezi olaylarında Türkiye’nin her tarafında gösteriler yapıldığını ancak Bayburt’un hiçbir şekilde onlara pabuç bırakmadığını, dimdik durduğunu belirten Yıldırım, Bayburtlulara taşıdıkları memleket sevdası için teşekkür etti.

Yıldırım, 15 yıl içerisinde ülkenin istikrarına, istikbaline saldıranlara karşı köklü önlemler aldıklarını dile getirerek, “darbeciler bir daha geri gelmesin, zayıf iktidarlar bir daha memleketin başına dert olmasın” dediklerini ve MHP ile anayasa değişikliğini hazırladıklarını söyledi.

Değişikliğin milletin önüne geleceğini aktaran Yıldırım, “Siz sadece Anayasa’yı değiştirmeyeceksiniz. Siz, aynı zamanda darbeler dönemini de tarihe gömeceksiniz. ‘Evet’ diyerek istikrarsızlığı sona erdireceksiniz. ‘Evet’ diyerek zayıf hükümetler dönemine son vereceksiniz. ‘Evet’ diyerek Türkiye’nin istiklalini perçinleyecek, gücüne güç katacaksınız.” dedi.

Türkiye genelinde güçlü bir “evet” çıkacağına inandıklarını ancak Bayburt’un bir farkının bulunduğunu belirten Yıldırım, Bayburt’un bu halk oylamasında “evet” oylarında rekor kıracağını kaydetti.

AK Parti, MHP ve BBP’ye gönül verenlerin halk oylamasında “evet” oyu kullanacağını ifade eden Yıldırım, “Ama bu yetmez. Mesele memleket meselesi. Bayburt’ta CHP’ye, Saadet Partisi’ne, diğer partilere oy vermiş kardeşlerimiz de ‘evet’ diyecek, sizin kervanınıza katılacak. Bayburt rekor kıracak.” diye konuştu.

ZAYIF HÜKÜMETLER DÖNEMİ ARTIK BİTSİN İSTİYORUZ

Yıldırım, Türkiye’de artık zayıf, çok parçalı hükümetler döneminin bitmesini istediklerine dikkati çekerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türkiye’de tıpkı Menderes, Özal, AK Parti dönemi gibi bundan böyle devamlı tek başına iktidar olsun istiyoruz. Kalıcı istikrar olsun istiyoruz. Ekonomi büyüsün istiyoruz. İstiyoruz ki kardeşliğimiz zarar görmesin, huzur, refah, güvenliğimiz daim olsun. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi işte bunları getiriyor. Sürekli güçlü iktidar gelecek.

Ekonomi koşar adımlarla büyüyecek. Milli gelirimiz inşallah 10 yıl içinde iki katını geçecek, kişi başına 25 bin doları aşacak. Bayburtlu bundan payını alacak. Terörle mücadelemiz daha da güç kazanacak. Soframızdaki ekmek büyüyecek, cebimizdeki kaynak artacak, tarladaki bereket artacak, artık lüzumsuz tartışmalar bitecek. Hükümet kurulmadı, yeniden seçim, yeniden hükümet artık bunlar tarihe gömülecek. Darbe diye bir tehdit artık Bayburt’ta, Türkiye’de olmayacak. Cumhurbaşkanı seçildiydi, seçilmediydi diye bir kriz olmayacak çünkü siz seçeceksiniz. Gençler, beyefendiler siz seçeceksiniz. Güçlü ülkelerde güçlü demokrasilerde nasıl bir sistem varsa Bayburt’ta da Türkiye’de de aynı olacak.”

Yeni sistemde meclisin, milletvekillerinin daha güçlü olacağını, hükümetin halktan aldığı güçle daha hızlı iş yapacağını, projeleri bitireceğini belirten Yıldırım, yargının hem bağımsız hem tarafsız olacağını söyledi.

Başbakan Yıldırım, “Bu anayasa değişikliğine ‘evet’ demek için yüzlerce sebep var ama ‘hayır’ diyenlerin tek bir söyleyecek sözü yok. Ana muhalefet partisi salon salon geziyor, ‘anayasaya hayır deyin’ diyor ama kendisi bile neye ‘hayır’ dediğinin farkında değil. Anayasa değişikliğini bile okumamış, anlamamış.” değerlendirmesinde bulundu.

16 Nisan’da “evet” çıkması halinde ana muhalefetin işinin zor olduğunu dile getiren Yıldırım, “Yan gelip yatmak artık bitiyor. Çalışacak, gayret edecek, gözünüze girerse memlekete hizmet edecek. Bugün olduğu gibi yattıkları yerden siyaset yapamayacaklar. Bundan korktukları için bunlar ‘hayır’ diyor. Hayırdan hayır gelmez, evette bereket vardır.” dedi.

Konuşması sık sık tezahüratlarla kesilen Başbakan Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’ndan söz ettiğinde alandan yuhalama sesleri yükselmesi üzerine, “Boş verin, bırakın” ifadelerini kullandı.

Yıldırım, CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal’ın dün Trabzon’da yaptığı konuşmayı eleştirerek, “CHP’nin önceki genel başkanı bir konuşma yapıyor, konuşma baştan aşağı ofsayt. Bir tane doğru bir şey yok. Ama öyle bir laf etti ki inanın çok üzüldüm. Şöyle diyor, ‘Böyle bir yetkiyi peygambere versen peygamberi bozarsın’. Haşa. Peygambere saygısızlık ne haddine. Bunların, bu aziz milletin inançlarına bile saygıları yok. Ağzından çıkanı bunların kulakları duymuyor.” ifadelerini kullandı.

CHP’nin halk oylamasında kullanacağı kampanya müziğine değinen Başbakan Yıldırım, “Bir şarkı yapmışlar, ‘İnşallah, maşallah, Allah Allah’ lafızlarıyla doldurmuşlar. Bolca istismar… Bir yandan kutsalları istismar edip, diğer yandan peygambere saygısızlık yapacaksın. Buradan sesleniyorum, Hazreti Peygamberimizi ağzınıza almayın, saygısızlığı bırakın. Milletin seçtiğini bunlar hiçbir zaman hazmedemediler. Milletin değerlerini bir türlü içlerine sindiremediler.” diye konuştu.

Muhalefetin “Tek adama bu kadar yetki verilmez” sözüne ilişkin eleştirilerde bulunan Yıldırım, şunları söyledi:

“Kime verilecek? Bugüne kadar ne oldu? Millet AK Parti’yi iktidara getirdi, ne oldu? Millete hizmet etti. CHP onunla, bununla iş birliği yaptı, zayıf iktidarla iş başına geldi. Ne oldu? Memleket kazandığı her şeyi kaybetti. CHP zihniyeti demek, vesayet, bürokrasi, engel demektir, her şeye takoz olmak demektir. 16 Nisan’dan sonra milletten yetkiyi alamayan hiç kimse iktidar olamayacak, darbe heveslileri avucunu yalayacak. İşte buna bazıları bozuluyor. Onun için haddi aşan ifadeler kullanıyorlar.”

EVET ÇIKACAK SİZ BİTECEKSİNİZ

Konuşmasında terörle mücadele çalışmalarına değinen Yıldırım, FETÖ’nün gelip, hesap vereceğini belirtti.

Başbakan Yıldırım, terör örgütlerinin de “Hayır” dediğini anımsatarak, “Niye hayır diyorlar? Çünkü ‘Evet çıkarsa biz biteriz’ diyorlar. Evet çıkacak, siz biteceksiniz.” dedi.

PKK’nın, Kandil’de, Avrupa’da “Evet çıkmasın, çıkarsa biz biteriz” açıklamaları yaptığını aktaran Yıldırım, PKK, DEAŞ, FETÖ’nun hep beraber “Hayır” şarkısı söylediğini, onların yanına Avrupa’nın da katıldığını ifade etti.

Yıldırım, “Bunlar ‘Hayır’ demek için dillerini değiştirdiler, gazetelerini Türkçe çıkarıyorlar. Türkçe, gazetelerde ‘Hayır’ verin diye başlık atıyorlar. Bu sayede Türkçe’yi de öğreniyorlar. Bunlara Türkçe’yi de öğreteceğiz sonunda, önce ‘Hayır’ı öğrendiler ama gün gelecek ‘Evet’ demeyi de öğrenecekler. Ne yaparlarsa yapsınlar, bu millet kimin ne dediğini, kimin ne yaptığını çok iyi bilir.” değerlendirmesinde bulundu.

Bayburt’un kömesinin, pestilinin çok meşhur olduğunu,  kömenin dut, bal, süt, ceviz ile yapıldığını anlatan belirten Başbakan Binali Yıldırım, sözlerine şöyle devam etti:

“Bunları birbiri ile ahenkle, uyumla karıştırınca ortaya lezzet çıkıyor. İşte biz sizi örnek alıyoruz. Millete olan aşkımızı, sevdamızı, vefamızı, borcumuzu, mesuliyetimizi uyumla karıştırıyoruz, eser üretiyoruz, iş üretiyoruz, milletimizin yüzünü güldürüyoruz. Bu CHP ne yapıyor? Bu güzel pestile, kömeye tuz katmaya çalışıyor. Buna izin verecek miyiz? Elbette vermeyeceğiz. Ağzımızın tadını bu güne kadar bozamadılar, bundan sonra da bozamayacaklar.”

23 İLİMİZİN KADERİNİ DEĞİŞTİRECEK BÜYÜK YATIRIMLAR BÖLGEYE GELECEK

Göreve geldikleri günden itibaren Bayburt’a birçok hizmet yaptıklarını anlatan Yıldırım, 3 milyar yatırım gerçekleştirildiğini kaydetti.

Aldıkları yeni bir kararla Bayburt’u cazibe merkezi haline getireceklerini vurgulayan Yıldırım, yatırımların artacağını bildirdi.

Başbakan Yıldırım, Bayburt’ta büyük kalkınma hamlesini başlattıklarına işaret ederek, “Cazibe merkezlerimiz için bugüne kadar Türkiye’de 360 bin kişi istihdam edilecek. Müracaatlar yapıldı, 80 milyar yatırım yapılacak ve böylece 23 ilimizin kaderini değiştirecek büyük yatırımlar bölgeye gelecek.” dedi.

Türkiye’yi kalkınma hamlesiyle daha da müreffeh hale getireceklerini ifade eden Yıldırım, bu çalışmalarda Bayburt’un da unutulmadığını vurguladı.

Yıldırım, cazibe merkezleri programından Bayburt’un da yararlanacağını belirterek, “65 projeyle, 5 bin 500 kişiye iş sağlayacak fabrikaları kuracağız ve Bayburt’un çehresi değişecek. Bir Bayburt üzerine bir Bayburt daha koyacağız. Bayburtlu iş adamları, girişimciler bu projeleri burada gerçekleştirecek. Bize ne düşüyor? Millet isteyecek, biz yapacağız. Bayburt isteyecek, AK Parti yapacak.” ifadelerini kullandı.

BAYBURT – ÇAYKARA PROJESİNİ BAŞLATIYORUZ

Konuşmasında Bayburt’a yapılan yatırımlara ilişkin de bilgi veren Başbakan Yıldırım, Bayburt’un kalkınması, büyümesi için eğitim, sağlık, tarım, ulaştırma gibi birçok alanda çok büyük hizmetler gerçekleştirdiklerini anlattı.

Başbakan Yıldırım, Bayburt Üniversitesi’nin hizmete açıldığını, Bayburt’u diğer illere, beldelere, köylere bağlayan yollar yapıldığını ve Bayburt’un bugün 122 kilometre bölünmüş yolu olduğunu vurguladı.

105 kilometrelik Trabzon-Maçka bölünmüş yolunun tamamlandığını, Karadeniz’i Bayburt’a bağlayacak Salmankaş Tüneli’nin yapıldığını aktaran Yıldırım, “Bayburt Uzun Göle bağlanıyor. Bayburt – Çaykara projesini başlatıyoruz. 6 bin 800 metrelik Soğanlı Tüneli’ni, Karaçam Tüneli’ni yapacağız ve böylece yolu 15 kilometre kısaltacağız.” diye konuştu.

Mitinge, Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, Maliye Bakanı Naci Ağbal, Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Ahmet Sorgun, Çiğdem Karaaslan, MHP Bayburt İl Başkanı Bekir Kasap ile milletvekilleri ve diğer yetkililer katıldı.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.