Bayburtlu işadamından Macaristan’a şok yanıt

Bayburtlu işadamından Macaristan’a şok yanıt
Yayınlama: 22.09.2015
A+
A-

Gurbetçi iki Türk işadamından Macaristan’a şok yanıt

Almanya’da faaliyet gösteren gurbetçi Türk işadamlarına ait firma Macaristan’dan gelen milyonluk teklifi insanı gerekçelerle reddetti.

Macaristan’da bir kameraman kadının attığı tekmeyle gündeme gelen Avrupa’daki Suriyeli mülteci dramına gurbetçi Türklere ait bir firmanın verdiği tepki damgasını vurdu.

İşte tarihe geçecek o tepkinin hikayesi… Macaristan hükümeti ülkelerine akın eden sığınmacıları durdurmak amacıyla 175 kilometrelik Sırbistan sınırına tel örgü çekmeye karar verdi. Çekilecek 4 metre yüksekliğindeki tel örgülerin üst kısımlarına ise “jilet tel” çekilmesi planlandı. Hükümetin kararı üzerine harekete geçen yetkililer Macaristan’da üretilmeyen jiletli teller için arayışa geçti.

O FİRMA Almanya’DA BULUNDU
Aradıkları firmayı Almanya’da bulan Macaristan hükümeti 110 millik (175 KM) jiletli tel için Mutanox firmasına başvurdu.

Bayburtlu işadamından Macaristan'a şok yanıtBİRİ BAYBURTLU BİRİ AFYONLU!

Macaristan’ın jiletli tel siparişini verdiği firma Türk işadamlarına ait çıktı. Bayburtlu iş adamı Murat Ekrek ve Afyonkarahisarlı Talat Değer’in sahibi olduğu firma “insani kaygıları gerekçe göstererek” milyonluk teklifi reddetti. Firma yetkilileri Macaristan’a tarihi bir yanıt verdi.

Firma gerekçesini “ürettiğimiz jiletli teller; cezaevindeki mahkumlar gibi, “suç fiillerini önlemek için” tasarlanmıştır. Ülkenize girmeye çalışan Suriyeli çocuklar ve yetişkinler suçlu değildir.” sözleriyle açıkladı.

Olayın kamuoyuna yansıması üzerine Mutarox firması Avrupa’nın da gündemine oturdu. Firmaya sivil toplum örgütleri başta olmak üzere birçok çevreden teşekkür mesajları yağdı.

Kaynak: Sözcü

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.