Bayburt Üniversitesi’nde 2014-2015 Akademik Yılı Açılışı

Bayburt Üniversitesi’nde 2014-2015 Akademik Yılı Açılışı
Yayınlama: 25.10.2014
A+
A-

Bayburt Üniversitesi 2014-2015 Akademik Yılı ile 11. Uluslararası Anadolu Adli Bilimler Kongresinin açılışları aynı anda yapılan törenle gerçekleşti.

Program saygı duruşu ve istiklal marşı okunmasının ardından Bayburt Üniversitesi Öğrenci Konseyi tarafından Vali Yardımcısı Ali Gökay’a çiçek takdimi yapıldı.

Daha sonra Kongre Başkanlarından Dr. Savaş Küçük, Prof. Dr. İ. Hamit Hancı, Adli Tıp Kurumu Başkanı Yalçın Büyük birer selamlama konuşması yaptılar.

Programın açılış konuşmasını yapan Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Selçuk Coşkun;

“Bayburt Üniversitesinin 2014-2015 akademik yılı açılış törenine ve akademik hayatının en temel faaliyet alanı olarak gördüğümüz bilimsel faaliyetlerin en kapsamlı ve nitelikli olanlarından birine, XI Uluslararası Anadolu Adli Bilimler Kongresi’ne hepiniz hoş geldiniz, Bizler göreve geldiğimiz günden beri hedeflerinizi birer birer gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz.

İçinde büyüdüğümüz şehre rağmen değil onunla birlikte büyümeyi kendimize ilke edindik. Bu sebeple Bayburt Üniversitesi olarak, bu güne kadar Bayburt’un sosyo-ekonomik kalkınmasına katkı da sayacak her teşebbüsün içinde olduk, destek vermeye çalıştık. Bu kapsamda bilimsel ve teknolojik gelişmeyi ülkemizin kalkınması, gelişmesi, kamunun ve toplumun yararına kullanılmayası yönündeki çalışmalarımız hızla devam etmektedir. Bulunduğu kentin değerlerine saygı duyan ve ona katkı sunmayı öncelikle görevleri arasında gören bir Üniversite inşa etmenin gayreti içerisindeyiz.

Bu duygu ve düşüncelerle 2014-2015 Akademik yılının öğretim elemanlarımız, öğrencilerimiz, aileleri ve ülkemiz için hayırlara vesile olması diliyorum, akademik hayatımızın tüm paydaşlarına başarılar diliyorum” dedi.

Bayburt Milletvekili Bünyamin Özbek ise “Değerli arkadaşlar hepinizin bildiği gibi Bayburt küçük bir şehir, biz Türkiye’nin renklerini daha önceden ancak Bayburt dışına çıktığımızda askere gittiğimizde, okumak için üniversiteye gittiğimizde veya geçim için göç ettiğimizde tanırdık.

Güneydoğu’yu, Akdeniz’i, İç Anadolu’yu, Ege’yi Bayburt’ta sadece Bayburtlularla haşin meşin olurduk. Başka kimseleri tanımazdık. Ama Üniversitemiz açıldıktan sonra, şuanda Türkiye’nin tüm renklerini biz Bayburt’ta görebiliyoruz.

Türkiye’nin tüm kültürünü Akdeniz’i, Güneydoğu’yu, Trakya’yı yani Türkiye’deki tüm bölgelerin bütün kültürlerini tanıyoruz. Üniversitemize gelen öğrencilerimiz bizleri bu kültürlerle buluşturuyorlar, inşallah bundan sonraki daha fazla öğrenciyle Bayburt yaşamını bu şekilde devam ettirecek. Üniversitemiz bizim için çok kıymetlidir.

  1. Uluslararası Anadolu Adli Bilimsel Kongresi düzenliyoruz, sayın konuklarımıza hoş geldin diyorum saygılar sunuyorum.Vali Yusuf Odabaşın yoğun programları nedeniyle katılamadığı 2014 – 2015 Akademik yılının açılışı ve XI. Uluslararası Anadolu Adli Bilimler kongresinde bir konuşma yapan Vali Yardımcısı Ali Gökay “Bayburt Üniversitesinin, 2014-2015 eğitim-öğretim yılı açılışı ve Uluslararası 11. Anadolu Adli Bilimler Kongresi programı dolayısıyla sizlerle birlikte bugün burada olmaktan büyük mutluluk duyuyorum. İlk olarak Bayburt Valisi Sayın Yusuf Odabaş’ın selam ile saygılarını iletmek isterim. Zira aramızda bulunmayı çok istemesine rağmen başka bir programı dolayısıyla aramızda bulunamadı. Ancak şahsıma bugün burada bulunamamaktan üzüntü duyduğunu ve 2014-2015 Akademik yılının Bayburt Üniversitesine hayırlar getirmesini temenni ederek başarı dileklerini iletmemi istedi.

 

Değerli katılımcılar, Ülkemizin küresel ölçekte etkin aktör olma yönünde attığı büyük ve kararlı adımların artarak devam edebilmesinin en önemli unsuru bana göre faydalı insan yetiştirmektir. Bilgiyi talep eden, aldığı bilgiyi inanç ve kültür değerleriyle harmanlayabilen ve bu bilgiyi paylaşabilen yeni nesiller yetiştirmek aslında hepimizin ortak sorumluluğudur. Bunun yanında bu sorumluluğun en büyüğü şüphesiz ki üniversitelerimize aittir. Bu nedenle üniversiteler; bir yandan ülkemizin gelişmesi için gerekli olan nitelikli insan gücünü yetiştirirken, diğer taraftan özgür düşüncenin, birlikte yaşama ve diğerlerini anlama ve sevme kültürünün yerleşmesine önemli katkılar sağlamaktadır.

 

Sevgili öğrenciler; sizden beklentimiz kendiniz, aileniz ve ülkeniz için çalışmak ve daha çok çalışmaktır. Daima bilginin ve bilgeliğin peşinde olmanız ve insanları sevmenizdir. İnsanlara, kendinize, ailenize, ülkemize faydalı olacak ruha yeteneğe ve bilgiye ulaşmak için her türlü fedakârlıkta bulunma arzusuna sahip olmanızdır.

Üniversitelerde sizlere engin bilgi ve tecrübelerini aktaran çok değerli büyüklerimizin-hocalarımızın bu bilgi birikimi ve tecrübelerinden en üst düzeyde istifade ederek yılmadan üşenmeden araştırmanız ve kendinizi geliştirme gayreti içinde olmanızdır. Sonuçta edindiğiniz bilgi ve tecrübeleri kendinizin, ailenizin, ülkemizin, devletimizin, toplumumuzun daha da faydasına olacak işlerde kullanarak ülkemizin gelişmesine ve güçlenmesine katkı sağlamanızdır.

Kıymetli misafirler, malumları olduğu üzere sahip olduğu en önemli kazanımlarından birisi de Bayburt’un üniversiteye kavuşmasıdır. İnanıyorum ki Bayburt Üniversitesi önümüzdeki dönemde Bayburt’un gelişmesi ve büyümesinde sürükleyici bir rol oynayacaktır. Geçmişte her ile bir üniversite kurulması bir hayal olarak görülürken, Bayburt bu gün bu hayal görkemli bir gerçeğe dönüşmüştür. Bugün Bayburt Üniversitemizin, XI Uluslararası Anadolu Adli Bilimler Kongresine ev sahipliği yapacak olması da yeni bir Üniversite olan Bayburt Üniversitesinin niteliği ve bilime katkısının en güzel örneklerinden biridir.

Bu vesile ile Üniversitemizin 2014-2015 Akademik yılının şehrimiz ve ülkemiz için hayırlı olmasını ve XI Uluslararası Anadolu Adli Bilimler Kongresinin başarılı geçmesini diliyorum; hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum.”  Dedi.

Adli Tıp Kurumu (ATK) Başkanı Doç. Dr. Yalçın Büyük ise adli bilimlerin adli olaylarda yargının çözüm ortağı olduğunu belirterek, “Adli bilimleri kriminal olayların her cephesinde yürütülen mücadelelerde yanınızda görürsünüz” dedi.ATK’nın sürdürdüğü son çalışmalarla, 2015 yılının ilk yarısından sonra tüm illerde Adli Tıp Uzmanı istihdam edeceklerini anlatan Büyük, şöyle devam etti: “Bu anlamda 2014 – 2018 yıllarını kapsayan vizyonumuzu tarif ettiğimiz zaman, güçlü teknolojik altyapısı, bilgi birikimi ve uzman personeliyle ülke genelinde örgütlenmesini tamamlamış bir bilirkişi kurumu olmakla tanımlıyoruz. 2023 vizyonuna doğru ise 2023’e geldiğimizde 17 Grup Başkanlığı 63 Şube Müdürlüğü ile Adli Tıp Hizmeti yaygın bir şekilde tüm ülke genelinde yaygınlaştırmış olmak ve artık bu amaçta 2023 vizyonunda nihai hedefimiz ise tüm bu sunmuş olduğumuz hizmetlerin eğitimini de verebilecek düzeyde bir konuma getirmek ve Adli Tıp Akademisi olmak şeklinde tanımlıyoruz” ifadelerini kullandı. Büyük, bu hizmetleri vermenin yanında verilen hizmetlerin kalitesinin de önemli olduğunu işaret ederek, “Birçok Avrupa Birliği ile ilgili yürüttüğümüz çalışmalarda, ulusal, uluslararası toplantılarda gerçekten Adli Bilimler, Adli Tıp alanında gelmiş olduğumuz düzeyi yüreğimiz, göğsümüz kabaran bir şekilde sunabiliyoruz” diye konuştu.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.