“Hz. Peygamber, Din ve Samimiyet” Paneli Düzenlendi

“Hz. Peygamber, Din ve Samimiyet” Paneli Düzenlendi
Yayınlama: 18.04.2014
A+
A-

Bayburt Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Prof. Dr. Gökhan Budak Konferans Salonunda, başkanlığını Bayburt Müftüsü Kemalettin Aksoy’un yaptığı panele Bayburt Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyeleri Doç. Dr. Mehmet Kenan Şahin, Yrd. Doç. Dr. Suat Erdem ve Yrd. Doç. Dr. Ömer Demir konuşmacı olarak katıldı.

Panel başkanı Müftü Aksoy açılış konuşmasında bu sene seçilen konunun  “Hz. Peygamber, Din ve Samimiyet” olduğuna değinerek, insanların her konuda samimi olmaları gerektiğini söyledi.

Panelistlerden Doç. Dr. Mehmet Kenan Şahin, inançta samimiyet hakkında dinleyicilere bilgi verdi. Şahin “Allah’ a hamd etmemiz için sadece şu an da Müslüman olmamız yeter. Sahabe olmasaydı, onlar buralara gelmeseydi, samimiyetlerini ortaya koymasalardı bugün belki bizlerde farklı bir inançta olabilirdik. Peki, samimiyet nedir? Samimiyeti en güzel anlatan kavram, Kur-an ı kerime baktığımızda ihlastır. Mümin olmak kararlılığı ifade eder, ihlası ifade eder, samimiyeti ifade eder, bütün samimi duygularımızla bunu ifade ettiğimiz zaman mümin olma özelliğini dil ile ikrar kalp ile tasdik gerekiyor. Kalp ile tasdik ederek samimiyetimizi ortaya koyuyoruz.” dedi.

Yrd. Doç. Dr. Suat Erdem ise Amel ve ibadetlerde samimiyet hakkında dinleyicilere ayetler ve hadislerle bilgiler verdi. “Samimi ve ihlaslı bir kul bu dünyada samimi olduğu sürece sağlam bir kulpa yapışmış ve sağlam bir zemine basmıştır.” Allah’ın insana bir kulluk görevi yüklediğine değinen Erdem, İnsan kulluğunda samimi, içten ve ihlaslı olmalıdır. Çünkü Allah bütün işlerin iyi, kaliteli ve samimi olarak yapılanını sever.” dedi.

Yrd. Doç. Dr. Ömer Demir ise “Dinin amaçlarının gerçekleştirilmesinde ihlasın önemi hakkında bilgiler verdi. İnsanlara Kuran-ı anlatmak onlara Peygamberi anlatmaktır. Peygamberi anlatmak onlara Kuran ı anlatmaktır diyebiliriz. İhlas, davranışlar açısından kalbin abdesti gibidir arkadaşlar. Nasıl ki biz abdestsiz namaz kılamıyorsak, ibadet sayılan bütün eylemler içinde ihlas şarttır. İhlaslı olmayan bir amel bozuk bir ameldir. İhlas kalbin aynası diğer bütün iç ve dış eylemlerinin doğru yönde hareket etmesini sağlayan bir göstergedir. İhlas amelin Allah’a yaraşır bir kalitede ve tertemiz bir şekilde Allah’a sunulmasıdır. “dedi.

Vali Yardımcısı Abdülhamit Karaca, İl Defterdarı Davut Karadağ, Bayburt Üniversitesi öğretim üyeleri, vatandaşlar ve öğrencilerin katıldığı panelin sonunda sunumlarından dolayı, İl Müftülüğü tarafından Öğretim Üyelerine teşekkür hediyesi takdim edildi.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.