Bayburt Üniversitesi 2018-2019 Akademik Yılı Açılışı

Bayburt Üniversitesi 2018-2019 Akademik Yılı Açılışı
Yayınlama: 04.10.2018
A+
A-

Bayburt Üniversitesi 2018-2019 Akademik Yılı Açılış Töreni Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Naci Ağbal’ın katılımıyla gerçekleşti.

Eğitim Fakültesi Konferans Salonu’ndaki Akademik Yıl Açılış Töreni’ne, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Naci Ağbal, Vali Ali Hamza Pehlivan, Belediye Başkanı Mete Memiş, Garnizon Komutanı Davut Balibaşa, Rektör Prof. Dr. Selçuk Coşkun, Emniyet Müdürü Sezayi Er, akademisyenler, basın mensupları ve öğrenciler katıldı.

Çoşkun’un açılış konuşması öncesinde birer konuşma yapan Vali Pehlivan ve Belediye Başkanı Memiş, Bayburt Üniversitesi’nin şehre değer kazandırdığını ve ortaklaşa üretilen projelerin sayısını arttırmayı hedeflediklerini söylediler.

Yeni Akademik Yıl açılış konuşması için kürsüye gelen Coşkun sözlerine ekonomik savaşın hissedildiği günlerde üniversitelere, akademisyenlere ve öğrencilere düşen görev ve sorumluluklardan bahsederek başladı. Üniversitenin faaliyetleri hakkında konuşan Coşkun, yeni açılan bölümler, bitme aşamasına gelen Bâbertî Külliyesi’nin mevcut durumu, uygulanmakta olan projeler, yeni fakülteler, öğrenci sayıları ve diğer gelişmeleri anlattı.  Akademisyenlere ve öğrencilere seslenen Coşkun, yeni nesil üniversitelerin üreten öğrenciler yetiştirmekle mükellef olduğunu ve bilgi stoklamanın ötesine geçilmesi gerektiğini dile getirdi. Bayburt Üniversitesi’nin yeni akademik yıldaki plan ve hedeflerini de konuklarla paylaşan Coşkun, Endüstri 4.0’ın getirdiği yenilikler, dijitalleşme süreçleri ve bilgi teknolojileri yoğunluklu bir eğitim modeli üzerinde çalıştıklarını belirtti. Birlikte çalışmanın, gayret etmenin ve üretmenin önemine değinen Coşkun, büyüklerin öğütlerini öğrencilere aktararak sözlerini noktaladı.

Coşkun’un konuşması sonrasında yeni akademik yılın ‘İlk Dersi’ni vermesi için kürsüye çağrılan Ağbal, Cumhurbaşkanı başta olmak üzere Bayburt Üniversitesi’nin bugünlere gelmesinde emeği geçenlere teşekkür etti. ‘Eğitim, Teknoloji, İnovasyon: Nereye Doğru Yol Alıyoruz’ isimli bir sunumu paylaşacağını aktaran Ağbal, tematik konuşma olarak adlandırdığı sembolik derse, ‘Alibaba’ isimli e-ticaret sitesinin kurucusunun fahri doktora unvanı aldığı törendeki konuşmasını izleterek başladı. Dünya eğitim sisteminin değiştiğini söyleyen Ağbal, ülkelerin eğitim kaynaklı harcamalarının her geçen gün arttığını dile getirdi. Ancak eğitimin bilgi depolamak yerine bilgiyi üretmek, çoğaltmak, hayal kurma yoluyla zenginleştirmek olduğunu ifade etti. Tutulabilir ürünlerden, kişiselleştirilmiş ve dijital tabanlı tutulamayan ürünlere geçişin yaşandığı çağımızda üretimin daha opsiyonel hale geldiğini belirten Ağbal, Büyük Veri, Veri Madenciliği, Nesnelerin İnterneti, Blok Zincir, Robotik Üretim gibi birçok detaydan bahsetti. Ağbal ayrıca, Batı merkezli teknoloji üretiminin, Ar-Ge yatırımları sonucunda Uzak Doğu’ya kaymaya başladığını ve bu sektörde söz sahibi olmak için üretmek zorunda olduğumuzu söyleyerek sözlerini sonlandırdı.

Tören sonunda Doçent ve Profesör unvalarını alan akademisyenler ile çeşitli projelerle başarı yakalayan akademisyenlere berat takdimi yapıldı.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.