Çoruh Nehri Platformu, ‘Raporumuz hala değerlendirilmedi’

Çoruh Nehri Platformu, ‘Raporumuz hala değerlendirilmedi’
Yayınlama: 24.03.2021
A+
A-

Bayburt Çoruh Nehri Rehabilitasyon Çalışmalarını Destekleme Platformu, uzman heyetiyle hazırlamış olduğu rapora hala bir dönüşün olmadığından yakındı.

Platform tarafından yapılan açıklamada; hazırlanan ‘Çoruh Nehri Değerlendirme ve Öneriler Raporu’nun ilgili yerlerle paylaşılmasına rağmen herhangi olumlu yada olumsuz dönüşün olmadığı belirtilerek, Çoruh Nehri’nde uygulanacak projelerin Bayburtlular ile paylaşılması ve tartışılmasının son derece yararlı olacağı vurgulandı.

İşte o açıklama:

“Sayın Hemşerilerimiz, Değerli Bayburtlular,                                                                       

Bilindiği gibi, 7 sivil toplum kuruluşu olarak “eşgüdüm” faaliyetlerimiz kapsamında, “Bayburt Çoruh Nehri Rehabilitasyon Çalışmalarını Destekleme Platformu” ismi altında bir toplumsal birliktelik oluşturduk. Bu birliktelik doğrultusunda Mayıs 2020’de başlattığımız çalışmalar sonucunda, 11 uzmanın katkılarıyla,  “Bayburt Çoruh Nehri Rehabilitasyon Çalışmalarını Destekleme Platformu: Değerlendirme ve Öneriler Raporu” nu hazırladık.

Söz konusu raporu, Bayburt il yöneticileri, projeden sorumlu DSİ 22. Bölge Müdürlüğü, tüm Bayburtlu milletvekili hemşerilerimiz, siyasi partilerin il başkanları ve konuya ilgi duyan hemşerilerimizle paylaştık.

Raporu 2020 Ekim ayının ilk iki haftası içinde PTT kargo ile ilgililere, yine 14 Kasım 2020 tarihinde ise aynı adreslere dijital olarak; DSİ 22. Bölge Müdürlüğünün konuyla ilgili yapacağı proje çalışmalarının takip edilmesi ve rehabilitasyon çalışmalarının uygun bir biçimde sürdürülmesine katkıda bulunmak amacıyla gönderdik.

Ancak bugüne kadar sorumlu, yetkili ve ilgili kuruluş ve şahıslar tarafından, raporumuzun değerlendirmesine yönelik, Bayburt basınından takip edebildiğimiz kadarıyla her hangi bir bilgilendirme yapılmadı.

Çoruh nehri; Bayburt halkını günlük yaşantısıyla, unutulmaz anılarıyla ve doğal özellikleriyle doğrudan ilgilendirmektedir. Bu nedenle hazırlanacak projelerin, Bayburtlularla ve Bayburt sivil toplum kuruluşlarıyla paylaşılması çok önemlidir. Aksi takdirde önceki uygulamalarda yaşandığı gibi, istenmeyen sonuçların ortaya çıkmasından ve kamu kaynaklarının israf edilmesinden endişe duyuyoruz.

Bu bağlamda il yöneticilerimizin, milletvekillerimizin, bütün siyasi partilerin il başkanlarının ve bütün sivil toplum kuruluşlarının yeniden konuyla ilgilenmelerini bekliyoruz.

2. Etap proje çalışmaları ve düşünülen köprü restorasyon çalışmaları da dahil olmak üzere, çalışmaların proje aşamasında tüm Bayburtlular ile paylaşılması ve tartışılmasının son derece yararlı olacağı yönündeki kanaatimizi, Bayburt kamuoyuyla tekrar paylaşıyoruz.

Saygılarımızla… 

Çoruh Nehri Platformu Kurucusu

Sivil Toplum Kuruluşları

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.