Bayburt Üniversitesi’nde “Kariyer Günleri” Düzenlendi

Bayburt Üniversitesi’nde “Kariyer Günleri” Düzenlendi
Yayınlama: 20.12.2014
A+
A-

Bayburt Üniversitesi ve Bayburt Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından 3. Kariyer Günü düzenlendi. Öğrenciler, İŞKUR hizmetleri, iş arama becerileri ve işbaşı eğitimi staj programları hakkında bilgilendirildi.

Bayburt Üniversitesi İİBF Prof. Dr. Gökhan Budak Konferans Salonu’nda düzenlenen etkinliğe Bayburt Vali Yardımcısı Abdülhamit Karaca, Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Selçuk Coşkun, Bayburt Çalışma ve İş Kurumu Müdürü Ömer Akdeniz, Bayburt Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğreti üyesi Yrd. Doç. Dr. Turgut Bayramoğlu, bazı öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

Etkinlikte konuşan Bayburt Çalışma ve İş Kurumu Müdürü Ömer Akdeniz, İŞKUR ile ilgili katılımcılara bilgi verdi.

Köklü bir geçmişe sahip olan İŞKUR’un 2003 yılından bu yana yeniden yapılanma çalışmaları ile bilimsel, sosyal, ekonomik gelişmeleri yakalayan sosyal tarafların yönetime katılımına imkân tanıyan kamu istihdam kurumu olma yolunda hızlı ve kararlı adımlar attığını belirten Akdeniz, ” İŞKUR’un 2015 yılında dünya kongresine ev sahipliği yapacağı Dünya kamu istihdam kurumları birliğindeki etkin rolü de bunları kanıtlar niteliktedir. Değişim ve yeniliklere uyum sağlayarak, hizmet kalitesi ve çeşitliliği ile işsizlikle mücadelede etkin rol oynayan ve işsizlikle mücadelenin omurgası olan kurumumuz işgücü yetiştirme hizmetleri, İşbaşı Eğitim Programı, Girişimcilik Programları, İşsizlik sigortası hizmetleri, İş ve Meslek Danışmanlığı hizmetleri, İstihdam ve İşe yerleştirme hizmetleri, İşgücü piyasası izleme hizmetleri, Çalışma ilişkileri hizmetleri olmak üzere hizmetler vermektedir. İşgücü yetiştirme hizmetleri kapsamında kurumumuz tarafından İstihdamın artırılması, işgücü piyasasının nitelikli işgücü ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla, katılımcıların cep harçlığı ve Genel Sağlık Sigortası, İş Kazası ve Meslek Hastalığı sigortaları kurumumuz tarafından finanse edilen Aktif İşgücü Programları çerçevesinde; istihdam garantili işgücü yetiştirme kursları, engellilere yönelik mesleki eğitim kursları, meslek geliştirme kursları, UMEM Beceri10 kursları, işbaşı eğitim programları ve Girişimcilik kursları düzenlenmektedir “dedi.

Etkinlikte konuşan Vali Vekili Karaca, dünyada nitelikli iş gücüne ihtiyacın sanayi devriminin ardından ortaya çıktığını belirterek, daha önceleri bir insan birçok işi yaparken fabrikalaşmaya doğru gidildikçe insanların bir alanda uzmanlaşması gerektiğini söyledi.

Günümüzde gelinen noktada artık adama göre iş aranmadığını söyleyen Karaca, “İşimiz belli uzmanlaşmış, alanında az ya da çok ihtisas sağlamış insanlarla çalışmak zorundayız. Bunu yapamadığımız zaman istediğimiz hedeflere ne ülke olarak ne de şahıs olarak ulaşabiliriz” dedi.

Bayburt Üniversitesi Öğretim Üyesi Yardımcı Doç. Dr. Turgut Bayramoğlu da istihdamı düşünmeden geçirilebilecek bir zaman olmadığını ifade ederek,  Türkiye işsizlik konusunda büyük mücadeleler verdiğini kaydetti.

Bu konuda İŞKUR’un çalışmalarını takdir ettiklerini anlatan Bayramoğlu, “Türkiye’de şu anda ortalama işsizlik oranı yüzde 10,5. Bu oran Avrupa ülkelerinin birçoğundan fazla. Avrupa’da bilindiği gibi kriz var henüz bitmedi. Bundan dolayı Türkiye’den daha fazla işsizliği olan yerler de var ama biz OECD ülkeleri arasında işsizliğini en az halletmiş ülkelerden bir tanesiyiz” diye konuştu.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.