Bayburt Üniversitesi’nde Kitap Okuma Etkinliği

Bayburt Üniversitesi’nde Kitap Okuma Etkinliği
Yayınlama: 02.04.2015
A+
A-

Bayburt Üniversitesi öğrencileri ve akademisyenler, ‘51. Kütüphaneler Haftası’ etkinlikleri kapsamında üniversite kütüphanesi önünde Kitap okudu.

‘Çanakkale Zaferinin 100. Yılında Barış İçin Okuyoruz, Kitapla Barışıyoruz’ adlı etkinliğe öğrencilerin yanısıra Bayburt Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Sezgin Akbulut, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Mehmet Gavgalı, Bayburt Üniversitesi Genel Sekreteri Yrd.Doç.Dr.Fatih Yalçın, Bayburt Üniversitesi Genel Sekreter Yardımcısı Aras Ünsal,  Bayburt Üniversitesi Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanı Hayrettin Dilek, akademisyenler katıldı.

Etkinlikle ilgili bir konuşma yapan Bayburt Üniversitesi Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanı Hayrettin Dilek, Türk Kütüphaneciler Derneği tarafından düzenlenen Bayburt Üniversitesi Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı tarafından da desteklenen, Türkiye çapında toplu ve eş zamanlı olarak uygulanan Geleneksel Kitap Okuma Etkinliği düzenlediklerini belirtti.

Dilek, “Çanakkale Zaferi’nin 100. Yılı anısına  ‘Kültürlerarası Diyalog ve Kütüphaneler’  teması ile kutlanan 51. Kütüphane Haftası’nın temasına uygun olarak meydanlarda  ‘Kültürlerarası Diyalog’ kapsamında ‘Dünya Barışına’ dikkat çekmek için kitap okuyoruz.  Bu yıl 4.sü gerçekleşecek olan geleneksel ‘81 İlde Kitap Okuyoruz’ etkinliğini ‘KİTAPLA BARIŞIYORUZ’ sloganı ile kutlayacağız. 51. Kütüphane Haftası etkinlikleri kapsamında 01 Nisan Çarşamba günü 12.30-13.00 saatleri arasında (Yani bugün) 81 ilde şehir merkezlerinde, büyükşehirlerin ilçelerinde toplumun kitap ve kütüphaneye ilgisini çekmek, toplumda okuma alışkanlığı konusunda farkındalık yaratmak için üniversiteler ve Bakanlıklara bağlı kütüphaneciler, bilgi ve belge yönetimi bölümü öğrencileri, akademisyenler, yazarlar, çizerler, yayıncılar ve okurlar hep birlikte Kitap okuyarak toplum bilinçlendirilmeye çalışılıyor. Çünkü Ülkemizde her 100 kişiden sadece 4’ü kitap okuyor.  Yüzde 22’si gazete okuyor. Yüzde 25’i radyo dinliyor ve Yüzde 94’ü de televizyon izliyor. Bu nedenle, bizler de Bayburt Üniversitesi Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı olarak medeniyetimizin ‘okuma emri’ üzerine kurulduğunu belirterek ve bu etkinliğe destek vererek Üniversitemizde de gerçekleştirmiş bulunuyoruz. Bu etkinliğin gerçekleştirilmesinde katkı ve desteklerinden dolayı Başta Sayın Rektörümüz olmak üzere, Üniversitemiz Öğrenci Konsey Başkanlığına, Sosyal Medya Kulübü Başkanlığına ve tüm katılımcılara, Destek veren herkese gönülden teşekkür ediyor, saygılar sunuyorum “dedi.

Daha sonra Bayburt Üniversitesi Kitap okuma etkinliği ödül törenine geçildi. Son bir yıl içerisinde en fazla kitap okuyan  Bayburt Eğitim Fakültesi Türkçe Bölümü 2.sınıf Öğrencisi Hayırlı Özmen’e Bayburt Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Sezgin Akbulut; ikinci en çok kitap okuyan Mühendislik Fakültesi İnşaat Bölümü 2. Sınıf Öğenicisi Aynur Şahinoğlu’na Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Mehmet Gavgalı, kütüphaneyi en çok kullanan Mühendislik Fakültesi İnşaat Bölümü 4. Sınıf Öğrencisi Harun Aslan’a Bayburt Üniversitesi Genel Sekreteri Yrd.Doç.Dr.Fatih Yalçın tarafından üniversite logolu çok çeşitli hediyeler ve teşekkür belgesi verildi.

Etkinliğe Bayburt Üniversitesi Öğrenci Konseyi Başkanlığı ve Sosyal Medya Kulübü de katkıda bulundu.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.