Bayburtlu Mucit Kardeşlerin İcadı

Yayınlama: 14.10.2013
A+
A-


Bayburt’ta Topçuoğlu Kardeşler tarafından icat edilen Balya Ot Doğrama Makinesi, tarım ve hayvancılıkla uğraşan çiftçilere büyük kolaylıklar sağlıyor. Ot, yonca, fiğ ve mısır gibi bitkileri besin değerini düşürmeden doğrayan makine, yaklaşık 30 metrelik boru ile doğradığı otu istenilen yere istiflemesiyle de ayrı bir önem arz ediyor.

İcat ettikleri makinenin tasarımından özelliklerine kadar her şeyiyle kendilerine ait olduğunu belirten İsmail Topçuoğlu, ” Balya Ot Doğrama Makinemizin patentini almak üzereyiz. Bugüne kadar bir çok il ve firmadan özel teklifler aldık fakat biz makinemizi tescil ettirmeden işin ticaretine girmedik. Bu makinamızla ülkemizin herbir köşesindeki çiftçinin zorluklarına kolaylık getiriyoruz. Ot Doğrama Makinamıza talep doğrultusunda seri üretim için adımlar atacağız, belki de bu sayede bir çok kişiye de iş imkanı doğacak. Yetkililerimizin bu konuda bize yardımcı olacaklarını umuyorum.” ifadelerine yer verdi.

Makinanın  önemli özellikleri :

50 saniyede  bir balya otu doğrar…

30 metre istenilen yere  fan yardımıyla istifler…

Toz olma derdi ve tehlikesi yoktur…

Tek kişinin çalışması kafidir…

Otun besin değerini korur…

Eski usullerle yapılan ot doğrama tehlike arz ederken ve en az iki-üç kişi ile yapılırken yeni sistem sayesinde tek kişi tarafından güvenli bir şekilde ve ekonomik zamanda ot doğrama yapılabiliyor.

mucit kardesler – Bayburt Portalı

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.