Bayburt Kalesi, STK’ların gündeminde

Bayburt Kalesi, STK’ların gündeminde
Yayınlama: 13.09.2015
A+
A-

Bayburt sivil toplum kuruluşları dördüncü ortak toplantısını yaptı. Bayburt Kalesi’nin gündeme geldiği toplantıda 2016 Mayıs ayında konunun uzmanlarının yer alacağı bir Bayburt Kalesi Kongresi yapılması kararlaştırıldı.

Bayburt Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde gerçekleşen toplantı Bayburtlu Kadınlar Dayanışma Derneği’nde yapıldı.

Bayburt Kalesi’nin önemine değinen Baksı Müzesi Kurucusu Prof. Dr. Hüsamettin Koçan, Baksı Müzesi 10. yıl etkinlikleri hakkında bilgiler verdi. Koçan, Baksı Müzesi’nin Türkiye’deki en iyi 10 müze arasına girdiğine de değinerek, “Önemli turizmciler ve bilim adamları tarafından oluşturulan jüri tarafından Türkiye’deki en iyi 10 müze arasına girdi Bayburt Baksı Müzesi. 300’ü aşkın müzenin gündeme geldiği bu listede yer almamız çok önemli.” diye konuştu.

‘Bayburt Kalesi Kongresi’ düzenlenecek

Öte yandan STK’ların ilk günden beri gündeminde olan Bayburt Kalesi hakkında önemli bir karar alındı. Bayburt Kalesi hakkında bugüne kadar kaleme alınmış sözlü kültürel mirasın araştırılması yönünde karar alınan toplantıda, 2016 yılı Mayıs ayında ise alanında uzman arkeolog ve sanat tarihçilerinin de katılımıyla bir Bayburt Kalesi Kongresi düzenlenmesine karar verdi.

Toplantıya; Bayburt Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İbrahim Yumak, Baksı Müzesi Kurucusu Prof. Dr. Hüsamettin Koçan, BAYPROJE Başkanı Akın Bayrak ve Prof. Dr. Rıfat Yıldız, BEKDER Başkanı Mete Emir ve dernek yönetim kurulu üyeleri Dursun Ali Emir, Gökhan Önder Karaoğlu, BAYDER Başkanı Fatih Dündar, Bayburt Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyesi Murat Okutmuş, Bayburtlu Kadınlar Yardımlaşma Derneği Başkanı Leyla Karabulut ve yönetim kurulu üyesi Hümeyra Çelik katıldı.

Haber: Bayburt Postası

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.