Bayburt Üniversitesi Kendi Elektriğini Kendisi Üretecek

Bayburt Üniversitesi Kendi Elektriğini Kendisi Üretecek
Yayınlama: 25.06.2016
A+
A-

Bayburt Üniversitesi kendi elektriğini kendisi üretecek. Güneş Enerjisi Santrali Projesi için gereken 3 Milyon 600 TL bütçesi Maliye Bakanlığı tarafından karşılanıyor.
1 megavat kapasiteli, “Bayburt Üniversitesi 1 GES (Güneş Enerjisi Santrali)” adlı güneş enerjisi üretim tesisi kurulması projesinin kabul edilmesinin ardından bir açıklama yapan Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Selçuk Coşkun; “Üniversitemiz bu enerji santrali ile temiz ve sürdürülebilir enerji kaynağı güneşten kendi elektriğini kendisi üretecek.
Bu sayede petrol, doğalgaz gibi çevreye etkileri fazla fosil atıklarından enerji üretimini, hem de bu kaynaklardaki dışa bağımlılığımızı azaltarak, üniversitemiz kendi çapında ülke ekonomisine ve çevreye olumlu katkı vermiş olacak.
Bayburt Üniversitesi Kendi Elektriğini ÜretecekBu projemizi Maliye Bakanımız Sayın Naci AĞBAL Bey’e sunduğumuzda çok heyecanlandı ve hemen resmi başvurumuzu yapmamızı istedi. Resmi başvurumuzun ardından kısa bir süre içerisinde Maliye Bakanlığı Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğü tarafından talebimiz onaylandı.
Çevreye, yeniliğe, Bayburt’a ve Üniversitemize duyarlılığından dolayı Maliye Bakanımız Sayın Naci AĞBAL’a temsil ettiğim Bayburt Üniversitesi adına teşekkür ediyorum.
Sayın Bakanımız üniversitemiz ile ilgili projelerimize geçmişte olduğu gibi destek vermektedir. Bundan sonrada bu desteğin devam edeceğine olan inancımız tamdır.  Bu konudaki memnuniyetimizi ve şükran duygularımızı kamuoyu ile paylaşıyoruz. ” ifadelerini kullandı.
20-25 yıl kullanım ömürlü santral 6-7 yılda kendisini amorti edecek. Proje bir kamu kurumu olan Bayburt Üniversitesinin şimdiki koşullardaki elektrik ihtiyacının önemli bir kısmını sübvanse edecek. Süreklilik arz edecek proje ile elektrik açısından dışarıya bağımlılık azalacak.

 

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.