Bayburt, Maliye Bakanı’nı coşkuyla karşıladı

Bayburt, Maliye Bakanı’nı coşkuyla karşıladı
Yayınlama: 20.12.2015
A+
A-

Beraberinde Bayburt Milletvekili Doç.Dr. Şahap Kavcıoğlu ile birlikte Bayburt’u ziyaret eden Maliye Bakanı Naci Ağbal’a vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

Cumhuriyet caddesinde karşılamaya gelen vatandaşlarla görüşen ve sorunları dinleyen Bakan Ağbal daha sonra, Belediye Başkanı Mete Memiş’i makamında ziyareti sırasında yaptığı konuşmada, Bakan olarak Bayburt’u ikinci defa ziyaret ettiğini belirtti.

Allah’tan, bu dönemde kendilerine hem Bayburt’a hem de Türkiye’ye güzel hizmetler yapmayı nasip etmesi dileyen Ağbal, “Global sıkıntılar, jeopolitik sıkıntıların hakikaten öne çıktığı bir dönemde hükümet olarak hem iç politikada hem de dış politikada inşallah güzel şeylere imza atarız. Bulunduğum görev itibariyle şu anda önümüzdeki en önemli konu, orta vadeli programın ve ardından da 2016 yılı Merkez Yönetim Bütçe Kanunu’nun çıkarılması hususu var. Bu konuda da çalışmalarımıza devam ediyoruz” diye konuştu.

Ağbal, 2016 yılının Türkiye’nin kalkınmasında, büyümesinde atılımların yapıldığı yıl olmasını temenni ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Hükümet programımızın ardından biz 1 yıllık eylem planı hazırladık. 3 aylık, 6 aylık ve 1 yıllık periyotta yapacağımız her bir reformu her bir vaadi takvime bağladık. Maliye Bakanlığı olarak da bu konuların her bakımdan içinde olan bir bakanlığız. O konularla ilgili de yoğun çalışmalarımız var. Özellikle ekonomimizin yapısal dönüşümünü sağlayacak reformların bir an önce hayata geçirilmesi gerekli, yasal değişikliklerin yapılması hayati önem taşıyor. Önümüzdeki günlerde inşallah bu konudaki hazırlıklarımızı tamamlayıp, gerekli yasal değişiklikleri yapmak üzere yasaları parlamentoya sevk edeceğiz.”

Bayburt, Maliye Bakanı'nı coşkuyla karşıladıAğbal, bir gazetecinin, “TÜİK, Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda ağır işlerde çalışan asgari ücretlilerin ücretinin bin 599 lira olması gerektiğini önerdi. Acaba Maliye Bakanlığı’nın bu yönde önerisi var mı?” sorusu üzerine şu yanıtı verdi:

“Hükümet programımızda ağır iş sınıfına giren işlerle ilgili, asgari ücretin farklılaştırılması konusunda bir çalışma yapacağımızı söyledik. Bu çalışmalar, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı koordinasyonunda yürüyecek, onun için bu konuda Maliye Bakanlığı olarak tek başına bir karar vermekten öte önümüzdeki dönemde bu çalışmayı diğer bakanlıklarla birlikte müştereken yürüteceğiz. Benim kanaatimce şu andaki asgari ücret görüşmelerinde görüşülmesinden daha ziyade, bu konuyla ilgili kapsamlı çalışma yapılması ve o çalışmanın sonuçlarına bağlı olarak asgari ücretin hangi sektörlerde nasıl farklılaştırılacağı konusunun karara bağlanması lazım. Onun için bu görüşmelerin açıkçası bir parçası olacağını sanmıyorum.” Diyerek konuşmalarını tamamladı.

İkindi namazını Yakutiye camide kılan Bakan ağbal ve beraberindekiler esnaf ziyareti yaparak esnafların talep ve şikâyetlerini dinlediler.

Valilik makamını ziyaret eden Bakan Ağbal’a hoş geldiniz diyen Vali Yusuf Odabaş;

“Bugün bizim mutlu günümüz,  ilimizden bu güne kadar Maliye Bakanı çıkmamıştı. Sayın bakanımızın Bayburt’a ve ülkemize çok büyük hizmetler yapacağına gönülden inanıyorum.

Bizi ziyaretlerinden dolayı huzurlarınızda teşekkür etmek istiyorum. Bayburt hakikaten Anadolu’nun en güzel ili insanları güzel, doğası güzel, Çoruh nehrimiz güzel. Bu güzel ilimizden güzel Milletvekillerimiz ve Bakanlarımız çıkıyor ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını temenni ediyor teşekkürlerimi sunuyorum.”diyerek konuşmasını tamamladı.

İlimizi ziyaretlerinden dolayı Bayburt Valisi Yusuf Odabaş tarafından Bakan Naci Ağbal ve Milletvekili Şahap Kavcıoğlu’na tablo hediye edildi.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.