Bayburt Dede Korkut Şehir Müzesi, törenle hizmete açıldı

Bayburt Dede Korkut Şehir Müzesi, törenle hizmete açıldı
Yayınlama: 03.05.2023
A+
A-

Bayburt Portalı – Bayburt Dede Korkut Şehir Müzesi, geniş katılımlı düzenlenen törenle hizmete açıldı.

Bayburt Ortaokulu Halk Oyunları ekibinin gösterileriyle başlayan törene vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

Ziyaretçilerine Bayburt’un tarihi ve kültürel mirasını sergilemeyi hedefleyen müzede, tarihi eserler, geleneksel el sanatları, arkeolojik buluntular, doğal güzellikler ve dijital öğeler gibi pek çok tarihi ve kültürel öğe yer alıyor.

Müzede, Dede Korkut’un Türk kültüründeki yeri, tarihi önemi ve çeşitli versiyonları hakkında bilgiler de sunuluyor.

Yaşayan ve yaşatan müze olarakta Bayburt’a hizmet verecek olan müze ilerleyen günlerde kültürel ve sanatsal etkinliklere de ev sahipliği yapacak.

Vali Cüneyt Epcim, açılış töreninde yaptığı konuşmada, müzenin  Bayburt’a büyük bir kazanım olduğunu belirtti.

Vali Epcim yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

Kültür dün değildir bilakis yaşayan gerçekliktir hepimiz bu yüce kültürün kozasında şekilleniriz. Bu manada bizlere de düşen geçmişle geleceği bağlayan bir irtibat noktası olarak müzecilik çalışmalarına girmek oldu, Bayburt’ta Yaklaşık 3 yıllık bir emeğin eseri olan bu değerli müzeyi Bayburt’a kazandırıyor olmanın gurur ve mutluluğunu hep birlikte yaşıyoruz.

Öncelikle şunu ifade edeyim müzemiz çok boyutlu bir müze oldu sergilenecek eserler itibariyle daha yeni başlıyoruz, bunu ifade edelim. Öncelikle Kaliteyi gösterelim Ondan sonra çok kaliteli eserleri Bayburt’un kültüründen irfanından günlük yaşamından kaynaklı çok değerli eserleri müzemize de çok yakın zamanda kazandıracağız.

Bir de hepimizin bildiği gibi Bayburt’un müze noktasında söylenebilecek eserleri çevre vilayetlerde bulunmakta, bu eserlerin bir bölümünü de Bayburt’a kazandırmış olmanın bugün mutluluğunu yaşıyoruz, bu çalışmalar bundan sonra da devam edecek.

Müzesiz bir merkezde merkezi bir noktada Müzesi olmayan bir şehirdik bugün bu açığı bu eksikliği kapatmış oluyoruz. Yaptığımız işin iddialı olduğunu profesyonelce bir yaklaşımla ortaya konduğunu bilinmesini isteriz.

İşte ihale yapıp herhangi bir fikirden destek aldığımızı da söylemek istemiyorum Tamamen yereldeki unsurlar bizlerin geçmiş deneyimi, bazı modern uygulamalar, özgünlük gibi kavramlar üzerinde Çok düşünerek bu müzeyi kurguladık.
Müzenin kurgulanması aşamasında metinlerinin yazılması aşamasında Mete Emir beyefendi ile birlikte çalıştık, huzurlarınızda kendisine bir kez daha teşekkür ediyorum.

Mesai saatleri dışında çok önemli bir gayret gösterdi yaklaşık her gün hemen hemen 2 saat müzeye çalıştık dersek herhalde abartmamış oluruz. Yine bir kültür insanı olarak, Bayburt’a ilk geldiğim günden beri bir müze eksikliğini dile getiren bu hususta bizlere siyasi ve sosyal destek veren milletvekilimize huzurlarınıza çok teşekkür etmek istiyorum.

Belediye başkanımız böyle bir eksikliği Her zaman dile getirdi ve o da bize özellikle binanın tahsisi hususunda destek verdi, Belediye başkanımıza da bu destekten dolayı özellikle teşekkürlerimi sunuyorum.

Kültür müdürlüğümüzün müzemizin katkıları oldu Kendilerine çok teşekkür ediyorum. İl genel Meclisi üyelerimiz sürece aktif bir şekilde destek verdiler özellikle İl Özel idaresinden de az da olsa bir ödenek kullandığımızı belirtmek isterim ama esas burada kaynağı Biz dış fonlardan Kalkınma ajansımız Türk Tarih kurumumuzki Türk Tarih Kurumu, ilk defa tarihinde bir müzeye destek oldu bu noktada da özellikle görüşmeleri yapan Milletvekilimiz Fetani Battal beyefendiye bir kez daha teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Kültür bakanlığımız üzerimize destek oldu kültür bakanımıza da desteğinden dolayı çok teşekkür ediyorum. Bayburt Tarih ve Kültür şehri diyoruz Bayburt Dede Korkut Diyarı diyoruz Dede Korkut ‘tan ağlar babaya kadar bütün maneviyat önderlerini yetiştirmiş bizlere örnek insanlar yetiştirmiş bir memleketin evlatları olarak o büyüklerimizi de bu vesile ile hayırla rahmetle minnetle yad ediyorum.

Dede Korkut konusu Bayburt için bir marka, bu markaya sahip çıkmak istedik bu müzede, Dede Korkut’la şehir illiyetini kurmak istedik bunu da başardığımızı düşünüyoruz.

Bayburt’a geldim Dede Korkutu hissetmedim dedirtmemek için elimizden gelen gayreti gösterdik özellikle Bayburt ve Dede Korkut illiyetini Kuran bir anlayışı müzede farklı interaktif uygulamalarla ortaya koymaya çalıştık.

Müzemizin yaşayan yaşatan bir müze olacağına inanıyorum.
Ayrıca çevre düzenlemesi itibariyle şu anda eksiklerimiz var çevre düzenlemesine de Önümüzdeki dönemde elimizden gelen imkanlar dış fonlar itibariyle Bayburt’a da fazla yük olmadan buraları tekrardan yapmak istiyoruz.

Çok Merkezi bir noktada olan müzemizin çevre düzenlemesi ile birlikte yaşayan ve yaşatan bir Merkez olacağını samimiyetle inanıyor bu hususta da gerekli çalışmaları yapacağımızı düşünüyoruz.

Müzemizin özgün olması için özel çaba sarf ettik müzemizin profesyonel olması için özel çaba sarf ettik müzemizin metinlerini bilakis Bayburt valisi olarak her kelimesi cümlesi bize aittir varsa bir eksiğimiz bizden bilinmeli ve düzeltmeye de açık olduğunuzu belirtmek isteriz.

Müzelerde şehir müzelerinde geçmişte önemli insanlar var şehrimizin yetiştirdiği onları işlemeye çalıştık bunları işlerken yapılan eksikler hatalar ya da şu da olsaydı daha iyi olurdu denen kişiler varsa bu eleştirilere de açığız.
O kişilere ilişkin de üzerimizde memnuniyetle yer ayırmayı onları da müzemizde onure etmeyi çok önemsediğimizi bilmenizi isteriz

Bugün mutluyuz Bayburt’u şehir merkezinde ilk defa bir müzeyle kavuşturuyor olmanın gururunu yaşıyoruz. Hepimizin bildiği gibi Bayburt Kırsalında iki tane müzesi var bu müzeler Avrupa yılın müzesi ödülüyle taçlandırılmış müzeler profesyonelce yapılan ve bunlar özel sermayeli müzeler.

Burada da Bayburt’a yük olmayan bir anlayışla bir sürdürülebilirlik oryaya koyarak yine ödüllü bir müze olması noktasında özel bir çaba sarf edeceğimizi bilmenizi istiyorum.
Bayburt Dede Korkut şehir müzemizin İrfani geleneğimize Bayburt’un geleceğine Gelecekle geçmiş arasında bir irtibat kurmasına, Bayburt’un Dede Korkut markasına daha fazla sahip çıkmasına yol açacağına düşünüyor sizleri sevgi ve saygıyla selamlıyorum.

Bayburt Dede Korkut şehir müzemizin hayırlı ve uğurlu olmasını temenni ediyorum.

AK Parti Bayburt Milletvekili Fetani Battal ve Belediye Başkanı Hükmü Pekmezci de törende konuşmalarında emeği geçenlere teşekkür etti.

Müzenin açılışı protokol üyelerince dualarla açıldı.

Müzenin açılış törenine Bayburt Valisi Sayın Cüneyt Epcim,  Bayburt Milletvekili Sayın Fetani Battal, Gümüşhane Milletvekili Sayın Cihan Pektaş, Belediye Başkanı Sayın Hükmü Pekmezci, Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mutlu Türkmen, Arpalı Belediye Başkanı Abdurrahman Polattimur, Gökçedere Belediye Başkanı Yavuz Bakır,İl Genel Meclisi Başkanı Bülent Yardımcı, İl Emniyet Müdürü Nihat Uzun, İl Jandarma Komutanı Albay Dr. Talha Övet, siyasi parti temsilcileri, kurum müdürleri, STK temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.